Wypadanie włosów u kobiet – przyczyny i metody leczenia łysienia

wypadanie włosów u kobiet przyczyny

Gęste, lśniące i zdrowe włosy to marzenie każdej dziewczyny i kobiety. I wcale to nie dziwi. Od czasów starożytnych piękne włosy były oznaką zdrowia. Przyczyną gwałtownego wypadania włosów może być jakieś naruszenie w funkcjonowaniu organizmu lub początek choroby. Należy pamiętać, że strata do setki włosów dziennie uważana jest za normę. Jeśli zauważysz, że włosy dosłownie sypią się z głowy garściami – najwyższy czas zgłosić się do lekarza trychologa. Wyróżniane są łysienie plackowate i dyfuzyjne.

Przyczyny i leczenie łysienia dyfuzyjnego włosów u kobiet

Intensywne i równomierne wypadanie włosów na całej powierzchni głowy w medycynie nazywane jest łysieniem dyfuzyjnym. Najwięcej włosów wypada podczas mycia głowy i czesania. Jest to związane z tym, że mieszki włosowe stają się słabsze i łatwo wypadają przy najmniejszym fizycznym oddziaływaniu.

Wśród przyczyn wypadania włosów u kobiet najczęściej występują następujące:

 • często powtarzające się stresy i zaburzenia emocjonalne;
 • przewlekłe choroby i długotrwałe stosowanie antybiotyków;
 • niedobór w organizmie witamin i mikroelementów;
 • zmiany hormonalne;
 • choroby tarczycy;
 • używanie środków antykoncepcyjnych o wysokiej zawartości hormonów;
 • stosowanie ścisłych diet;
 • choroby układu hormonalnego;
 • leczenie chorób nowotworowych za pomocą chemioterapii;
 • leki stosowane do leczenia nadciśnienia tętniczego, leki przeciwpsychotyczne, leki przeciwdepresyjne i sterydy;
 • niedobór żelaza w organizmie kobiet z powodu utraty krwi przy miesiączkach, co prowadzi do niedokrwistości;
 • choroby zakaźne skóry głowy lub reakcje alergiczne.

Intensywne wypadanie włosów może rozpocząć się po upływie kilku tygodni od wystąpienia jednej lub kilku z tych problemów.

Specjalnego leczenia łysienie dyfuzyjne nie wymaga, bo sama cebulka włosowa nie jest uszkodzona, i włosy zaczną rosnąć po usunięciu przyczyny.

Dla wznowienia normalnego wzrostu włosów u kobiet i usunięcia przyczyn wypadania włosów można wykorzystać środki medycyny ludowej:

 1. Płukanie włosów wywarem ziołowym z kwiatów rumianku, kory dębu, liści pokrzywy.
 2. Korzystanie z maseczek do włosów z soku cebulowego, papryki, oleju kminku, musztardy, miodu i aloesu.
 3. Można smarować skórę głowy olejem słonecznikowym lub nalewką z propolisu.
 4. Codziennie myć włosy wywarem z gałązek sosny.
 5. Maseczka z żółtka jaja kurzego i oleju z rokitnika pomaga wzmocnić osłabione cebulki włosów.
 6. Przed myciem włosów można nanieść na skórę głowy kwaśne mleko i trzymać 10-15 minut.
 7. Masaż głowy solą kuchenną stymuluje wzrost włosów, jednak do tak radykalnej metody walki z łysieniem należy podchodzić bardzo ostrożnie.

Jeśli włosy zaczęły wypadać nagle i dość intensywnie, szczególną uwagę należy zwrócić na czynność tarczycy. Takie choroby jak nadczynność lub niedoczynność tarczycy mogą być przyczyną problemu z włosami. Należy przejść wszystkie wymagane badania i w odpowiednim czasie rozpocząć leczenie, aby przywrócić czynność tarczycy, eliminując w ten sposób i przyczyny wypadania włosów u kobiet. W tym przypadku konieczna jest konsultacja lekarza-endokrynologa.

Przyczyny i leczenie plackowatego wypadania włosów u kobiet

Łysienie plackowate – to rodzaj łysienia, który nosi charakter przewlekły. To choroba o zapalnym charakterze, przyczyny powstania której w pełni jeszcze nie zbadane. Wypadanie włosów może rozpocząć się nagle i równie nagle się skończyć. Ogniska łysienia najczęściej mają okrągły kształt, mogą rosnąć do dużych rozmiarów. Ta choroba nie niesie bezpośrednie zagrożenia dla zdrowia, ale nagłe wypadanie włosów u kobiet naprzemiennie z odnowieniem ich wzrostu, może stać się przyczyną głębokiej depresji i samoizolacji pacjenta. Przecież taka patologia stanowi bardzo wyraźny defekt kosmetyczny.

Metody leczenia łysienia plackowatego mają ściśle indywidualne podejście:

 1. Udzielanie pomocy psychologicznej.
 2. Kompleksowy dobór leków w postaci tabletek i maści.
 3. Leczenie przewlekłych chorób, które dręczą pacjenta.
 4. Zastosowanie środków uspokajających.

Przy leczeniu tego rodzaju wypadania włosów kobietom często przepisywane są witaminy i minerały z zawartością cynku. Czasami efekt pojawia się dopiero po upływie 3 miesięcy po rozpoczęciu leczenia.

 
Powiązane artykuły:
Wypadanie włosów po chemioterapii – czy da się zachować włosy po leczeniu choroby nowotworowej?
Wyłysienie po chemoterapii – to tylko tymczasowa patologia, poboczny efekt, który idzie po zakończeniu kuracji. Lecz jeśli chcecie znać, co można zrobić, czym polepszyć stan pasm, przeczytajcie ten artykuł.
Łysienie całkowite – czyli czym może być spowodowana utrata włosów?
Ta choroba nierzadko poraża kobiety, co staje się dla chorych szczególnym problemem, ponieważ historycznie złożyło się, że żeński obraz dla większości ludzi jest niewyobrażalny bez włosów.
Łysienie plackowate u kobiet – czyli jak uratować wypadające włosy?
Które środki ludowej medycyny można wykorzystać, żeby umocnić włosy? Które zewnętrzne i wewnętrzne czynniki wpływają na wzrost i stan włosów? Co to takiego łysienie plackowate i jak z nim walczyć?
Sprawdzone ludowe środki przeciw wypadaniu włosów
Wypadanie włosów jest bardzo rozpowszechnionym problemem. Ono może być sprowokowane różnymi chorobami, urazem głowy. O tym jak leczyć wypadanie włosów opowiemy w naszym nowym materiale.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty