Wspólny sen z dzieckiem – plusy i minusy wspólnego snu

wspólny sen z dzieckiem

Dziecko, od razu po pojawieniu się na świat, wymaga dużo uwagi.Młodzi rodzice przysłuchują się, wąchają dziecko, badają każdą fałdę jego ciała, pilnie spostrzegają za każdym jego ruchem.

Pierwsza noc w domu

Najbardziej denerwującym momentem,jest pierwsza noc malucha w domu. Cała rodzina jest przygotowana do tego, aby nie spać-tym więcej jeśli to pierwsze i jedyne dziecko. Jasna rzecz, że spać spokojnie nie uda się nikomu, ponieważ trzeba będzie wstawać kilka razy, aby nakarmić dziecko i wymienić pieluszki. W takim wypadku najlepiej organizować wspólny sen z dzieckiem ,aby nie męczyć ani siebie, ani dziecka.

Nie warto wątpić w słuszność decyzji wspólnego snu z dzidziusiem. Wspólny sen z noworodkiem da możliwość mamie się nie denerwować, natomiast dziecko będzie odczuwało stały kontakt z zapachem mamy i jej ciepłem. Nie warto się martwić, że maluch będzie nadmiernie przywiązany do rodziców lub rozpieszczony. Całkiem odwrotnie- będzie dorastać w atmosferze miłości od pierwszych dni swego życia.

Plusy i minusy wspólnego snu

Wspólny sen z noworodkiem to nie tylko wygoda, ale również spokój. Przyjemnie jest słyszeć oddech malucha, odczuwać jego ciepło, ruch. Dziecko odczuwa opiekę i śpi spokojnie obok mamy, również można go karmić przez sen, w wypadku karmienia piersią. Wyspana mama i spokojne dziecko – to główna zaleta wspólnego snu z dzieckiem.

Głównym minusem wspólnego snu z dzieckiem jest jego zależność od ciągłej obecności rodziców.Wraz z dorośleniem, dziecko może wymagać coraz większej uwagi. Więc najważniejsze ,aby nie przegapić odpowiedniego momentu i zacząć uczyć go samodzielności.

Jak odzwyczaić dziecko od wspólnego snu?

Żeby nie powstało poważnych problemów podczas odzwyczajenia malucha od wspólnego snu, należy stopniowo przyzwyczajać go do spania we własnym łóżeczku. W tym celu trzeba go kłaść spać w dzień samodzielnie, bez mamy. To pomoże dziecku przyzwyczaić się do swojego nowego łóżeczka, a mamie zająć się sprawami codziennymi i sobą.

Zaczynając od roczku.Wspólny sen z dzieckiem trzeba stopniowo zmniejszać, ucząc go samodzielności. W tym wieku maluch stara się wszystko robić samodzielnie. Wtedy można grać według jego zasad, zachęcając go do bycia dorosłym.

 
Powiązane artykuły:
Pierwsza kąpiel dziecka po szpitalu położniczym - akcesoria do kąpieli
Kąpiel nowonarodzonego po szpitalu położniczym - to odpowiedzialny proces i młodym rodzicom z reguły jest potrzebna pomoc doświadczonych babć. Lecz jeśli życzycie robić to samodzielnie, nasze rady pomogą podołać trudności związane z tym pytaniem.
Niemowlę nie śpi w dzień – co mam z tym zrobić?
Bywa tak, że młode mamusie zderzają się z problemem złego dziennego snu dziecka. Dlaczego bobas nie śpi w dzień, czy śpi zbyt mało? Na te i inne pytania znajdziecie odpowiedź w naszym artykule. Czytajcie i wyciągajcie odpowiednie wnioski.
Dlaczego niemowlę ulewa – najpowszechniejsze przyczyny
Powszechnie znany fakt, że nowonarodzone dzieci ulewają mleko po karmieniu. Lecz dlaczego to odbywa się, do którego wieku to zjawisko musi przejść i co jest wariantem normy? O tym dowiecie się z naszego artykułu i wyciągniecie odpowiednie wnioski.
 Kiedy noworodek zaczyna słyszeć – jak rozwija się słuch u niemowląt?
Wielu rodziców uważa, że nowo narodzone dziecko jeszcze nic nie widzi i nie słyszy. Naprawdę to - błąd. Słuch rozwija się już w matczynym łonie, ale bobas nie zawsze reaguje na dźwięki. O tym co czuje dziecko w brzuszku, opowiemy w naszym nowym artykule.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty