Wysypka na twarzy dziecka – czyli jak rozpoznać, o czym świadczy wysypka u dziecka?

wysypka na twarzy dziecka

Pojawienie się wysypki na twarzy u dziecka może być spowodowane wielu czynnikami. I jak to nie banalnie brzmi, ale wysypkę na twarzy u dziecka w zasadzie trzeba leczyć. Podchodzić do tego należy dość odpowiedzialnie, ponieważ bardzo często, ignorując objawy lub stosując niewłaściwe leczenie, można zetknąć się z sytuacją, kiedy wysypka zlewa się w dużą krostę.

Przyczyny pojawienia się wysypki

Dlaczego dziecko ma wysypkę na twarzy? To pytanie, na które odpowiedź zależy przede wszystkim od wieku i etiologii jej wystąpienia. Głównymi przyczynami, dla których pojawia się wysypka są zaburzenia hormonalne, alergie, infekcje, nadmierne wydzielanie gruczołów łojowych i niskiej jakości środki do pielęgnacji skóry. Czasami pojawienie się wysypki na twarzy może świadczyć o problemach z narządami układu pokarmowego. Aby zrozumieć, co zrobić w tej sytuacji i czy trzeba zmieniać na przykład sposób odżywiania, spróbujemy zapoznać się z jej wyglądem:

Czerwona wysypka

Jej wygląd może mówić o wielu chorobach. Jedną z najczęstszych jest alergia. W tym przypadku u dziecka na twarzy pojawiają się drobne czerwone krostki, które zlewają się w grupy, im zawsze towarzyszy silne swędzenie skóry.

Drobna mocno czerwona (szkarłatna) wysypka na twarzy i ciele dziecka może wskazywać na to, że maluch jest chory na szkarlatynę. Przy tym on ma wysoką temperaturę, obserwuje się powiększenie węzłów chłonnych na szyi, dolega mu ból gardła.

Krostki z wodnistą górką na twarzy, na obrzeżach z czerwonymi plamkami mówią o ospie wietrznej. Jest to choroba zakaźna, na którą choruje wiele dzieci. Objawy wskazujące na ospę wietrzną oprócz wysypki – to temperatura, swędzenie skóry, itp.

Pryszcze z przezroczystą treścią

Na twarzy u dziecka przezroczyste pryszcze można zobaczyć dość często. A powodem tego jest nadmierna potliwość. Jeśli nieprawidłowo dbać o skórę dziecka w okresie wysypki, to może doprowadzić do infekcji, w wyniku czego pryszcze zamienią się w ropiejące krostę.

Jeszcze jedną przyczyną pojawienia się pęcherzyków wypełnionych treścią surowiczą na twarzy u dzieci jest opryszczka. Zwykle lokalizuje się w okolicy ust i wywołuje u dziecka duży dyskomfort: bolesność skóry i zwiększone wydzielanie śliny.

Białe pryszcze

Pojawiają się przy naruszeniu funkcji gruczołów łojowych u dziecka. Białe pryszcze na twarzy u dziecka bardzo często można napotkać w dziecięcym wieku i do szóstego miesiąca życia one nie potrzebują specjalnego leczenia.

W 2 lata pryszcze na twarzy u dziecka mogą pojawić się z powodu ropnego zapalenia skóry. To drobna ropiejąca wysypka, która wymaga leczenia lekami przeciwbakteryjnymi.

Tak więc, jeśli zauważysz, że dziecko ma wysypkę na twarzy już przez dość długi czas, to zwlekać z wizytą do dermatologa nie warto. Przecież odpowiednio dobrane leczenie jest kluczem do szybkiego powrotu do zdrowia i pięknej buzi twojego dziecka.

 
Powiązane artykuły:
Nadmierna liczba leukocytów  w moczu u dziecka – przyczyny leukocyturii
Leukocyty w moczu w normie powinny być nieobecne, albo obserwuje się ich znikoma ilość. Obecność białych krwinek w nadmiernej ilości mówi o wiarygodnym naruszeniu zdrowia dziecka. Dalej rozbierzemy możliwe przyczyny.
Przyczyny podwyższonych leukocytów w krwi u dziecka
Leukocyty są integralną częścią układu odpornościowego, one pierwszymi reagują na trafienie chorobotwórczych bakterii, czy wirusów do organizmu i wstępują do walki z nimi. Lecz podwyższona ich koncentracja może mieć i fizjologiczny charakter.
Norma poziomu cukru we krwi u dzieci – czyli dlaczego należy przeprowadzać okresowe badania?
Wiele chorób, które mogą przejawiać się w dorosłym wieku, wszystko częściej "młodnieją", spotykając się u dzieci. Cukrzyca również może stosować się do takich. Toż każdej mamie należy mieć wiedzę o tym, jaka jest norma poziomu cukru we krwi u dzieci.
Grzybica u dzieci – czyli jak rozpoznać grzybicę skóry?
Grzybica ma mnóstwo rodzajów i form przejawu, toż ważne pokazać dziecko fachowcowi dla przedstawienia wiernej diagnozy. Dalej rozpatrzymy te rodzaje, które najczęściej spotykają się u dzieci.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty