Wpływ ćwiczeń fizycznych na organizm człowieka

wpływ fizycznych ćwiczeń na organizm człowieka

O wpływie gimnastyki na organizm człowieka opowiada się jeszcze dzieciom w szkole, ale o konkretnych korzyściach płynących z treningu wiedzą nie wszyscy. O pozytywnym wpływie ćwiczeń fizycznych na organizm człowieka mówią nie tylko trenerzy, ale i lekarze, wskazując, że nawet zwykły spacer na świeżym powietrzu ma szereg istotnych zalet.

Wpływ ćwiczeń fizycznych na układ sercowo-naczyniowy

Osoby nieuprawiające sportu mają zwiększone ryzyko wystąpienia zawału serca, udaru mózgu, nadciśnienia tętniczego, itp. Regularne wykonywanie ćwiczeń pozwala normalizować ciśnienie krwi, obniżyć poziom cholesterolu i ryzyko wystąpienia poważnych chorób związanych z sercem i naczyniami. Mówiąc o wpływie ćwiczeń fizycznych na zdrowie człowieka warto zauważyć, że uprawianie sportu trenuje mięsień sercowy, a to pozwala lepiej znosić różne obciążenia. Ponadto poprawia krążenie krwi i zmniejsza ryzyko odkładania się tłuszczu w naczyniach krwionośnych.

Wpływ ćwiczeń fizycznych na mięśnie

Siedzący tryb życia negatywnie wpływa nie tylko na wygląd, ale i na stan zdrowia człowieka. Treningi sportowe pozwalają zwiększyć napięcie mięśni, zrobić je silnymi i kształtnymi. Rozwinięty gorset mięśniowy utrzymuje plecy w prawidłowej pozycji, co zmniejsza ryzyko powstawania skoliozy i innych problemów z kręgosłupem. Do tego wielu chłopców i dziewcząt chce wyglądać atrakcyjnie i przyzwoicie, a to znaczy, że korzyści, które płyną z treningu dla mięśni są nieocenione.

Wpływ ćwiczeń fizycznych na układ oddechowy

Człowiek uprawiający sport ma lepszą wentylację płuc, a także oddychanie wewnętrzne. Warto również powiedzieć o zwiększeniu ruchomości przepony, poprzez zwiększenie elastyczności chrząstek, które znajdują się między żebrami. Ćwiczenia pomagają wzmocnić mięśnie oddechowe i zwiększyć pojemność płuc, a także poprawiają wymianę gazową w płucach.

Wpływ ćwiczeń fizycznych na układ nerwowy

Regularne ćwiczenia zapewniają szybsze przewodzenie najważniejszych impulsów nerwowych, co w dużej mierze wpływa na działanie całego układu. Dzięki temu człowiek może szybciej i lepiej pracować i podejmować nowe wyzwania. Wydzielające się podczas wykonywania ćwiczeń hormony i lipidy zwiększają funkcjonalność układu nerwowego. Ludzie regularnie uprawiający sport lepiej znoszą sytuacje stresowe, rzadziej cierpią z powodu depresji i złego humoru.

 
Powiązane artykuły:
Bieganie w zimie na dworze odchudzające. Czyli jak trenować, kiedy temperatura jest poniżej zera?
Bieg najczęściej traktowany jest przez ludzi jako wysiłek fizyczny dla zrzucenia zbędnej wagi. Jednak zdecydowana większość preferuje biegać tylko w ciepłą porę roku, a w zimie przenoszą się do sali.
Jak prowadzić dziennik treningowy? Czyli sposób na sprawdzanie postępów sportowych
W tym artykule porozmawiamy o tym, jak poprawnie prowadzić dziennik treningowy po to, żeby śledzić nie tylko za swoim samopoczuciem, ale i to na ile jest efektywny dobrany program treningów.
Domowe ćwiczenia odchudzające, czyli trening wykonywany w warunkach domowych
Żeby pozbyć się zbędnej wagi, nie jest obowiązkowo chodzić na salę, przecież domowe treningi mogą być efektywne. W tym artykule potraficie dowiedzieć się o tym, jak poprawnie ćwiczyć w domowych warunkach i które ćwiczenia można wykonywać.
Ćwiczenia siłowe w domu – czyli jak uzyskać wymarzoną sylwetkę?
W domowych warunkach można wykonywać różne ćwiczenia, w tym i siłowe. W tym artykule są zaproponowane ćwiczenia, które pomogą złożyć domowy kompleks, efektywny, lecz niewymagający specjalnych przyzwyczajeń.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty