Witaj szkoło w różnych państwach świata
Wielu rodziców zastanawia się, jak przygotować dziecko do szkoły. Gdzie kupić wyprawkę, by nie wydać na nią majątku. Coraz częściej mamy do czynienia z "dobrowolnymi" składkami w szkole. Szkoła przyprawia rodziców o ból głowy już w sierpniu. Dziś sprawdzamy, jak wygląda edukacja w 5 różnych państwach świata.
Zapraszamy cię do odwiedzania szkół w pięciu różnych państwach świata.
Wielka Brytania
Rodzice Wielkiej Brytanii nie muszą zawracać sobie głowy wyprawką, bo angielskie szkoły zapewniają uczniom wszystkie niezbędne pomoce dydaktyczne i przybory szkolne. Badania lekarskie wykonuje się bezpośrednio w szkole. Kupowanie wyprawki do szkoły rozpoczyna się od przygotowania mundurka, stroju na WF, plecaka i obuwia sportowego. W sierpniu w supermarketach brytyjskich można otrzymać duże zniżki właśnie na szkolne wyposażenie.
W szkołach brytyjskich nauczyciele nie dostają drogich prezentów. Uczniowie zazwyczaj dają nauczycielom w prezencie ręcznie wykonywane przedmioty i laurki. Nauczyciele również dają uczniom drobne upominki, na przykład słodycze. Rodzice w Wielkiej Brytanii tworzą fundusz klasowy i każdy z nich wpłaca 50 funtów na konto klasowe i z tych pieniędzy pokrywane są wydatki wyłącznie na rzecz danej klasy.
Dania
Edukacja inkluzyjna stała się nieodłączną częścią nauczania w Danii. To taki model nauczania, w którym dzieci ze szczególnymi potrzebami edukacyjnymi mogą śmiało uczyć się z innymi uczniami w tej samej szkole i w jednej klasie. W duńskich szkołach nie ma obowiązku noszenia mundurków. Plecaki i szkolne wyposażenie można kupić w każdym supermarkecie w przystępnej cenie.
Uczeń ma prawo wyboru typu szkoły, do której będzie uczęszczał. Może się zdecydować na gminną szkołę publiczną lub szkołę prywatną. Szkoła prywatna jest płatna. Rodzice uważają, że taka szkoła zapewnia lepszą edukację. Przeważnie Duńczycy uczą się jednak w szkołach publicznych. Rodzice raz w roku wpłacają pieniądze na konto klasowe, które przeznaczone są na różne wycieczki, wypady i konkursy.
Na koniec roku szkolnego nauczyciel dostaje skromny upominek w imieniu uczniów i rodziców.
Indie
Zajęcia w szkołach indyjskich zazwyczaj trwają od godz. 08.00 do godz.15.00. Uczniowie nie mają przerwy na obiad. Mimo że szkoła państwowa jest bezpłatna, to jednak nie wszystkie dzieci chodzą do szkoły. Dziewczynki rzadziej niż chłopcy uczęszczają do szkoły. Rodzice uważają, że chłopcy muszą zrobić karierę, aby utrzymywać rodzinę, natomiast dziewczyny powinny wychowywać dzieci i dbać o rodzinę, więc nie potrzebują wykształcenia. W indyjskich szkołach obowiązują mundurki.
Każda szkoła posiada inny kolor i fason. Oprócz szkół państwowych istnieje również spora liczba prywatnych szkół z wykładowym językiem angielskim i dodatkowymi przedmiotami. Szkoły prywatne są płatne, dlatego najczęściej trafiają tam tylko najbogatsi. Nawet przedstawiciele klasy średniej nie zawsze mogą udźwignąć ciężar opłat. W szkole prywatnej pracują wykwalifikowani nauczyciele, a dzieci praktycznie przez cały dzień mają zajęcia.
Nauczyciele nie mogą brać od uczniów i ich rodziców żadnych prezentów. Składki na Radę Rodziców wydawane są wyłącznie na potrzeby uczniów. Każdego miesiące przeprowadzane są wywiadówki, na których przeprowadza się analizę wyników i zachowania poszczególnych uczniów.
Gruzja
W szkołach gruzińskich nie obowiązują mundurki. Uczniowie dostają bezpłatne podręczniki, a pierwszoklasiści netbooki z niezbędnymi programami edukacyjnymi i darmowym dostępem do internetu. Jednak o inne rzeczy niezbędne do szkoły powinni zadbać rodzice. W Gruzji oficjalnie zakazano dawanie prezentów nauczycielom. Czasami z okazji Sylwestra rodzice dają nauczycielowi skromny upominek.
Turcja
Uczeń ma prawo wyboru typu szkoły, do której będzie uczęszczał. Może się zdecydować na szkołę publiczną lub szkołę prywatną. Oczywiście szkoła prywatna jest płatna. Nawet w szkołach publicznych rodzice powinni zaopatrzyć dzieci w materiały edukacyjne na własny koszt. Każda szkoła ma własny wzór mundurka. Przewidziane są miesięczne opłaty za obiady i dojazdy do szkoły.
Nauczyciel jest jednym z najbardziej szanowanych ludzi w tureckim środowisku. W szkołach tureckich obowiązuje zakaz dawania prezentów nauczycielom. W każdej klasie jest kamera. Wyjątek – święta, kiedy to rodzice przygotowują dla nauczycieli poczęstunek. Normalne jest też zapraszanie nauczycieli do swoich domów. Rodzice na tę szczególną okazję gotują różne smakołyki. Nauczyciel w ciągu roku szkolnego obdarowywany jest dwa razy. Zazwyczaj dostaje w prezencie kwiaty i bombonierki.
Nie zważając na wysoki koszt edukacji, nadal jest dostępna dla większości uczniów, ponieważ w systemie edukacyjnym Turcji działa system bonusów i rat. Najlepsi uczniowie mają prawo do zniżek na studiach. Przebieg egzaminów w szkołach rejestrują kamery.