Wushu dla początkujących – sztuka walki na poprawę i utrzymanie sprawności fizycznej i zdrowia

Wushu w tłumaczeniu oznacza „chińską sztukę walki”. Pojawiło się kilka wieków temu w Chinach i przez długi czas było uważane za najbardziej tajemniczą ze wszystkich sztuk walki, a historia wushu sięga odległej starożytności. Od dawna wszystkie sekrety wushu były trzymane w ścisłej tajemnicy, nosiły rodzinny charakter i były przekazywane z pokolenia na pokolenie. Obecnie istnieje wiele stylów i kierunków szkół wushu. Ale wspólną podstawą dla wszystkich kierunków jest konieczność jednoczesnego doskonalenia ducha i wzmocnienia ciała. Jednym słowem podstawa wushu – to filozofia, dzięki której człowiek będzie mógł dominować nad naturą bez naruszania jej praw.
Wushu dla początkujących
Obecnie istnieją dwa główne kierunki wushu – sportowy i tradycyjny. Kierunek sportowy ma pewne ograniczenia, w szczególności zabronione są takie techniki jak uderzenia łokciem i kolanem, w podstawę czaszki, kręgosłup i pachwinę. W tradycyjnym (bojowym) kierunku wszystkie te chwyty są dozwolone. Zajęcia wushu w sportowym kierunku bardzo korzystne dla zdrowia: rozwijają sprawność i koordynację, kształtują umiejętności akrobatyczne. I w wyniku, skierowane są do wzięcia udziału w zawodach, zwycięstwa i zdobywania nagród przez sportowców.
Tradycyjny kierunek nie sugeruje zawodów, a techniki w tym kierunku mają na celu uzyskanie umiejętności szybko i skutecznie bronić się, rozbroić przeciwnika i natychmiast go atakować. Obecnie odbywają się zawody z kontaktowego wushu, ale wszystkie one noszą w zasadzie poznawczy i pokazowy charakter. Główną różnicą w stosunku do tradycyjnego (bojowego) wushu jest bezpośrednie przekazywanie doświadczeń, umiejętności i tradycji sztuki walki od nauczyciela do swoich uczniów.
No, ale jeśli twoim celem nie jest zwycięstwo, nagrody i medale, a promocja zdrowia i sprawność fizyczna. To ma sens uprawiać wushu dla początkujących, które przede wszystkim pomaga rozwijać wytrzymałość i siłę, poprawić samodyscyplinę i psychologiczną odporność.
Wushu dla kobiet
Najważniejsze, kiedy uprawiasz daną sztukę walki – mieć luźne ubranie. Mistrzowie tej dyscypliny sportowej mówią się, że włożyć trzeba to, co najczęściej wkładasz i w czym najczęściej pojawiasz się na ulicy. Jednak dla pełnowartościowego treningu, odzież dla wushu musi być szyta na zamówienie na indywidualne standardy i według specjalnych wzorców.
Przede wszystkim odzież do treningu składa się z kilku zestawów, które są przeznaczone na różną pogodę. Do codziennego treningu nadaje się bawełniana koszulka i spodnie. Do treningu na zewnątrz w chłodne dni – getry zakładane na spodnie i specjalna kurtka (doi).
W ten sposób do uprawiania wushu potrzebne:
- pas, doi, podkoszulek;
- spodnie z gumką na dole nogawek;
- getry;
- spodnie bez gumki na nogawkach.
Ubrania szyją głównie lub z 100% bawełny, lub 95% bawełny i 5% lycry. Tkaniny z włókien lycry mają większą elastyczność.
Inwentarz wushu
Najbardziej pozytywną cechą w zajęciach wushu jest to, że wushu nie wymaga specjalnego sprzętu i urządzeń. W zasadzie, dla treningu biorą:
- szablę;
- miecz;
- włócznię;
- kij.

Kij to jest patyk do wzrostu człowieka. Zazwyczaj jest on wykonany z białej wierzby i ma ogromną siłę cięcia.
Szabla jest również przeznaczona do uderzeń rąbiących i tnących. Wszystkie szable mają opływowy kształt i składają się z ostrza, efeza, ostrza i rękojeści.
Szermierka szablą wyróżnia się ogromną amplitudą i siłą uderzenia.
Miecz to krótka i cienka broń. Jego zaletą jest to, że jest dość łatwy i pozwala wykonywać wiele czynności technicznych.