Zabawy dla dzieci w domu: 24 propozycje

Za oknem pada deszcz, więc dziecko nie może wyjść na dwór i pobawić się ze swoimi przyjaciółmi? Nie martw się. W niniejszym zestawieniu zabawy dla dzieci w domu.

Każdy rodzic powinien znać kilka prostych zabaw, które urozmaicą dziecku siedzenie w domu. Powinny to być wesołe i ciekawe zabawy. Najlepiej, jeśli dorośli również angażują się w takie zabawy i spędzają wesoło czas ze swoją pociechą.

1. Wznosimy zamek, z tego, co mamy pod ręką.

pokój

Wznoszenie zamków, twierdz, barykad to mega frajda dla dzieci. Jest to zabawa, która rozwija myślenie abstrakcyjne i wyobraźnię. Jeśli masz namiot, to możesz go rozbić w domu. W nim twoja pociecha może wieczorem nie tylko czytać książki, ale również spać.

2. Zabawy sensoryczne.

zabawki

Weź duży pudełko po butach. Zrób otwór, którego rozmiar powinien odpowiadać rozmiarowi pięści dziecka. Później włóż do pudełka różne przedmioty, ale tak, aby dziecko nie widziało, co wkładasz. Powinno, dotykając przedmiotu, zgadnąć, co to jest.

3. Bańki mydlane.

bąbka

Płyn do dużych baniek mydlanych można zrobić samemu w domu. Do zrobienia płynu do baniek będziemy potrzebowali trzech składników: płyn do naczyń, woda, gliceryna. Puszczać bańki można rurkami do soków.

4. Bowling (kręgle)

bowling

Do gry w bowling będziecie potrzebowali długiego korytarza, kilku butelek z wodą i kilku rolek ręczników papierowych. Strącamy kręgle za pomocą piłki dmuchanej.

5. Robimy slime (glut) w domu.

plastylina

Do zrobienia gluta w domu będziesz potrzebować: 150-170 g bezbarwnego kleju, 0,5 łyżeczki sody oczyszczonej, płynu do soczewek kontaktowych, kilku kropli barwnika spożywczego, brokatu lub cekin.

6. Domki z kartonów.

domki

Z niedużych kartonów można zrobić super domki. Z czasem można wznieść całą dzielnicą lub miasto. Dziecko może pofantazjować sobie na temat tego, kto mieszka w tych domkach.

7. Jaka to melodia?

dzieci

Jeśli dziecko lubi śpiewać, możecie zagrać w grę "Jaka to melodia?", wzorowaną na telewizyjnym teleturnieju, Nie zapomnij o nagrodach.

8. Robimy pizzę.

pizza

Przygotuj zawczasu wszystkie składniki i pokrój je. Dziecko powinno jedynie położyć składniki na ciasto i ewentualnie może posmarować placek sosem pomidorowym.

9. Siatkówka balonówka.

kula

Siatkówka, podczas której używa się zamiast piłki balonów to bardzo fajny i bezpieczny pomysł na grę w domu. Najlepiej kupić balony foliowe, które są bardziej wytrzymałe i lepiej nadają się do gry w siatkówkę.

10. Malujemy jajka.

jajka

Nie koniecznie musisz czekać na Wielkanoc, aby pomalować jajka. Jest to dość nietypowe płótno, na którym dziecko może się popisać swoimi zdolnościami plastycznymi i w dodatku zjeść coś pożytecznego.

11. Alfabet z roślin strączkowych.

mozaik

Układanie literek z fasolki i grochu to świetna zabawa sensoryczna i twórcza. Można w ten sposób wprowadzić dziecko w świat tajemniczych sylab, spółgłosek i samogłosek.

12. Rodzinne zdjęcia.

foto

Obejrzyj z dzieckiem rodzinne zdjęcia. Opowiedz dziecku zabawne historie, które się przydarzyły ci i waszym bliskim.

13. Czytanie książek.

czytanie

Czytanie nie tylko rozwija myślenie figuratywne, ale również pomaga wzbogacić zasób słownictwa.

14. Zróbcie gazetkę rodzinną.

malowanie

Zróbcie jaskrawą i kreatywną gazetkę. Wymaga to wielu umiejętności i nawyków: rysowanie, układanie wierszyków, robienie dekoracji.

15. Kolorowanie.

wizerunki

Kolorowanie to doskonała zabawa, która pomaga w nauce pisania. W dodatku uczy koncentracji, ćwiczy koordynację, rozwija kreatywność.

16. Gotowanie.

bliny

Razem z dzieckiem zróbcie różnorodne smakołyki. Najlepiej, aby to były jakieś proste i szybkie potrawy. Można również zrobić proste desery z wykorzystaniem różnokolorowej galaretki.

17. Poszukiwacze skarbów.

skarb

Chowamy w różnych zakamarkach naszego domu lub mieszkania skarby. Sporządzamy mapę i wyruszamy na poszukiwanie schowanych skarbów. Jest to bardzo ciekawa i fascynująca podróż.

18. Turniej Tańca.

tańczy

Dziś ogromną popularnością wśród widzów cieszą się różnorodne taneczne show. Zamiast patrzeć, jak tańczą inni, zabierajcie się do tańczenia całą rodziną. Taniec to jedna z najzdrowszych form aktywności fizycznej.

19. Ceremonia picia herbaty.

herbata

Przeprowadź prawdziwą ceremonię picia herbaty, podczas której dziecko pozna wszystkie zasady serwowania stołu i savoir-vivre przy stole. Każdy z nas powinien już od dziecka wiedzieć, jak się zachowywać przy stole.

20. Karaoke.

karaoke

Nowoczesne programy komputerowe, kanały muzyczne, YouTube, klipy z tekstami piosenek to idealne sposoby na domowe karaoke. Taka zabawa na pewno spodoba się nie tylko dzieciom, ale również dorosłym.

21. Domowy teatr kukiełkowy.

teatr

Zabawy teatralne pobudzają wyobraźnię, ćwiczą pamięć i zmysł obserwacji. Dziecko powinno zrobić kukiełki, zapamiętać tekst, napisać scenariusz. Nie zapomnijcie o afiszu i zaproszeniu gości.

22. Pokonywanie przeszkód.

dziecko

Na podłodze porozrzucaj różne przedmioty, po których dziecko może bezpiecznie stąpać. Mogą to być talerze jednorazowe, poduszki, liście. Dziecko powinno się przejść po nich z jednego pokoju do innego.

23. Piszemy listy.

list

Jeśli dziecko już umie pisać, to możecie się z nim zabrać do pisania listów. Nie koniecznie musi to być List do Św. Mikołaja. Można napisać list do siebie z przyszłości lub list z pozdrowieniami dla swoich bliskich. Zawczasu przygotuj butelkę, do której włożycie list. Później butelkę wrzucamy na przykład do jeziora albo rzeki lub zakopujemy w parku.

24. Konkurs piękności lub pokaz mody.

moda

Pozwól swemu dziecku nieco poszperać w swojej szafie, aby mogło dobrać kreacje, w których popisze się na domowym wybiegu. Konkurs piękności lub pokaz mody to wspaniały pomysł na spędzenie jesiennego wieczoru w domu.

Fajnie, kiedy rodzice dzielą się swoimi pomysłami na zabawy dla dzieci w domu. Wspólne zabawy pomogą twojemu dziecku zapomnieć o nowoczesnych gadżetach, natomiast wspomnienia, dotyczące wspólnie spędzonych chwil na zawsze pozostaną w jego pamięci. Zadbaj o to, aby twoja pociecha wyrosła na inteligentną, zdrową, pewną siebie osobę, która czerpie z życia pełnymi garściami.

źródło:List25
 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty