Woda różana – niezastąpiony środek w pielęgnacji twarzy

woda różana

Gdy kobiety nie miały dużego wyboru kosmetyków produkowanych, one nie szczędziły wysiłków, aby je kupić. Gdy środki te wypełniły półki sklepów w dużych ilościach to panie zaczęły myśleć o naturalnych kosmetykach, wykonanych własnymi rękami.

Jednym z najbardziej popularnych środków hand made obecnie jest woda różana. Jest ona aromatyczna, o przyjemnym łagodnym zapachu i oprócz tego przydatna do skóry. Woda różana jest używana do skóry twarzy i ciała jako środek odmładzający, nawilżający i poprawiający nastrój.

Zastosowanie wody różanej w kosmetologii

Odpowiedź na pytanie, do czego potrzebna jest woda różana, tkwi w jej składzie. Składa się tylko z dwóch składników – zwykłej wody i płatków róż. Różowa woda zaczyna swoją historię od czasów starożytnej medycyny: opisywali ją Hipokrates i Awicenna jako środek, który chłodzi i koi skórę. Była popularna w Starożytnym Rzymie i Persji, ratując piękności od gorących promieni słońca w upalne dni.

Obecnie w Europie różaną wodę produkowano we Francji, wykorzystując do tego 3 pudy róż i 24 wiadra wody. W Niemczech stężona woda różana odróżnia się – tam używają do przygotowania 1 część wody i 6 części róż. Jest to najwyższa koncentracja wody różanej. Jeśli ją zwiększyć, wtedy woda będzie miała domieszkę oleju.

Właściwości wody różanej przydatne do twarzy

 1. Oczyszczające właściwości wody różanej pomagają stosować środek jako tonik – końcowego etapu oczyszczania.
 2. Woda różana nadaje skórze elastyczności dzięki nawilżeniu i dlatego jest polecana wszystkim dziewczynom od 25 lat – w tym wieku skóra powoli zaczyna się starzeć.
 3. Woda różana poprawia kolor twarzy – ona nasyca skórę w składniki odżywcze, które aktywizują procesy odnowienia i dlatego przy długotrwałym i ciągłym użyciu wody różanej można uzyskać jednolity kolor cery.
 4. Woda różana pomaga również zapobiegać uczuciu ściągniętej skóry, jeśli jej używać przed nałożeniem kremu nawilżającego.
 5. Woda różana pomaga również uspokoić skórę po opalaniu – ma słabe chłodzące właściwości.
 6. Jeszcze jeden plus wody różanej – to zdolność usunąć stan zapalny i dlatego dziewczynom z problemami skórnymi ona może się przydać.
 7. Codzienne stosowanie wody różanej pomaga usunąć worki i ciemne kręgi pod oczami.

Więc woda różana może w wyniku zastąpić wiele kosmetyków – serum do poprawy koloru twarzy, kremy na usunięcie worków i ciemnych kręgów pod oczami, toniki potrądzikowe i inne.

Jak zrobić różaną wodę?

Do stosowania do twarzy wody różanej można kupić już gotowy środek lub zrobić go samodzielnie.

W pierwszej kolejności należy przygotować płatki róż. Zazwyczaj do wytwarzania wody różanej używa się specjalnych uprawianych odmian róży (wśród nich Rosa Damascena, Rosa Centfolia, Rosa Gallica). Z tych róż wytwarzają olejek eteryczny, a jako produkt uboczny powstaje woda różana. Aby uzyskać wodę różaną, stosują metodę destylacji wodnej – destylacja cieczy. Cennym w tej sprawie jest kondensat, który jest wodą różaną. W jak zrobić wodę różanędomowych warunkach zrobić to nie tak trudno:

 1. Zbierz wymaganą ilość płatków róż (im więcej, tym bardziej nasycona będzie woda).
 2. Następnie umieść je w niewysoki garnek i wlej trochę wody, aby róże na ogniu się nie smażyły.
 3. W centrum garnka umieść płytką, ale szeroką pojemność (można korzystać z głębokiego talerza, jeśli on w średnicy mniejszy od garnka) – będzie on służyć naczyniem, które będzie gromadzić kondensat – różaną wodę. Pojemność musi być czysta, jak i wszystkie akcesoria używane do produkcji wody różanej.
 4. Następnie przykryj garnek odwróconą pokrywką tak, aby uchwyt był w centrum zbiornika do zbierania wody różanej.
 5. Włącz powolny ogień i poczekaj, aż zbierze się woda różana.
 6. Następnie ostudź powstały kondensat, dodaj kilka kropel cytryny dla przedłużenia okresu przechowywania wody i użyj środek do własnych celów.
 
Powiązane artykuły:
Olejek jodłowy - pożyteczne właściwości i skuteczne wykorzystanie
Jodłowy olejek eteryczny szeroko stosuje się w wielu przepisach ludowej medycyny, na przykład dla leczenia kaszlu. Również jego właściwości są bezcenne w kosmetologii dla uzdrowienia włosów i skóry. Dokładniej o jego użyciu opowiemy w naszym artykule.
5 mitów o kremie hormonalnym – prawda czy fałsz?
Hormonalne preparaty wywołują część nieufności u niektórych kobiet. Lecz czasami pogłoski o takich środkach już są bardzo przesadne. W dzisiejszym materiale porozmawiamy o hormonalnych leczniczych kremach.
Biała glinka na pryszcze – poznaj korzystne przepisy
Biała glina – miękki materiał, który wykorzystuje się w kosmetologii dla usunięcia pryszczy. Również biała glina doskonale walczy z wysypywaniami – ciemnymi plamami. W artykule dowiadujecie się o bardzo efektywnych maskach na podstawie białej gliny.
Mydło dziegciowe na pryszcze, jako skuteczny środek na trądzik
Dziegciowe mydło – niedrogi sprawdzony środek, co ma doskonałe działanie. O tym jak wykorzystać dziegciowe mydło na pryszcze, czytajcie w naszym nowym materiale i bierzcie na notatkę.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty