Wskazówki dla narciarzy – jak smarować narty?

W nasze dni sport i aktywny tryb życia stają się coraz bardziej popularnymi. Zwłaszcza silnie interes do sportu u nas przejawia się w okresie przeprowadzenia ważnych imprez sportowych. Teraz jest rosnąca popularność zimowych rodzajów sportu. I to nie zadziwiająco, przecież jeszcze jest świeża pamięć o samym widowiskowym i znaczącym wydarzeniu w świecie sportu – zimowej olimpiadzie w Soczi.
Bez wątpienia narciarskie rodzaje sportu są najbardziej pożądaną zimową dyscypliną. W świecie aktywnie rozwijają się i popularyzują się narty i narciarskie górskie ośrodki, coraz częściej na placach, parkach i na podmiejskich bazach sportowych pojawiają się narciarze-amatorzy.
Jeśli zdecydujesz się uzupełnić szeregi amatorów jazdy na nartach to na pewno musisz zadać pytanie - jak smarować narty?
Jak poprawnie smarować narty do klasycznej jazdy?
Najpierw zorientujmy się z rodzajami maści. Wszystkie dzielą się na dwie duże grupy: do poślizgu i do trzymania. Zależnie od stylu jazdy na nartach wybiera się sposób naniesienia tych maści.
Tak na przykład, przy przygotowaniu nart do klasycznej jazdy należy zrobić następne. Na centralną część (inaczej zwaną blokiem), rozmieszczoną na podstawie narty od pięty i dalej 15-25 centymetrów do przodu od wiązania, należy nanieść równomierną warstwę utrwalonej maści. Ten zachód nie da narcie ślizgać się do tylu przy nacisku. Dla bardziej komfortowej jazdy dziób i tylną część narty można natrzeć parafinową maścią dla poślizgu.
Przed tymi, kto zbiera się na wyjazd na narty po raz pierwszy, z pewnością staje pytanie - czy należy smarować nowe narty? Wszystko zależy od tego, jakie właśnie narty i do jakich celów kupiłaś. Na przykład, narty ze specjalnym, nie gładkim, ślizgiem nie potrzebują smaru. Jeśli nie chodzi o fachowe wyścigowe narty to przygotowanie nowych nart może być zminimalizowane. Tak więc, narty plastikowe mają wystarczająco dobrą, przesuwną, idealnie płaską powierzchnię, toż nie potrzebują dodatkowej obróbki dla osłabienia tarcia. W tym wypadku może być potrzebna tylko maść do fiksowania. Jednak w późniejszym, plastikowe narty będą stale potrzebowały podkładu i smaru.
Jak poprawnie smarować narty biegowe?
Zanim nanieść maść należy obowiązkowo oczyścić powierzchnię nart od starej warstwy smaru. Dlatego istnieją specjalne skrobania z plastyku i szczotki z syntetyczną szczeciną. Jeśli tych narzędzi nie okazało się u ciebie pod ręką, z tym zadaniem dobrze sprawi się nieostra plastikowa linijka.
Istnieje mnóstwo sposobów naniesienia. Każdy wybiera dla siebie ten, który okaże się dla niego najwygodniejszy.
Jedną z najbardziej rozpowszechnionych dziś technologii naniesienia narciarskiego smaru jest taka: nanieś maść równomierną warstwą, a potem wyrównaj do gładkiego stanu za pomocą specjalnego korkowego, czy syntetycznego rozcierania.
Istnieje tak samo gorący sposób, przy którym warstwa parafiny wyrównuje się za pomocą gorącego żelazka. Przy takim wariancie powierzchnia parafiny wychodzi gładka i narty lepiej ślizgają się.
Zależnie od tego, któremu rodzaju narciarskiego sportu, czy odpoczynku oddajesz przewagę, zależy wybór tego, czym trzeba smarować narty. Tak, jeśli jesteś zwolennikiem stylu łyżwowego, to całą powierzchnie nart należy smarować ślizgającym środkiem.
Jak poprawnie smarować drewniane narty?

Dziś w sportowych sklepach jest przedstawiona duża ilość uniwersalnych smarów, odpowiednich jak do plastikowych, tak i do drewnianych nart. Lecz warto pamiętać, że każdy materiał ma swoje właściwości.
Drewniane narty, za którymi właściwie opiekują się, mają o wiele lepszy poślizg.
Bardzo prostym sposobem opieki za takimi nartami jest parafinowy podkład (dl tego świetnie podejdzie świeca-tabletka, czy specjalne środki) i naniesienie specjalnej maści, którą amatorzy narciarstwa biegowego często robią samodzielnie.
I pamiętaj! Bez względu na to, jakim nartom oddasz przewagę, przy prawidłowym ich użyciu otrzymasz dużo zadowolenia od jazdy na świeżym powietrzu.