Wskaźnik masy ciała dla kobiet. Czyli jak obliczyć swoją prawidłową wagę za pomocą wzoru?

wskaźnik masy ciała dla kobiet

Nowoczesne trendy w branży mody przemieszczają się w kierunku doceniania walorów pań o rubensowskich kształtach, chociaż w codziennym życiu mężczyzn wciąż pociągają szczupłe dziewczyny. Ale jak to mówią, o gustach się nie dyskutuje, są miłośnicy kobiet o różnej budowie. Niemniej jednak, jednym z najbardziej kontrowersyjnych problemów pozostaje walka z nadmierną masą ciała. Ponadto z powodu szalonego rytmu życia wiele kobiet nie ma czasu, aby dbać o siebie i zamiast uprawiania sportu, stosują różne diety. I tu można spotkać się jeszcze z jednym problemem, już przeciwnego charakteru: anoreksja. Przecież wiele dziewczyn, starając się dopasować figurę do standardowych wzorców modelki, po prostu wykańcza siebie. Dlatego, aby nie popadać w skrajności i jasno określić, czy należy przybierać na wadze lub zrzucać zbędne kilogramy, istnieje coś takiego jak wskaźnik masy ciała, którego formuła jest dość prosta.

Оto jak wyznaczyć wskaźnik masy ciała

Wskaźnik idealnej masy ciała lub kalkulator BMI, pomaga w sposób pośredni określić, jak pasują do siebie wzrost i waga człowieka. Wskaźnik ten został opracowany jeszcze w 1869 roku przez socjologa i statystyka Adolfa Queteleta (Belgia), dlatego nazywa się on jeszcze Quetelet Index. Aby w przybliżeniu określić, jaka waga będzie idealna, można obliczyć wskaźnik masy ciała, którego formuła polega na podziale masy ciała kobiety (w kilogramach) przez jej wzrost (w metrach) do kwadratu. Czyli wskaźnik masy ciała dla kobiet = waga/wzrost2.

Na przykład, dziewczyna waży 65 kg, a jej wzrost wynosi 168 cm. Jak określić wskaźnik masy ciała? Najpierw należy zamienić wzrost z centymetrów na metry: 168 cm = 1,68 m. Teraz trzeba przeliczyć stopień kwadratowy: 1,68 m * 1,68 m = 2,8224 m2. Znając wzór, według którego oblicza się wskaźnik masy ciała dla kobiet, określamy go: 65 kg/ 2,8224 m2 = 23,03.

Tabela indeksu masy ciała

Pierwszy etap w obliczaniu BMI dla kobiet zakończony. A do tego, aby otrzymana liczba miała jakieś znaczenie, została opracowana tabela BMI. Opierając się na zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia, zgodność masy ciała i wzrostu, obliczona według BMI dla kobiet, powinna oznaczać następujące:

Wskaźnik masy ciała dla kobiet wynosi

  • 16 lub mniej – wyraźny niedobór masy ciała;
  • 16-18 – niska masa ciała;
  • 18-25 – normalny wskaźnik masy ciała;
  • 25-30 – nadwaga;
  • 30-35 – I stopień otyłości;
  • 35-40 – II stopień otyłości;
  • 40 i więcej – wskaźnik masy ciała kobiet o III stopniu otyłości.

Należy rozumieć, że wiedząc jak określić BMI, wyjaśnić dokładnie, czy należy zrzucić wagę, nie można, ponieważ wskaźnik ten jest względny i nie bierze pod uwagę wiele czynników. Przecież wskaźnik masy ciała, którego norma jest w granicach 25-30, może być taki sam dla otyłego człowieka i tego, kto uprawia sport. Oprócz tego trzeba brać pod uwagę wiek. Kobieta tego samego typu budowy sylwetki, jak i zgrabna dziewczyna, może ważyć o wiele więcej z powodu pewnych czynników fizjologicznych. Quetelet nie uwzględnił różnicy, bo jego wskaźnik masy ciała dla kobiet jest taki sam, jak i dla mężczyzn, choć a priori masa mięśniowa i szkielet mężczyzny powinny ważyć więcej, a kobiety mają więcej tkanki tłuszczowej. Wszystkie te argumenty po raz kolejny udowodniły, że wskaźnik masy ciała, którego tabela znajduje się wyżej, jest bardzo względny.

Wskaźnik masy ciała w ciąży

Jest jeszcze jeden ciekawy fakt. Niektórzy naukowcy są przekonani, że dziecko, którego rodzice są chudzi, ma większe prawdopodobieństwo być chudym niż pozostałe dzieci. Dlatego ważne liczyć BMI w ciąży lub przy planowaniu dziecka. Określenie BMI dla kobiet w ciąży pomaga dowiedzieć się, jaką masę można kobiecie przybrać w ciągu 9 miesięcy. Przy BMI do 20, lekarze zalecają, aby przybrać 13-16 kg w czasie ciąży, jeśli wskaźnik masy ciała do ciąży będzie równy 20-27, to zwiększyć masę w tym okresie kobiecie trzeba na 10-14 kg, przy BMI > 27 przyrost wagi musi być jeszcze mniejszy. Ale będąc w stanie błogosławionym, trzeba być ostrożną z eksperymentami na własnym organizmie, dlatego wagi w czasie ciąży zrzucać nie warto.

 
Powiązane artykuły:
Jakie hormony wpływają na wagę? Czyli rola hormonów w naszej sylwetce
Wiele z nas słyszało, że przyczyną nadmiernej wagi może być nie tylko nieprawidłowe żywienie i nieobecność aktywności fizycznej, ale i hormony. Czy tak to jest i jakie właśnie hormony "odpowiadają" za nasze zbędne kilogramy? O tym teraz opowiemy.
Dlaczego rośnie brzuch? Czyli przyczyny zwiększenia się obwodu pasa
Szczupła i piękna figura podoba się i kobietom, i mężczyznom. A tak w ogóle, dlaczego i od czego rośnie brzuch u mężczyzn i kobiet? Spróbujmy zorientować się w tej trudnej sprawie.
Limfodrenażowy masaż ciała – w jakich miejscach go robić?
Zadaniem układu limfatycznego jest usuwanie z naszego organizmu toksyn, alergenów, bakterii, czyli on przyjmuje aktywny udział w funkcjonowaniu odporności.
Masaż szyi przy osteochondrozie – jak zrobić masaż w domu?
Osteochondroza bardzo rozpowszechniona choroba, która dostarcza dużo nieprzyjemnych odczuć i dyskomfortu. Jeśli nie ma możliwości odwiedzać masażystę, to można ulżyć swój stan, a jak to zrobić opowiedziano w artykule.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty