Wpływ ćwiczeń fizycznych na organizm człowieka
O wpływie gimnastyki na organizm człowieka opowiada się jeszcze dzieciom w szkole, ale o konkretnych korzyściach płynących z treningu wiedzą nie wszyscy. O pozytywnym wpływie ćwiczeń fizycznych na organizm człowieka mówią nie tylko trenerzy, ale i lekarze, wskazując, że nawet zwykły spacer na świeżym powietrzu ma szereg istotnych zalet.
Wpływ ćwiczeń fizycznych na układ sercowo-naczyniowy
Osoby nieuprawiające sportu mają zwiększone ryzyko wystąpienia zawału serca, udaru mózgu, nadciśnienia tętniczego, itp. Regularne wykonywanie ćwiczeń pozwala normalizować ciśnienie krwi, obniżyć poziom cholesterolu i ryzyko wystąpienia poważnych chorób związanych z sercem i naczyniami. Mówiąc o wpływie ćwiczeń fizycznych na zdrowie człowieka warto zauważyć, że uprawianie sportu trenuje mięsień sercowy, a to pozwala lepiej znosić różne obciążenia. Ponadto poprawia krążenie krwi i zmniejsza ryzyko odkładania się tłuszczu w naczyniach krwionośnych.
Wpływ ćwiczeń fizycznych na mięśnie
Siedzący tryb życia negatywnie wpływa nie tylko na wygląd, ale i na stan zdrowia człowieka. Treningi sportowe pozwalają zwiększyć napięcie mięśni, zrobić je silnymi i kształtnymi. Rozwinięty gorset mięśniowy utrzymuje plecy w prawidłowej pozycji, co zmniejsza ryzyko powstawania skoliozy i innych problemów z kręgosłupem. Do tego wielu chłopców i dziewcząt chce wyglądać atrakcyjnie i przyzwoicie, a to znaczy, że korzyści, które płyną z treningu dla mięśni są nieocenione.
Wpływ ćwiczeń fizycznych na układ oddechowy
Człowiek uprawiający sport ma lepszą wentylację płuc, a także oddychanie wewnętrzne. Warto również powiedzieć o zwiększeniu ruchomości przepony, poprzez zwiększenie elastyczności chrząstek, które znajdują się między żebrami. Ćwiczenia pomagają wzmocnić mięśnie oddechowe i zwiększyć pojemność płuc, a także poprawiają wymianę gazową w płucach.
Wpływ ćwiczeń fizycznych na układ nerwowy
Regularne ćwiczenia zapewniają szybsze przewodzenie najważniejszych impulsów nerwowych, co w dużej mierze wpływa na działanie całego układu. Dzięki temu człowiek może szybciej i lepiej pracować i podejmować nowe wyzwania. Wydzielające się podczas wykonywania ćwiczeń hormony i lipidy zwiększają funkcjonalność układu nerwowego. Ludzie regularnie uprawiający sport lepiej znoszą sytuacje stresowe, rzadziej cierpią z powodu depresji i złego humoru.