Wypadanie włosów po chemioterapii – czy da się zachować włosy po leczeniu choroby nowotworowej?

wypadanie włosów po chemioterapii

Chemioterapia jest jedną z podstawowych metod walki z komórkami nowotworowymi. Pytanie o to, czy zawsze wypadają włosy po chemioterapii jest często zadawane wśród kobiet, które mają przejść ten zabieg lub które mają za sobą pierwszy kurs. Odpowiedź zależy od stosowanych w twoim przypadku leków, u niektórych wypadają wszystkie włosy, w innych przypadkach tylko częściowo, a zdarza się, że wypadanie może być niezauważalne lub w ogóle nie występować. Ale warto dodać, że praktycznie zawsze w mniejszym lub większym stopniu po chemioterapii włosy wypadają, i co z tym robić wielu pacjentów nie wie.

Jak twierdzą onkolodzy, martwić się z tego powodu nie warto, ponieważ takie tymczasowe kłopoty świadczą o walce organizmu z chorobą, i po zakończeniu leczenia włosy zaczną rosnąć samoistnie. Dlatego w żadnym wypadku nie należy dopuścić do tego, aby te doświadczenia przerodziły się w stres lub nerwicę.

Jak długo po chemioterapii wypadają włosy, i co z tym zrobić?

Jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jak długo po rozpoczęciu chemioterapii będą wypadać włosy nie ma, ponieważ to zależy od indywidualnych cech organizmu i osobistej tolerancji na leki. Ale zwykle ten proces zaczyna się za dwa-trzy tygodnie po zakończeniu terapii.

Onkolodzy bardzo ostrożnie zalecają pacjentom sposoby na pokonanie tej przykrości, jeśli po chemioterapii źle rosną włosy. Wszystko zależy od tego, czy skończył się kurs terapii, czy na pacjenta czeka jeszcze kilka zabiegów.

Dziś prowadzone są badania i wielu naukowców poświęca dzieła naukowe opracowaniu środków zapobiegania wypadaniu włosów podczas chemioterapii, jednak jeszcze żadna monografia nie dała 100% wyniku, choć pozytywna dynamika w tym już jest. Na przykład preparat Minoksydyl (Rogaine), jeśli go wcierać w skórę głowy, jest w stanie opóźnić początek wypadania włosów, spowolnić szybkość ich wypadania, a przywracanie zaczyna się znacznie szybciej.

Jeśli po zakończeniu chemioterapii włosy są rzadkie i wypadają ponownie, proces wznowienia wzrostu włosów nie rozpoczął się, to możliwe, że ten problem nie jest związany z leczeniem i może mieć zupełnie inną przyczynę, w tym psychologiczną. Aby poradzić sobie z tym problemem, należy skonsultować się z trychologiem wspólnie ze swoim onkologiem.

 
Powiązane artykuły:
Wypadanie włosów u kobiet – przyczyny i metody leczenia łysienia
Jakie środki ludowej medycyny można wykorzystać, żeby umocnić włosy? Które zewnętrzne i wewnętrzne czynniki wpływają na wzrost i stan włosów? Odpowiedzi na wszystkie te pytania znajdziecie w artykule.
Łysienie całkowite – czyli czym może być spowodowana utrata włosów?
Ta choroba nierzadko poraża kobiety, co staje się dla chorych szczególnym problemem, ponieważ historycznie złożyło się, że żeński obraz dla większości ludzi jest niewyobrażalny bez włosów.
Łysienie plackowate u kobiet – czyli jak uratować wypadające włosy?
Które środki ludowej medycyny można wykorzystać, żeby umocnić włosy? Które zewnętrzne i wewnętrzne czynniki wpływają na wzrost i stan włosów? Co to takiego łysienie plackowate i jak z nim walczyć?
Sprawdzone ludowe środki przeciw wypadaniu włosów
Wypadanie włosów jest bardzo rozpowszechnionym problemem. Ono może być sprowokowane różnymi chorobami, urazem głowy. O tym jak leczyć wypadanie włosów opowiemy w naszym nowym materiale.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty