Wybieramy najlepsze mięso na stek

Dziś opowiemy o tym, jakie mięso nadaje się na stek i odsłonimy tajemnicę, która pomoże wybrać najlepsze mięso na stek. Sukces przygotowania smacznego dania kryje się w tym, że trzeba umieć wybrać poprawny i jakościowy surowiec.
Jakie mięso nadaje się na stek?
Zgodnie z klasycznym wariantem do przygotowania steku wykorzystuje się wołowinę, jednak danie można również przygotować z wieprzowiny, drobiu, baraniny. Steki z wieprzowiny najlepiej przygotować z łopatki, biodra i szyi, do baranich można wykorzystać szyję i łopatkę. Do steków z drobiu wykorzystuje się biodro i goleń (podudzie).
Bardziej dokładnie porozmawiamy o surowcu na stek z wołowiny, ponieważ jest on najbardziej popularny i bardzo smaczny.
Jakie mięso nadaje się na stek z wołowiny?
Aby danie było smaczne, wybieramy najbardziej idealne części tuszy wołowej i w zależności od tego, jakie mięso wykorzystuje się do przygotowania dania, stek ma określoną nazwę. Przytoczymy podstawowe rodzaje steków, które najczęściej gotowane są przez kucharzy w restauracji:
- „Marmurkowy stek” lub „Ribaj” gotuje się z podłopatkowej części tuszy, która ma mnóstwo żyłek tłuszczowych. Im cieńsze i drobniejsze żyłki, tym stek jest smaczniejszy.
- Stek „T-bone” przewiduje wykorzystanie mięsa na T-podobnej kości, wykrawane na granicy krzyżowej i kręgosłupowej części tuszy. Takie mięso, zazwyczaj sprzedaje się już wykrojone.
- Stek strip loin gotują z krzyżowej części tuszy, jej cienkiej części. Ten stek ma najbardziej nasycony smak wołowiny i dlatego jest najpopularniejszy.
- Do steka „Tender loin” wykorzystuje się przekrojone wzdłuż włókien, okrągłe kawałki wołowiny bez kości.
- „Filet-mignon” gotują z delikatnej części środkowej polędwicy.
Przekrojony jest wzdłuż włókien i pokrojony na kawałki, należy go nieco rozbić rękojeścią noża lub ręką, ale nie tłuczkiem.
Gdy już wybrałeś mięso podczas zakupów na bazarze lub w sklepie, zwróć uwagę na jego kolor i świeżość. Im ciemniejszy produkt, tym starsze było zwierzę i tym twardsze będzie danie. Naciskamy na mięso, po tym jeszcze przez jakiś czas ma pozostać ślad i ma on znikać stopniowo. W wypadku, jeśli mięso jest sprężyste, stek nie będzie twardy. Jeśli odbitek wcale nie znika, to znaczy, że mięso jest nieświeże. Jeszcze jeden ważny moment. Żyłki tłuszczu powinny być obowiązkowo białe, a nie żółte lub kremowe. Żyłki w takim kolorze, charakterystyczne są dla baraniny.