Wzmożone napięcie mięśniowe u dzieci – przyczyny i rehabilitacja

wzmożone napięcie mięśniowe u dzieci

Wzmożone napięcie mięśniowe jest normą jeśli chodzi o niemowlęta, które jeszcze nie ukończyły trzeciego miesiąca życia. Następnie musi zanikać, dziecko wyprostowuje rączki i nóżki i coraz rzadziej podciąga je do brzuszka. U dzieciaków przed ukończeniem pierwszego roku życia wzmożone napięcie mięśniowe jest dosyć częstym zjawiskiem i bez odpowiedniej rehabilitacji nie zanika.

Przyczyny wzmożonego napięcia mięśniowego u dzieci

Jeszcze w łonie matki mogą pojawiać się predyspozycje ku wzmożonemu napięciu mięśniowemu, które będą zauważalne w wieku kilku miesięcy i mogą zachowywać się w ciągu długiego odcinka czasowego. Chodzi o hipoksję, czyli niedobór tlenu w tkankach powstający w wyniku zmniejszonej dyfuzji tlenu w płucach. Pojawia się ona w wypadku przedwczesnego porodu, gestozy, niepoprawnego funkcjonowania łożyska.

Powstać hipoksja może również podczas porodu, gdy matka ma zbyt wąską miednicę, w wypadku zbyt szybkiego lub zbyt długiego porodu naturalnego, używania próżnociągu i kleszczy.

Na czym polega niebezpieczeństwo hipoksji u niemowlaków?

Jeśli nie przeprowadzać odpowiedniego leczenia to hipoksja nie zniknie u dziecka ani w wieku 3 lat, ani w wieku 5 lat. Im dziecko staje się doroślejsze, tym trudniej niestety jest wyleczyć wzmożone napięcie mięśniowe.

Podczas chodzenia część mięśni jest nadmiernie napięta, dlatego dziecko chodzi na palcach, natomiast druga część mięśni z czasem wcale przestaje funkcjonować. Z czasem człowiek ma problemy z układem ruchu, w związku z czym zmniejsza się jakość życia, ponieważ ma on problemy z poruszaniem się.

Jak się pozbyć wzmożonego napięcia mięśniowego?

Przede wszystkim należy udać się do neuropatologa, aby on zdiagnozował chorobę. Jeśli rodzice widzą, że dziecko chodzi na palcach, to wzmożone napięcie mięśniowe u dzieci do rokuproblem kryje się we wzmożonym napięciu mięśniowym, więc celem leczenia jest ich rozluźnienie.

Lekarz zaleca dzieciom, które ukończyły pierwszy rok życia i mają wzmożone napięcie mięśniowe rozluźniający masaż. Wraz z masażem rodzice powinni robić z dzieckiem specjalną gimnastykę leczniczą w domu.

Jednocześnie z masażem w bardzo trudnych wypadkach zalecane są buciczki i kąpiele parafinowo-ozokerytowe, leczenie prądem zmiennym, ciągle noszenie obuwia z usztywnionym zapiętkiem i stabilizatorem stopowo-goleniowym.

 
Powiązane artykuły:
Dziecko szpotawi – co robić?
Z problemem szpotawości u dzieci zderza się wielu rodziców. Czasami to właściwości kształtowania chodu malutkiego brzdąca, a czasami utajony problem wymagający bacznej uwagi dla wczesnego diagnozowania odchyleń.
Dziecko chodzi na palcach – przyczyny
Młodzi rodzice nierzadko zderzają się z takim problemem jak chodzenie dziecka na palcach. Czy normalne to, albo taki stan jest wezwany przez jakieś naruszenia? W artykule dokładnie rozpatrzymy czym może być wywołane podobne zachowanie u dzieci.
Dlaczego dziecko chodzi na palcach?
Nierzadko rodzice malutkich dzieci zderzają się z problemem chodzenia na palcach. Niektóre tak robią czasami. Lecz niektóre bobasy chodzą na palcach z regularnością i to zaczyna niepokoić.
Dlaczego dziecko chodzi na koniuszkach palców?
Chodzenie na koniuszkach palców u malutkich dzieci spotyka się dosyć często. W większości wypadków to jest po prostu studiowaniem swoich nowych możliwości. Jednak czasami przyczyny mogą być głębsze i poważniejsze.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty