Współczesna kobieta w ciąży: 10 rzeczy, które zaczęły robić ciężarne kobiety

Czas płynie bardzo szybko, wnosząc zmiany do naszego życia. Dotyczą wszystkiego i ciąża nie stanowi wyjątku. Jakichś 40 lat temu kobieta poznawała płeć dziecka dopiero po porodzie.

W przeciwieństwie do naszych matek i babć posiadamy ogromną wiedzę na temat ciąży i porodu. Z pomocą przychodzą nie tylko lekarze, ale również internet i różne aplikacje. To wszystko, bez wątpienia pomaga przygotować się do porodu, ale oprócz tego istnieje wiele innych pożytecznych rzeczy, o których warto wiedzieć.

1. USG 4 D

4d

Pierwszy ultrasonograf czasu rzeczywistego został wyprodukowany w 1965 roku. Jednak od niedawna kobiety mają możliwość poddać się badaniu USG 4D. USG 4D to USG trójwymiarowe w czasie rzeczywistym, co oznacza możliwość obserwacji dziecka, jego położenia w łonie matki i jego reakcji, w konkretnym momencie. Lekarze przekonują, że takie badanie pozytywnie wpływa na stan emocjonalny kobiety i wzmacnia więź dziecka z matką.

2. Wakacje przed porodem

morze

Babymoon – nowy trend wśród przyszłych rodziców. To wakacje partnerów, którzy spodziewają się dziecka i chcą przed porodem spędzić trochę czasu tylko we dwoje. Moda na babymoon narodziła się około 10 lat temu w USA i szybko stała się modnym trendem w krajach Europy Zachodniej.

3. Przyjęcie z okazji ogłoszenia płci dziecka

ciastka

Podobnie, jak Babymoon, przyjęcie z okazji ujawnienia płci dziecka to moda (Gender Reveal Party), która przyszła zza oceanu. Miejsce, w którym odbywa się wydarzenie, jest najczęściej odpowiednio, tematycznie udekorowane. Zwykle dominują dwa kolory, czyli niebieski i różowy. Najważniejsza część składowa takiego przyjęcia to tort i balony. Goście oczywiście obdarowują przyszłe dziecko i rodziców.

4. Uroczystość nadania imienia dziecku

podarunki

Impreza przyszła do nas zza oceanu, gdzie zazwyczaj nadaje się dzieciom dość ciekawe i nietypowe imiona. Właśnie dlatego przyszli rodzice organizują imprezę, na której goście poznają imię przyszłego członka rodziny. Podczas imprezy odbywają się różne konkursy, podczas których należy zgadnąć imię dziecka. Prezenty stanowią wymaganą część imprezy, podobnie jak w przypadku Gender Reveal Party.

5. Plan porodu

planowanie

Dziś każda kobieta podczas porodu jest traktowana indywidualnie. Lekarze uważają, że poród powinien sprawiać jak najmniej dyskomfortu, dlatego dziś kobietom przysługuje wiele praw podczas pobytu w szpitalu i podczas porodu. Według nowych standardów okołoporodowych przyszła matka powinna razem z ginekologiem ułożyć swój plan porodu. Zabiera go, gdy przychodzi do szpitala rodzić. Gotowy plan porodu zawiera listę rzeczy i zabiegów, które kobieta uważa za potrzebne podczas rodzenia. Ktoś chce, żeby podczas porodu było przyciemnione światło, ktoś chce słuchać muzyki.

6. Aplikacje ciążowe

ciąża

Dziś trudno wyobrazić sobie nasze życie bez smartfonów i tabletów. Właśnie dlatego obecnie istnieje mnóstwo aplikacji ciążowych. Przypomną o wizycie lekarskiej, powiedzą, jak rozwija się dziecko, czego już się nauczyło, sprawdzą twoją wagę, dobiorą odpowiednią dietę. Również są aplikacje, które mają takie funkcje, jak kalkulator ruchów dziecka, licznik skurczy.

7. Ciąża a media społecznościowe

foto

Kolejny nowy trend na portalach społecznościowych – zamieszczanie w internecie zdjęć swoich ciążowych brzuchów. Niektóre kobiety uważają, że bumpies, czyli selfie brzucha to bardzo fajny pomysł, inne natomiast przekonują, że jest to niewłaściwe i niepotrzebne. Nie zważając na nic, bumpies każdego dnia zdobywają tysiące lajków na Instagramie, Facebook i Twitterze.

8. Filmowanie porodu

poród

Kobieta, która ma przynajmniej jeden dziecko, doskonale wie, że poród to nie najlepszy moment na kręcenie filmu. Poród to bardzo długi, bolesny proces, podczas którego kobieta nie potrafi zapanować nad swoimi emocjami i słowami. Oprócz tego na pewno żadna kobieta nie życzy sobie tego, aby cały świat zobaczył jej pochwę. Nie zważając na to, coraz więcej par decyduje się na filmowanie porodu.

9. Internet – źródłem wiedzy

internet

Kiedyś kobiety w ciąży, jeśli miały jakieś wątpliwości lub pytania, to udawały się do lekarza. Dziś natomiast głównym źródłem wiedzy jest internet, do którego sięgają ciężarne kobiety, jeśli mają pytania, którymi nie chcą zawracać głowy swemu ginekologowi. Lekarze przekonują, że nie wolno tego robić, ponieważ internet nie zawsze zawiera prawdziwe informacje, więc kobieta w ciąży może niepotrzebnie się zdenerwować i wylądować w szpitalu.

10. Różne sposoby na przygotowanie się do porodu

joga

Jeszcze jakichś 20 lat temu jedyne, co mogła zaoferować ówczesna medycyna kobietom w ciąży, to bezpłatna szkoła rodzenia w przechodni. Dziś medycyna ma wiele do zaoferowania przyszłym matkom: tradycyjna szkoła rodzenia, poradnie psychologiczne dla kobiet w ciąży, opieka położnej w trakcie ciąży i porodu. Oprócz tego ciężarne kobiety mają możliwość uprawiać jogę, pilates, stretching etc. W dodatku kobiety w ciąży często medytują i sięgają po poradniki ciążowe.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty