Wymioty u dziecka bez temperatury i biegunki – co robić?

Malutkie dzieci czasami chorują. Ktoś częstszej, ktoś rzadziej. W jakimkolwiek wypadku rodzicom należy wiedzieć, jak postępować przy przejawie różnych objawów. Rozpatrzmy pytanie o tym, co robić jeśli u dziecka są wymioty bez temperatury i biegunki. Przed podjęciem leków trzeba zrozumieć, dlaczego tak się dzieje.
Przyczyny wymiotów u dzieci bez podwyższenia temperatury
Dziecko może mieć nudności na początku grypy. To towarzyszy zwykłymi objawami zaziębienia, a mianowicie katarem, bólem gardła, kaszlem, ogólnym pogorszeniem samopoczucia. Często w takich wypadkach najpierw u dziecka pojawiają się nudności, które mogą przejść do wymiotów bez podwyższenia temperatury ciała.
Przyczyną danych objawów mogą stać się i wirusowe choroby, jak na przykład angina.
Choroby układu pokarmowego często powodują wymioty u dziecka bez temperatury. Dokładną diagnozę w takim wypadku może postawić tylko fachowiec po obserwacji. Przyczyną nudności i wymiotów mogą stać się:
- zapalenie błony śluzowej żołądka;
- niedrożność jelita;
- ostre zapalenie wyrostka robaczkowego;
- choroby wątroby, trzustki;
- deformacja warstwy mięśniowej żołądka (zwężenie odźwiernika);
- choroby pęcherzyka żółciowego;
- wrodzona deformacja ścianki przełyku.
Wymioty u dziecka mogą stać się z powodu zatrucia pokarmowego, nieodpowiednimi lekami, niewłaściwym żywieniem uzupełniającym, czy wskutek alergii na jakikolwiek produkt.
Jeszcze jeden czynnik, który czasami staje się przyczyną nudności i wymiotów u dziecka bez podwyższenia temperatury – jest psychologiczny. Silne, negatywne przeżycia wywołują pogorszenie samopoczucia. Zwłaszcza to jest wyraźnie u uczniów, w okresie dojrzewania, i w chwilach kiedy maluchy zaczynają chodzić do przedszkola.
Choroby ośrodkowego układu nerwowego również powodują wymioty i pogorszenie ogólnego samopoczucia dziecka. Przyczynami mogą stać się:
- uraz czaszki w chwili urodzenia;
- siniaki i wstrząśnienie mózgu;
- nowotwory.
Jeśli są podejrzenia na chorobę ośrodkowego układu nerwowego, pediatra skieruje was do neurologa.
U niemowląt często są wymioty, które nazywają odbijaniem. To zjawisko jest uważane za normalne i w miarę dorastania przechodzące. Wyjątek składają wypadki, kiedy w wymiotnej masie rodzice dostrzegają śluz zielonkawego, czy brązowego koloru, nieprzyjemny zapach, jeśli dziecko źle się czuje. W takich wypadkach potrzebnie obowiązkowo skonsultować się z pediatrą.
Również malutkie dzieci, które uwielbiają próbować na smak wszystkie ciekawe przedmioty, mogą połknąć drobną zabawkę, czy detal, co z kolei czasami wywołuje wymioty. Jeśli są podejrzenia na przełykanie ciała obcego pochodzenia i przedmiot nie wyszedł sam, to w szpitalu lekarz potrafi prześledzić ruch części przez układ pokarmowy dziecka i podjąć niezbędne decyzje do nadania pomocy.
Czym leczyć wymioty u dziecka, co przeciekają bez podwyższenia temperatury?
Jeśli nudność trwa długi czas, a wam są niezrozumiałe jej przyczyny (czyli to nie zwykłe odbijanie) trzeba znaleźć specjalistę. Podczas oczekiwania na lekarza należy zabezpieczyć dziecku tryb pościelowy. Ułożyć go na bok, głowa powinna być podniesiona. Więcej dawać do picia i nie zmuszać jeść. W tym czasie nie wolno zajmować się leczeniem samodzielnie: dawać antybiotyki, przeciwskurczowe środki, przemywać żołądek, tym bardziej z użyciem jakichkolwiek leków.
Tak więc jeśli u dziecka są silne wymioty bez temperatury, które powodują kłopoty, wezwijcie lekarza do domu, zapamiętując i zawiadomiwszy wszystkie inne objawy, które towarzyszyły chorobie malucha. To pomoże lekarzowi poprawnie zorientować się i przeznaczyć prawidłowe leczenia.