Wody płodowe - aka jest ich rola podczas ciąży?

wody płodowe

Wody płodowe - to aktywne środowisko biologiczne, w którym rozwija się przyszły dzieciak w organizmie matki. Również to środowisko nazywają płynem owodniowym, ponieważ on napełnia sobą worek owodniowy - błonę, która otacza płód. Istnieje myśl o tym, że zapach wód płodowych przypomina zapach mleka matki i właśnie to pomaga dziecku, które przed chwilą urodziło się, bez wysiłków znaleźć piersi mamy.

Skład i objętość wód płodowych

Objętość wód płodowych bezpośrednio zależy od terminu ciąży mamy dziecka. Na przykład, na dziesiątym tygodniu ciąży objętość średnio składa się na 30 ml, na trzynastym - czternastym tygodniu objętość wynosi 100 ml, na osiemnastym tygodniu - 400 ml. Maksymalna objętość wód płodowych odznacza się na 37-38 tygodniach ciąży: od 1000 ml do 1500 ml. Czyli o normie wód płodowych trzeba sądzić, uwzględniając termin ciąży. Pod koniec ciąży objętość wód płodowych może zmaleć i składać się w przybliżeniu z 800 ml.

Teraz zorientujmy się jak odnawiają się wody płodowe. Przy normalnym przebiegu ciąży za 1 godzinę wymienia się w przybliżeniu 500 ml płynu owodniowego. Absolutna odnowa wód płodowych odbywa się co każde trzy godziny.

W skład wód płodowych wchodzi mnóstwo składników. Każdy składnik jest ważny dla normalnego rozwoju płodu. Głównym składnikiem zazwyczaj jest woda, która zawiera substancje węglowodanów, białka, soli mineralnych, tłuszczów, hormonów, enzymów, immunoglobuliny.

Ale ze wzrostem dziecka w płynie owodniowym oprócz tych składników zaczynają pojawiać się mocz płodu, nabłonkowe komórki skóry, wydzielina łojowych gruczołów, komórki włosów. Koncentracja składników zależy od terminu ciąży. Ale ilość i jakość płynu owodniowego może zmieniać się przez różne przyczyny, co może doprowadzić do niskiego poziomu wody ,czy do wysokiej zawartości wody.

Po to, żeby wyznaczyć objętość wód płodowych robią się specjalne obliczenia. Obliczenie wskaźnika płynu owodniowego robi się na badaniu USG.

Według wskaźników wód płodowych można sądzić o ilości płynu owodniowego.

Kolor wód płodowych

Po wodach płodowych, które odeszły, można otrzymać dużo informacji o stanie malucha. Spróbujemy zorientować się, o czym mówi kolor wód płodowych.

Żółty kolor wód płodowych

Jeśli u kobiety odeszła z lekka mętna woda płodowa czy woda żółtego koloru ,wtedy nie ma żadnego powodu do niepokoju. Akurat takiego koloru ona powinna być.

Żółty kolor wód płodowych z czerwonymi żyłkami. Jeśli zauważyłaś w wodzie, co odeszła, czerwone żyłki, lecz czujesz się przy tym dobrze i zaczynasz odczuwać skurcze, to nie musisz się bać. W zasadzie te żyłki wskazują poszerzenie szyjki macicy.

Ciemnobrązowy kolor wód płodowych

Niestety prawie zawsze ten kolor świadczy o tym, że nastąpiła wewnętrzna śmierć płodu dzieciaka. W takim wypadku trzeba zadbać o ratowanie życia matki.

Czerwony kolor wód płodowych

Ten kolor mówi o poważnym niebezpieczeństwie dla dziecka i dla mamy. Ten kolor świadczy o tym, że u mamy albo u malucha zaczęło się krwawić i krew utrafiła bezpośrednio do płynu owodniowego. To dość oddzielny wypadek, lecz jeśli tak się stało, to trzeba ci natychmiast wezwać pogotowie ratunkowe, a potem przyjąć pozycję poziomą i nie poruszać się.

Wody płodowe zielonego koloru

W tym wypadku prognozy są niepocieszające, ponieważ ten kolor oznacza poważne problemy u dziecka. Dlaczego wody płodowe są zielonego koloru można łatwo wytłumaczyć. Zielony kolor powstaje, jeśli objętość wód płodowych była zbyt mała ,czy było oddanie przez dziecko smółki. Dlatego jeśli zauważyłaś, że wody mają zielony odcień, spróbuj jak najszybciej dostać się do wody płodowe kolorszpitala.

Zespół aspiracji smółki wód płodowych

Aspiracja wód płodowych odbywa się przy trafieniu smółki do płynu owodniowego. Smółka w wodach płodowych - to pierwsze stolce dziecka, kiedy dziecko wypróżnia się, będąc jeszcze w łonie matki. Zdarza się, że podczas porodów dziecko nałyka się wód płodnych, razem z którymi do jego dróg oddechowych trafia smółka. Takie wypadki są dość rozpowszechnione, dlatego nie warto martwić się - przecież noworodkowi okazuje się właściwa pomoc i zazwyczaj wszystko kończy się szczęśliwie.

Życzymy Ci łatwego porodu i zdrowych dzieciaków!

 
Powiązane artykuły:
Tajemnica pojawienia się nowego życia, czyli jak poczyna się dziecko
Sakrament narodzin nowego życia zbadano wzdłuż i w szerz, ale jednak do końca jest nieznany i na pewno nigdy nie będzie poznany. Jednak każdy chciałby wiedzieć jak odbywa się proces poczęcia dziecka. O tym opowiemy w artykule.
Rozwój zarodka – pierwszy okres kobiety w ciąży
Z komórki, którą można zobaczyć tylko pod mikroskopem, już po 9 miesięcach trzymamy w rękach prawdziwe cudo – 3 kilogramy szczęścia! Jak odbywa się rozwój embriona na początku ciąży dowiadujecie się z naszego artykułu.
Drugi poród – czy jest szybszy?
Kobietom, które planują podarować swojemu dziecku bratka czy siostrzyczkę, trzeba z szczególną powagą stosować tak do planowania i nurtu drugiej ciąży, jak i bezpośrednio do drugich porodów. O tym, na czym polegają ich właściwości, opowiemy teraz.
Drugi trymestr ciąży - zmiany w organizmie
Drugi trymestr ciąży uważa się za najbardziej przyjemny okres ciąży. Zwyczajnie już przeszły wszystkie problemy typowe dla pierwszego trymestru i jeszcze nie nastały charakterystyczne dla trzeciego okresu. Żeby ten czas nie niósł kobiecie problemów, należy poprawnie odżywiać się, wysypiać, chodzić i dotrzymywać jeszcze kilku nieskomplikowanych zasad. Dokładnie o tym czytajcie dalej.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty