Wpływ alkoholu na organizm nastolatka i straszne konsekwencje

W ostatnich dziesięcioleciach problem alkoholizmu u nastolatków osiągnął zagrażającej podziałki. Według niektórych danych socjologicznych 72% młodzieży spożywa alkohol codziennie.
Dlaczego nastolatki piją alkohol?
- Niekorzystna sytuacja w rodzinie. Tu można odnieść rodziny, gdzie nadużywają alkoholem rodzice i rodziny, gdzie kwitnie " tolerowanie " albo przeciwnie, zbyt surowa opieka.
- Socjalne otoczenie. Nastolatki mają tendencję do naśladowania ich rodziców, starszych towarzyszy, czy innych " władz " w zachowaniu i sposobie życia. Dlatego jeśli w bliskim otoczeniu używają alkohol, nastolatek też załącza się do tego szkodliwego zwyczaju.
- Powszechna reklama alkoholu i lekka dostępność.
- Nastolatki mogą zacząć używać alkohol z powodu urazu fizycznego lub psychicznego
Wpływ alkoholu na organizm nastolatka
Młody organizm rośnie i rozwija się, toż dla nastolatków alkohol jest bardziej szkodliwy, aniżeli dla dorosłych. Zwłaszcza zgubnie alkohol wpływa na psychikę nastolatka, co jeszcze się nie sformowała: prowadzi do umysłowej degradacji, różnych zaburzeń w sferze emocjonalno-wolicjonalnej (kierowanie swoją psychiką i uczynkami). U nastolatka obserwuje się znaczne obniżenie umysłowej aktywności, zaburzenia snu i w konsekwencji, pojawia się stałe zmęczenie. Wraz z tym u nastolatka odbywa się szybka przemiana humoru: apatia do wszystkiego wokół może gwałtownie zmienić się w bezmyślną agresją.
Szkoda alkoholu dla nastolatków nie jest ograniczona tylko wpływem na zachowanie i sposób życia. Jeszcze bardziej poważnie alkohol wpływa na narządy wewnętrzne i na układy narządów.
- Wpływ alkoholu na niedostatecznie dojrzały mózg nastolatka objaśnia się działaniem szkodliwych substancji chemicznych: etanol (etylowy spirytus), co mieści się w alkoholu, powoduje nieodwracalne uszkodzenie komórek mózgowych. Nastolatek nie tylko intelektualnie degraduje, ale i bardzo szybko przyzwyczaja się do alkoholu.
- Przepuszczalność cienkich ścianek naczyń u nastolatków jest o wiele wyższa, toż użytek alkoholu doprowadza do tłuszczowego odrodzenia komórek wątroby, co prowadzi do naruszenia syntezy enzymów, zaburzenia metabolizmu białka i węglowodanów.
- Pod działaniem alkoholu odbywa się uszkodzenie układu pokarmowego: zmniejsza się wyrabianie żołądkowego soku, zmienia się jego skład. Poza tym alkohol doprowadza do dysfunkcji trzustki, co powoduje zapalenie trzustki i nawet cukrzycę.
- Niskogatunkowy tani alkohol może doprowadzić do poważnego zatrucia ze skutkami dla układu krążenia, układu pokarmowego i innych układów.
- Pod wpływem alkoholu układ odpornościowy przestaje "bronić" nastolatka od chorób zakaźnych, takich jak przeziębienia, zakażenia dróg moczowych, zapalenie dróg oddechowych.
- Alkohol – bodziec do bezładnych płciowych związków i zakażenia chorobami przenoszonymi drogą płciową: wirusowe zapalenie wątroby typu B i C, HIV, AIDS. Również jest niewyłączone pojawienie się wczesnej ciąży u dziewcząt nastolatek, aborcji i późniejszych problemów ginekologicznych.
