Współczesne pieniądze – funkcje i podstawowe rodzaje pieniądza

współczesne pieniądze

Czy pieniądze w dzisiejszym świecie zmieniły swoje funkcje lub stały się czymś mniej ważnym niż na przykład sto lat temu? Pewnie, że nie. Codziennie miliony ludzi używają ich do celów prywatnych. Gdyby nie było tych papierków, nie istniałyby kraje. Jakie są współczesne pieniądze? Rozważmy tę kwestię bardziej szczegółowo.

Współczesne rodzaje pieniędzy

W sklepie można płacić zarówno kartą kredytową, tak i banknotami leżącymi w portfelu. Właśnie obieg pieniądza gotówkowego i bezgotówkowego jest charakterystyczny dla dzisiejszych czasów. Jeśli nie wdawać się w szczegóły, wraz z płatnością gotówkową istnieje i możliwość transakcji, czyli obejmuje to posiadane rachunków bankowych.

Jeśli chodzi o konta oszczędnościowe to współczesne papierowe pieniądze zachowują się w formie lokat terminowych (rocznie za nie "narasta" określony procent od kwoty, jednak zabrać pieniądze kiedy tylko chcesz, nie ma możliwości).

Ponadto istnieje i taka odmiana współczesnych pieniędzy jak skarbowe papiery wartościowe.

Cechy współczesnych pieniędzy

Niewątpliwie do zalet dzisiejszych pieniędzy należy zaliczyć możliwość płatności bezgotówkowej. To dzięki niej rynkowe transakcje dokonywane są nie tylko skuteczne, ale i szybciej. To w naszym stuleciu szybko mijającego czasu, to jest konieczne.

Równie ważny i ten fakt, że od funkcjonowania systemu monetarnego zależy stabilność gospodarcza setek państw nim objętych.

Nowoczesny pieniądz elektroniczny

Warto zauważyć, że na obecnym etapie rozwoju gospodarki światowej czołowe pozycje zajmuje pieniądz elektroniczny. Jaka jest jego główna cecha? Jest on wygodny w wykorzystaniu. Szczególnie odnosi się to do świata World Wide Web ("światowa rozległa sieć internetowa"), w którym wielu użytkowników tworzy portfele elektroniczne w celu realizacji zakupów nie wychodząc z domu, jak i dla dodatkowego wynagrodzenia, znanego jako freelance (nieetatowe).

 
Powiązane artykuły:
Oszczędzanie pieniędzy, czyli nauka prowadzenia budżetu domowego
Oszczędzanie pieniędzy – pytanie, które zostaje aktualnym z momentu pojawienia pieniężnych znaków. W tym artykule opowiemy o regułach oszczędzania pieniędzy, których dotrzymywać się nie jest bardzo trudno.
Magiczna sztuka zarządzania energią pieniędzy. Czyli jak sprawić, by pieniądze cię pokochały?
Magicznej sztuki zarządzania energią pieniędzy można nauczyć się, lecz do tego trzeba pojąć jej prawa i reguły. Nie wolno skarżyć się i narzekać na los, należy zacząć działać, dokładać wysiłków dla otrzymania pożądanego wyniku.
Jak oszczędzać pieniądze? Czyli zarządzanie finansami domowymi
Pieniądze. Stare przysłowia nieraz udowadniały, że one to najwyższe zło dla człowieka. Jednak pieniądze nie mogą być złem czy dobrem, a wszystko zależy od tego, w czyich rękach one znajdują się i jak je zarabiają i tracą.
Jak żyć, jeśli nie ma pieniędzy, czyli co robić, jeśli twoje potrzeby przekraczają twoje możliwości finansowe?
Życie zabarwia się do ciemnych farb, kiedy nie ma pieniędzy, lecz wyjście z położenia jest zawsze. Można znaleźć podrabianie, spróbować coś sprzedać, czy zająć trochę środków u krewnych.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty