Wymioty u dziecka bez temperatury i biegunki – co robić?

wymioty u dziecka bez temperatury i biegunki co robić

Malutkie dzieci czasami chorują. Ktoś częstszej, ktoś rzadziej. W jakimkolwiek wypadku rodzicom należy wiedzieć, jak postępować przy przejawie różnych objawów. Rozpatrzmy pytanie o tym, co robić jeśli u dziecka są wymioty bez temperatury i biegunki. Przed podjęciem leków trzeba zrozumieć, dlaczego tak się dzieje.

Przyczyny wymiotów u dzieci bez podwyższenia temperatury

Dziecko może mieć nudności na początku grypy. To towarzyszy zwykłymi objawami zaziębienia, a mianowicie katarem, bólem gardła, kaszlem, ogólnym pogorszeniem samopoczucia. Często w takich wypadkach najpierw u dziecka pojawiają się nudności, które mogą przejść do wymiotów bez podwyższenia temperatury ciała.

Przyczyną danych objawów mogą stać się i wirusowe choroby, jak na przykład angina.

Choroby układu pokarmowego często powodują wymioty u dziecka bez temperatury. Dokładną diagnozę w takim wypadku może postawić tylko fachowiec po obserwacji. Przyczyną nudności i wymiotów mogą stać się:

  • zapalenie błony śluzowej żołądka;
  • niedrożność jelita;
  • ostre zapalenie wyrostka robaczkowego;
  • choroby wątroby, trzustki;
  • deformacja warstwy mięśniowej żołądka (zwężenie odźwiernika);
  • choroby pęcherzyka żółciowego;
  • wrodzona deformacja ścianki przełyku.

Wymioty u dziecka mogą stać się z powodu zatrucia pokarmowego, nieodpowiednimi lekami, niewłaściwym żywieniem uzupełniającym, czy wskutek alergii na jakikolwiek produkt.

Jeszcze jeden czynnik, który czasami staje się przyczyną nudności i wymiotów u dziecka bez podwyższenia temperatury – jest psychologiczny. Silne, negatywne przeżycia wywołują pogorszenie samopoczucia. Zwłaszcza to jest wyraźnie u uczniów, w okresie dojrzewania, i w chwilach kiedy maluchy zaczynają chodzić do przedszkola.

Choroby ośrodkowego układu nerwowego również powodują wymioty i pogorszenie ogólnego samopoczucia dziecka. Przyczynami mogą stać się:

  • uraz czaszki w chwili urodzenia;
  • siniaki i wstrząśnienie mózgu;
  • nowotwory.

Jeśli są podejrzenia na chorobę ośrodkowego układu nerwowego, pediatra skieruje was do neurologa.

U niemowląt często są wymioty, które nazywają odbijaniem. To zjawisko jest uważane za normalne i w miarę dorastania przechodzące. Wyjątek składają wypadki, kiedy w wymiotnej masie rodzice dostrzegają śluz zielonkawego, czy brązowego koloru, nieprzyjemny zapach, jeśli dziecko źle się czuje. W takich wypadkach potrzebnie obowiązkowo skonsultować się z pediatrą.

Również malutkie dzieci, które uwielbiają próbować na smak wszystkie ciekawe przedmioty, mogą połknąć drobną zabawkę, czy detal, co z kolei czasami wywołuje wymioty. Jeśli są podejrzenia na przełykanie ciała obcego pochodzenia i przedmiot nie wyszedł sam, to w szpitalu lekarz potrafi prześledzić ruch części przez układ pokarmowy dziecka i podjąć niezbędne decyzje do nadania pomocy.

Czym leczyć wymioty u dziecka, co przeciekają bez podwyższenia temperatury?

Jeśli nudność trwa długi czas, a wam są niezrozumiałe jej przyczyny (czyli to nie zwykłe odbijanie) trzeba znaleźć specjalistę. Podczas wymioty u dziecka bez temperatury i biegunki oczekiwania na lekarza należy zabezpieczyć dziecku tryb pościelowy. Ułożyć go na bok, głowa powinna być podniesiona. Więcej dawać do picia i nie zmuszać jeść. W tym czasie nie wolno zajmować się leczeniem samodzielnie: dawać antybiotyki, przeciwskurczowe środki, przemywać żołądek, tym bardziej z użyciem jakichkolwiek leków.

Tak więc jeśli u dziecka są silne wymioty bez temperatury, które powodują kłopoty, wezwijcie lekarza do domu, zapamiętując i zawiadomiwszy wszystkie inne objawy, które towarzyszyły chorobie malucha. To pomoże lekarzowi poprawnie zorientować się i przeznaczyć prawidłowe leczenia.

 
Powiązane artykuły:
Objawy dysbiozy u dziecka
Dysbioza jest znana wielu rodzicom nie z pogłosek, przecież ta dosyć rozpowszechniona choroba u dzieci różnego wieku. Choroba zdolna serio rozregulować pracę organizmu i doprowadzić do szeregu drugich naruszeń.
Dieta przy zaparciu u dziecka w wieku dwóch lat
Od prawidłowego i pełnowartościowego odżywiania dzieci zależy ich zdrowie. Dziecko wymaga rzetelnie podbierać jadłospis, zwłaszcza jeśli u okruszyny stało się zaparcie. Prawidłowa racja potrafi normalizować pracę organów trawienia.
Czym karmić dziecko po zatruciu?
Spożywcza infekcja toksyczna u dzieci przejawia się bardzo wyrażnie: wymioty i rozwolnienie – główne oznaki choroby. I jeśli z tym, czym leczyć, mamy najczęściej przedstawienie mają, to o tym, jak i kiedy karmić dziecko – wiedzą niezbyt dużo.
Stolec ze śluzem u dziecka
Rodzice często bywają zakłopotani stolcem dziecka, przecież to jeden z najważniejszych wskaźników zdrowia bobasa dostępnych mamie. W szczególności, czasami w kale u dzieci można ujawnić śluz - co to może oznaczać?
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty