Wypadanie włosów u kobiet – przyczyny i metody leczenia łysienia

Gęste, lśniące i zdrowe włosy to marzenie każdej dziewczyny i kobiety. I wcale to nie dziwi. Od czasów starożytnych piękne włosy były oznaką zdrowia. Przyczyną gwałtownego wypadania włosów może być jakieś naruszenie w funkcjonowaniu organizmu lub początek choroby. Należy pamiętać, że strata do setki włosów dziennie uważana jest za normę. Jeśli zauważysz, że włosy dosłownie sypią się z głowy garściami – najwyższy czas zgłosić się do lekarza trychologa. Wyróżniane są łysienie plackowate i dyfuzyjne.
Przyczyny i leczenie łysienia dyfuzyjnego włosów u kobiet
Intensywne i równomierne wypadanie włosów na całej powierzchni głowy w medycynie nazywane jest łysieniem dyfuzyjnym. Najwięcej włosów wypada podczas mycia głowy i czesania. Jest to związane z tym, że mieszki włosowe stają się słabsze i łatwo wypadają przy najmniejszym fizycznym oddziaływaniu.
Wśród przyczyn wypadania włosów u kobiet najczęściej występują następujące:
- często powtarzające się stresy i zaburzenia emocjonalne;
- przewlekłe choroby i długotrwałe stosowanie antybiotyków;
- niedobór w organizmie witamin i mikroelementów;
- zmiany hormonalne;
- choroby tarczycy;
- używanie środków antykoncepcyjnych o wysokiej zawartości hormonów;
- stosowanie ścisłych diet;
- choroby układu hormonalnego;
- leczenie chorób nowotworowych za pomocą chemioterapii;
- leki stosowane do leczenia nadciśnienia tętniczego, leki przeciwpsychotyczne, leki przeciwdepresyjne i sterydy;
- niedobór żelaza w organizmie kobiet z powodu utraty krwi przy miesiączkach, co prowadzi do niedokrwistości;
- choroby zakaźne skóry głowy lub reakcje alergiczne.
Intensywne wypadanie włosów może rozpocząć się po upływie kilku tygodni od wystąpienia jednej lub kilku z tych problemów.
Specjalnego leczenia łysienie dyfuzyjne nie wymaga, bo sama cebulka włosowa nie jest uszkodzona, i włosy zaczną rosnąć po usunięciu przyczyny.
Dla wznowienia normalnego wzrostu włosów u kobiet i usunięcia przyczyn wypadania włosów można wykorzystać środki medycyny ludowej:
- Płukanie włosów wywarem ziołowym z kwiatów rumianku, kory dębu, liści pokrzywy.
- Korzystanie z maseczek do włosów z soku cebulowego, papryki, oleju kminku, musztardy, miodu i aloesu.
- Można smarować skórę głowy olejem słonecznikowym lub nalewką z propolisu.
- Codziennie myć włosy wywarem z gałązek sosny.
- Maseczka z żółtka jaja kurzego i oleju z rokitnika pomaga wzmocnić osłabione cebulki włosów.
- Przed myciem włosów można nanieść na skórę głowy kwaśne mleko i trzymać 10-15 minut.
- Masaż głowy solą kuchenną stymuluje wzrost włosów, jednak do tak radykalnej metody walki z łysieniem należy podchodzić bardzo ostrożnie.
Jeśli włosy zaczęły wypadać nagle i dość intensywnie, szczególną uwagę należy zwrócić na czynność tarczycy. Takie choroby jak nadczynność lub niedoczynność tarczycy mogą być przyczyną problemu z włosami. Należy przejść wszystkie wymagane badania i w odpowiednim czasie rozpocząć leczenie, aby przywrócić czynność tarczycy, eliminując w ten sposób i przyczyny wypadania włosów u kobiet. W tym przypadku konieczna jest konsultacja lekarza-endokrynologa.
Przyczyny i leczenie plackowatego wypadania włosów u kobiet
Łysienie plackowate – to rodzaj łysienia, który nosi charakter przewlekły. To choroba o zapalnym charakterze, przyczyny powstania której w pełni jeszcze nie zbadane. Wypadanie włosów może rozpocząć się nagle i równie nagle się skończyć. Ogniska łysienia najczęściej mają okrągły kształt, mogą rosnąć do dużych rozmiarów. Ta choroba nie niesie bezpośrednie zagrożenia dla zdrowia, ale nagłe wypadanie włosów u kobiet naprzemiennie z odnowieniem ich wzrostu, może stać się przyczyną głębokiej depresji i samoizolacji pacjenta. Przecież taka patologia stanowi bardzo wyraźny defekt kosmetyczny.
Metody leczenia łysienia plackowatego mają ściśle indywidualne podejście:
- Udzielanie pomocy psychologicznej.
- Kompleksowy dobór leków w postaci tabletek i maści.
- Leczenie przewlekłych chorób, które dręczą pacjenta.
- Zastosowanie środków uspokajających.
Przy leczeniu tego rodzaju wypadania włosów kobietom często przepisywane są witaminy i minerały z zawartością cynku. Czasami efekt pojawia się dopiero po upływie 3 miesięcy po rozpoczęciu leczenia.