Wymaz w ciąży, czyli wskazania do przeprowadzenia posiewu z pochwy

wymaz w ciąży

Wymaz na określenie flory w ciąży przeprowadza się w celu zdiagnozowania nieprawidłowości na wczesnym etapie ciąży. Po raz pierwszy odbywa się obowiązkowo przy pierwszej wizycie u lekarza po zajściu w ciążę.

Dlaczego pobiera się wymaz w ciąży?

To pytanie bardzo często można usłyszeć od tych kobiet, które oczekują na pojawienie się pierwszego dziecka.

Celem tego rodzaju badań jest diagnoza pochwy na obecność infekcji. Rzecz w tym, że podczas ich obecności w organizmie przyszłej matki istnieje ryzyko poronienia. Ponadto w razie niepodjęcia żadnych działań w przypadku zakażenia dróg rodnych u ciężarnej może się rozwinąć tak zwane zakażenie wewnątrzmaciczne dziecka, co w niektórych przypadkach może zakończyć się jego śmiercią.

Skażenie skóry dziecka może wystąpić bezpośrednio w procesie jego urodzenia. Dlatego w związku z opisanymi powyżej powodami jest zalecane wykonanie wymazów – posiewów z pochwy i szyjki macicy.

Jak przeprowadza się badanie?

Jeśli mówić o tym, jak często pobiera się wymaz w czasie ciąży, to taki zabieg wykonuje się co najmniej 2 razy: pierwszy – podczas pierwszej wizyty u lekarza po zajściu w ciążę, i drugi – zwykle w 30 tygodniu.

Pobranie posiewu odbywa się na fotelu ginekologicznym. Następnie technik wykonuje posiew pobranych próbek: umieszcza je na różnych podłożach odżywczych, kilka dni później przeprowadza się ocena.

Jak się przeprowadza obliczenie wyników?

Odszyfrowanie danych pobranego wymazu flory w ciąży wykonuje się wyłącznie przez lekarza. Przy tym wyznaczana jest ocena czystości pochwy, która jest wyliczana w stopniach:

  1. Na pierwszym stopniu w rozmazie mikroorganizmów chorobotwórczych nie ma. Laborant wykrywa wyłącznie pałeczki kwasotwórcze, w niewielkiej ilości komórki nabłonka, pojedyncze krwinki białe.
  2. wymaz w ciąży przy ciąży
  3. Drugi stopień charakteryzuje się obecnością pojedynczych bakterii Gram-ujemnych, które odnoszą się do warunkowo chorobotwórczych mikroorganizmów.
  4. Na trzecim stopniu bakterii chorobotwórczych jest więcej niż pałeczek kwasotwórczych.
  5. Czwarty stopień obserwuje się, gdy we florze pochwy znajdują się wyłącznie bakterie chorobotwórcze i krwinki białe.

W miarę zmiany stopnia czystości zmienia się środowisko pochwy – od kwaśnego do alkalicznego.

Tak więc w przypadku obecności w próbce patogenów kobiecie zaleca się stosowanie preparatów antybakteryjnych, które pomagają w normalizacji flory i zapobiegają rozwojowi choroby.

 
Powiązane artykuły:
Test glukozy w ciąży – kiedy należy go robić?
W celu wyjawienia takiego schorzenia jakim jest cukrzyca ciężarnych, kobietom w ciąży zaleca się zrobienie testu obciążenia glukozą. Jest przeprowadzany między 24 a 28 tygodniem.
Czym grozi niska hemoglobina w ciąży?
Poziom hemoglobiny niżej normy w ciąży jest skrajnie niebezpieczny dla płodu, toż ten wskaźnik jest ważny w ciągu całej ciąży. Zorientujemy się, czym zagraża obniżenie koncentracji tej substancji we krwi.
Kiedy widać jajo płodowe na USG?
Zarodek rośnie bardzo szybkim tempem i przez pewien czas po zapłodnieniu jego już można ujawnić na USG. Kiedy to zdarza się i kiedy fakt ciąży można potwierdzić metodą aparatu USG? O tym powiemy dalej.
Badania krwi w ciąży
Badania krwi w ciąży ma ważne diagnostyczne znaczenie. Rozpatrzymy dokładniej, które właśnie badania należy przejść przyszłej mamie w ciąży.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty