Wzmacniamy mięśnie i uczymy się utrzymywać równowagę – jak nauczyć się chodzić na rękach?
Chodzenie na rękach to nie tylko zabawny trick, ale również korzystny nawyk, który przyda się w niektórych rodzajach tańców lub dyscyplinach sportowych. Również taki niezwykły chód wspaniale wzmacnia mięśnie rąk, pleców i barków. Jednak należy nauczyć się poprawnie chodzić na rękach, ponieważ istnieje ryzyko tego, że upadniesz i doznasz urazów. Jak mówią doświadczeni zawodowcy – upaść też trzeba umieć!
Jak nauczyć się chodzić na rękach – środki ostrożności
Przed tym, zanim nauczysz się chodzić na rękach, musisz opanować umiejętność stania na rękach. Jeśli jeszcze nie próbowałeś tego robić, na początku poświęć nieco uwagi wzmocnieniu mięśni rąk – to łatwo zrobić za pomocą drążka lub pompek.
Uwaga! Bez minimalnego przygotowania sportowego uczyć się tego tricku jest niebezpiecznie. Przez duże obciążenie krzyżów, pleców, nadgarstków, istnieje ogromne ryzyko doznania urazów. Jeśli twoim celem jest nauczenie się chodzenia na rękach to musisz zmierzać ku niemu krok po kroku, zaczynając od regularnych treningów, w czasie których szczególną uwagę należy poświęcać wzmocnieniu górnej części ciała.
Najważniejsze, abyś pamiętał, że położenie do góry nogami nie jest położeniem naturalnym. Gdy przewracasz się do góry nogami krew intensywnie jest transportowana do głowy. W wyniku tego może ci się zakręcić w głowie, zobaczyć "gwiazdki". Zazwyczaj po kilku treningach stania na rękach wszystko mija, jednak jeśli nie minęło – to oznacza, że nie warto ci opanowywać owy trick, ponieważ jeśli zemdlejesz istnieje ryzyko tego, że upadniesz i doznasz urazów.
Chodzenie na rękach – uczymy się
Technika chodzenia na rękach jest dosyć prosta, zwłaszcza dla tych, kto umie stać na rękach. Warto pamiętać, że to jest dosyć duże obciążenie, wykonywać go trzeba wyłącznie po rozgrzewce, która rozgrzeje, przygotuje mięśnie i będzie cię chronić przed urazami i bólem.
Otóż zapoznajmy się z tym jak nauczyć się chodzić na rękach:
- Przygotuj miejsce. Na podłodze powinna znajdować się miękka kołdra, plus – wolna przestrzeń i ściana.
- Wstań obok ściany na odległości 30-40 cm, nachyl się, ustaw idealnie wyprostowane ręce przed sobą, nadgarstki równolegle do siebie na szerokości barków.
- Odpychając się jedną nogą, w tym samym czasie zarzucaj inną nogą do góry, następnie podciągnij nogę odpornościową. Zatrzymaj się w takim położeniu, stojąc przy ścianie. Ciało jest w całości wyprostowane, nogi wyprostowane, ręce też.
- Można ćwiczyć długotrwały nawyk stania na rękach, a można od razu zaczynać uczuć się chodzić na rękach, ktoś lepiej robi jedno, a drugi inne. Aby rozwijać i wzmacniać ręce w takiej pozycji należy robić pompki. Jeśli się nie udaje, wracaj do zwykłych pompek i ćwiczeń na drążku.
- Gdy odczujesz równowagę, odpychaj się od ściany i odczuj równowagę po raz kolejny, ale już bez oparcia (być może ci się to nie uda po pierwszym razie, być może dopiero po dziesiątej próbie, ale ci się to uda).
- Spróbuj robić pierwsze kroki rękami, po kolei podnosząc je z podłogi i przestawiając jedna po drugiej.
Staraj się od samego początku wszystko robić poprawnie. Ręce ustawiaj wąsko, powinny być wyprostowane. Wciągaj brzuch. Gdy już mniej więcej będziesz mógł stać na rękach z wyprostowanymi nogami i rękami, przybierając pozycję „świeca” , będziesz musiał polepszać koordynację.
Musisz rozpoczynać od opanowania pozycji ze zgiętymi nogami. W tym celu przybieramy zwykłą pozycję, następnie zginamy nogi w kolanach, przerzucamy je za głowę. Po to, aby utrzymać równowagę, chcąc nie chcąc będziesz musiał skłonić tułów w stronę przeciwną. W owej pozycji ośrodek ciężkości znajduje się nieco niżej, więc stać, chodzić i robić pompki na rękach będzie o wiele łatwiej.
Teraz należy praktykować! Należy trenować 3-4 razy dziennie, w ciągu kilku tygodni będziesz mógł opanować ową technikę, ponieważ poprawnie chodzić na rękach jest dosyć prosto. Jeśli masz słabe mięśnie to na początku musisz trenować, a dopiero po upływie miesiąca możesz zaczynać ćwiczyć trick.