Wpływ kawy na zdrowie dzieci – czy dzieci mogą pić kawę?

czy mogą dzieci pić kawę

Większość ludzi regularnie pije kawę. Ktoś nie myśli poranka bez filiżanki aromatycznego napoju, ktoś pije go w nieograniczonych ilościach w ciągu dnia. Są i tacy, którzy korzystają kawę w walce ze zbędnymi kilogramami. Ale to wszystko dotyczy dorosłych. A co z dziećmi, których rodzice są zagorzałymi zwolennikami kawy? Od jakiego wieku można podawać do picia kawę dzieciom i czy warto to robić w ogóle?

Dlaczego dzieci nie mogą pić kawy?

Istnieje wiele powodów, dlaczego dzieci nie mogą pić kawy. W filiżance tego napoju oprócz znanej kofeiny mieści się wiele związków chemicznych. I ci rodzice, którzy proponują dzieciom kawę bez kofeiny, się mylą. Bo są przekonani, że skoro nie ma kofeiny, kawa nie jest szkodliwa dla dziecka. Ale to nie jest tak: skład chemiczny kawy jest taki, że przy regularnym stosowaniu wypłukuje z organizmu tak potrzebny mu materiał budowlany – wapń.

Czy mogą dzieci pić zieloną kawę?

Jeszcze jedno błędne przekonanie – jeśli czarna kawa jest tak szkodliwa, to zielona kawa dzieciom jest dozwolona, a nawet pożyteczna. Jest to bardzo poważny błąd, który wynika z niewiedzy. Żadnych korzyści z zielonej kawy dziecko nie otrzyma. Wręcz przeciwnie – zielona kawa mocniej niż czarna stymuluje układ nerwowy, a to z kolei prowadzi do nadmiernej nadpobudliwości dziecka, do jego nieokiełznania. Przy regularnym spożywaniu kawy organizm szybko się do niej przyzwyczaja i wymaga kawa dla dzieci coraz większych dawek. Taka stymulacja układu nerwowego prowadzi do uzależnienia od kawy w dzieciństwie, a w okresie dojrzewania może przekształcić się w uzależnienie od bardziej poważnych produktów – alkoholu, narkotyków. We wczesnym okresie dojrzewania stosowanie takich używek łamie i bez tego delikatną równowagę emocjonalną dziecka.

Szkoda od kawy dla dzieci jest oczywista. Ale co, jeśli dziecko bardzo prosi o jeden łyczek napoju i rodzice nie są w stanie mu odmówić? Niech w kuchni stoi słoik kawy z cykorii lub kawy jęczmiennej, która niesie korzyści dla młodego organizmu. A prawdziwą kawę lekarze zalecają pić nie wcześniej niż w pełnoletności.

 
Powiązane artykuły:
Pieczywo w diecie malucha – czyli od kiedy dziecku można podawać chleb?
Chleb - wszystkiemu głowa! Lecz pytanie, jak, kiedy i w którym wieku dawać jego dziecku niepokoi wszystkie mamy. W naszym artykule opowiemy, czy jest pożyteczny chleb, a także kiedy można wprowadzać jego do pokarmu.
Jak zmusić dziecko do jedzenia – czy są sposoby na niejadka?
Wszystkie dzieci dzielą się na dwa typy: te, które z zadowoleniem odkrywają usta naprzeciwko łyżki i te, które wytrwale odwracają od niej swoje noski. I u rodziców drugiej grupy dzieci powstaje kwestia prawidłowa: "jak zmusić dziecko jeść"? O tym porozmawiamy w artykule.
Bezpieczne owoce dla dzieci – od kiedy dziecku można podawać mandarynki?
Nowy rok u wielu z nas nieodmiennie asocjuje się z zapachem choinki i mandarynek. I zwyczajnie u młodych mam powstaje kwestia - kiedy można dawać mandarynki dziecku? Zorientujemy się z tym w naszym artykule.
Owoce sezonowe dla dzieci – od kiedy można podawać dziecku melon?
Lato, słońce, melony! Jak chce się dać smakołyki dziecku, lecz mamy zawsze mają wątpliwości, czy można dawać melon dziecku i od jakiego wieku w ogóle warto częstować nią malucha? Zorientujemy się w tym pytaniu w naszym artykule.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty