Zabezpieczenie przed ciążą, czyli metody na niechcianą ciążę i choroby weneryczne

zabezpieczenie przed ciążą

Kobiety przez cały czas dążyły do tego, aby odnaleźć skuteczne sposoby zabezpieczające przed niechcianą ciążą. Nasze prababcie stosowały sposoby, które w dniu dzisiejszym wywołują tylko uśmiech. Współczesne kobiety miały więcej szczęścia – obecnie istnieje wiele różnorodnych środków na zabezpieczanie przed ciążą.

Skuteczność dowolnej metody bezpośrednio zależy od odpowiedniego doboru preparatu. Wiele współczesnych środków zabezpieczających przed niechcianą ciążą, należy dobierać indywidualnie. Tylko w takim wypadku one bezpiecznie zabezpieczają przed niechcianą ciążą i nie wpływają negatywnie na funkcje reprodukcyjne kobiety.

Jak zabezpieczyć się przed niechcianą ciążą?

Wszystkie środki zabezpieczające przed niechcianą ciążą dzielimy na kilka podstawowych kategorii, w zależności od oddziaływania i sposobu zażywania. Podstawowe metody zabezpieczania przed niechcianą ciążą:

  1. Środki mechaniczne. Zasada działania mechanicznych środków zabezpieczania przed ciążą: zapobiega trafianiu plemników do narządów płciowych kobiety albo zapobiega mocowaniu komórki jajowej na ściankach macicy. Mechaniczne środki antykoncepcyjne cieszą się ogromną popularnością. Do nich zaliczamy: prezerwatywy, spirale wewnątrzmaciczne, kapturki. Skuteczność mechanicznych środków antykoncepcyjnych waha się w granicach od 85 do 99%, w zależności od odpowiedniości stosowania. Ze wszystkich wyżej wymienionych środków prezerwatywy maksymalnie skutecznie zabezpieczają przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Jednak niepoprawnie założona prezerwatywa, może pęknąć.
  2. Środki biologiczne. Zasada działania środków biologicznych, zabezpieczających przed ciążą: zmiana tła hormonalnego kobiety i hamowanie procesu owulacji. Środki biologiczne produkowane są w postaci pigułek hormonalnych, które kobieta zażywa codziennie. Każdy preparat hormonalny ma własne zasady zażywania, które dokładnie są opisane w instrukcji. Ponieważ środki biologiczne zawierają hormony płciowe, przed ich zażyciem należy zasięgnąć porady lekarza. Wiele leków jest przeciwwskazane w wypadku chorób przewlekłych. Skuteczność środków biologicznych – 98%.
  3. Środki chemiczne. Zasada działania środków chemicznych zabezpieczania przed ciążą polega na oddziaływaniu na plemniki w taki sposób, że one stają się niezdolne do zapłodnienia komórki jajowej. Do środków chemicznych należą różnorodne kremy, żele, które są zakładane do pochwy przed stosunkiem płciowym. Substancje znajdujące się w środkach chemicznych – spermicydy, które działają lokalnie. Skuteczność owych środków – 85%. Aby osiągnąć maksymalnych wyników, środki chemiczne zalecamy łączyć z mechanicznymi środkami antykoncepcyjnymi.
  4. Zabezpieczenie przed ciążą za pomocą środków ludowych. Do najbardziej rozpowszechnionych środków ludowych należy przerwany stosunek płciowy. Zasada działania: penis jest wyciągany przed wytryskiem i zapłodnieniem komórki jajowej. Skuteczność metody – 80%.
  5. Kalendarzowa metoda zabezpieczania się przed niechcianą ciążą. Zasady działania: za pomocą kalendarza obliczane są niebezpieczne i bezpieczne dni cyklu miesiączkowego. Wiadomo, że w ciągu cyklu miesiączkowego jest tylko kilka dni, w których kobieta może zabezpieczenie przed ciążą metodyzajść w ciąży. Metoda kalendarzowa daje możliwość określić owe dni i zabezpieczyć się przed niechcianą ciążą. Skuteczność owej metody około 60%, ponieważ organizm każdej kobiety jest indywidualny.

Czym najlepiej się zabezpieczać przed ciążą?

Metodę zabezpieczającą przed ciążą należy wybierać uwzględniając indywidualne szczególności organizmu kobiety i stosunków z partnerem płciowym. Najlepszym środkiem zabezpieczającym w wypadku seksu przypadkowego jest prezerwatywa, ponieważ chroni przed różnymi chorobami. Środki biologiczne i chemiczne należy zażywać jedynie po zasięgnięciu porady lekarza.

 
Powiązane artykuły:
Niebezpieczne dni dla ciąży
Na dziś pary wykorzystują w celach antykoncepcji fizjologiczną metodę, która polega na wyliczaniu niebezpiecznych dni. Czyli dni, w których ciąża może nastać bardzo prawdopodobnie. Na ile jest efektywna ta metoda dowiadujecie się z materiału.
Jak się zabezpieczać przed niechcianą ciążą?
Urodzenie dziecka – to bardzo duża odpowiedzialność. We współczesnej medycynie istnieje ogromna ilość metod zabezpieczenia przed niechcianą ciążą, o których opowiemy w tym nowym artykule.
Męska antykoncepcja – różne środki antykoncepcyjne
Przyjęto uważać, że jedyny środek męskiej antykoncepcji to prezerwatywa. Jednak współczesna medycyna proponuje znacznie więcej wariantów, o których opowiemy w tym artykule.
Środki antykoncepcyjne dla kobiet po 30 roku życia. Czyli jak nie zajść w ciążę w wieku dojrzałym?
Pytanie antykoncepcji jest dosyć ważne. Przecież mówiąc o obronie od infekcji, czy odwrócenia niepożądanej ciąży, pierwsze co idzie na myśl - jakościowe i pewne środki, o których opowie nasz artykuł.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty