Wymaz w ciąży, czyli wskazania do przeprowadzenia posiewu z pochwy

Wymaz na określenie flory w ciąży przeprowadza się w celu zdiagnozowania nieprawidłowości na wczesnym etapie ciąży. Po raz pierwszy odbywa się obowiązkowo przy pierwszej wizycie u lekarza po zajściu w ciążę.
Dlaczego pobiera się wymaz w ciąży?
To pytanie bardzo często można usłyszeć od tych kobiet, które oczekują na pojawienie się pierwszego dziecka.
Celem tego rodzaju badań jest diagnoza pochwy na obecność infekcji. Rzecz w tym, że podczas ich obecności w organizmie przyszłej matki istnieje ryzyko poronienia. Ponadto w razie niepodjęcia żadnych działań w przypadku zakażenia dróg rodnych u ciężarnej może się rozwinąć tak zwane zakażenie wewnątrzmaciczne dziecka, co w niektórych przypadkach może zakończyć się jego śmiercią.
Skażenie skóry dziecka może wystąpić bezpośrednio w procesie jego urodzenia. Dlatego w związku z opisanymi powyżej powodami jest zalecane wykonanie wymazów – posiewów z pochwy i szyjki macicy.
Jak przeprowadza się badanie?Jeśli mówić o tym, jak często pobiera się wymaz w czasie ciąży, to taki zabieg wykonuje się co najmniej 2 razy: pierwszy – podczas pierwszej wizyty u lekarza po zajściu w ciążę, i drugi – zwykle w 30 tygodniu.
Pobranie posiewu odbywa się na fotelu ginekologicznym. Następnie technik wykonuje posiew pobranych próbek: umieszcza je na różnych podłożach odżywczych, kilka dni później przeprowadza się ocena.
Jak się przeprowadza obliczenie wyników?Odszyfrowanie danych pobranego wymazu flory w ciąży wykonuje się wyłącznie przez lekarza. Przy tym wyznaczana jest ocena czystości pochwy, która jest wyliczana w stopniach:
- Na pierwszym stopniu w rozmazie mikroorganizmów chorobotwórczych nie ma. Laborant wykrywa wyłącznie pałeczki kwasotwórcze, w niewielkiej ilości komórki nabłonka, pojedyncze krwinki białe.
- Drugi stopień charakteryzuje się obecnością pojedynczych bakterii Gram-ujemnych, które odnoszą się do warunkowo chorobotwórczych mikroorganizmów.
- Na trzecim stopniu bakterii chorobotwórczych jest więcej niż pałeczek kwasotwórczych.
- Czwarty stopień obserwuje się, gdy we florze pochwy znajdują się wyłącznie bakterie chorobotwórcze i krwinki białe.

W miarę zmiany stopnia czystości zmienia się środowisko pochwy – od kwaśnego do alkalicznego.
Tak więc w przypadku obecności w próbce patogenów kobiecie zaleca się stosowanie preparatów antybakteryjnych, które pomagają w normalizacji flory i zapobiegają rozwojowi choroby.