Zabezpieczenie przed ciążą, czyli metody na niechcianą ciążę i choroby weneryczne
Kobiety przez cały czas dążyły do tego, aby odnaleźć skuteczne sposoby zabezpieczające przed niechcianą ciążą. Nasze prababcie stosowały sposoby, które w dniu dzisiejszym wywołują tylko uśmiech. Współczesne kobiety miały więcej szczęścia – obecnie istnieje wiele różnorodnych środków na zabezpieczanie przed ciążą.
Skuteczność dowolnej metody bezpośrednio zależy od odpowiedniego doboru preparatu. Wiele współczesnych środków zabezpieczających przed niechcianą ciążą, należy dobierać indywidualnie. Tylko w takim wypadku one bezpiecznie zabezpieczają przed niechcianą ciążą i nie wpływają negatywnie na funkcje reprodukcyjne kobiety.
Jak zabezpieczyć się przed niechcianą ciążą?
Wszystkie środki zabezpieczające przed niechcianą ciążą dzielimy na kilka podstawowych kategorii, w zależności od oddziaływania i sposobu zażywania. Podstawowe metody zabezpieczania przed niechcianą ciążą:
- Środki mechaniczne. Zasada działania mechanicznych środków zabezpieczania przed ciążą: zapobiega trafianiu plemników do narządów płciowych kobiety albo zapobiega mocowaniu komórki jajowej na ściankach macicy. Mechaniczne środki antykoncepcyjne cieszą się ogromną popularnością. Do nich zaliczamy: prezerwatywy, spirale wewnątrzmaciczne, kapturki. Skuteczność mechanicznych środków antykoncepcyjnych waha się w granicach od 85 do 99%, w zależności od odpowiedniości stosowania. Ze wszystkich wyżej wymienionych środków prezerwatywy maksymalnie skutecznie zabezpieczają przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Jednak niepoprawnie założona prezerwatywa, może pęknąć.
- Środki biologiczne. Zasada działania środków biologicznych, zabezpieczających przed ciążą: zmiana tła hormonalnego kobiety i hamowanie procesu owulacji. Środki biologiczne produkowane są w postaci pigułek hormonalnych, które kobieta zażywa codziennie. Każdy preparat hormonalny ma własne zasady zażywania, które dokładnie są opisane w instrukcji. Ponieważ środki biologiczne zawierają hormony płciowe, przed ich zażyciem należy zasięgnąć porady lekarza. Wiele leków jest przeciwwskazane w wypadku chorób przewlekłych. Skuteczność środków biologicznych – 98%.
- Środki chemiczne. Zasada działania środków chemicznych zabezpieczania przed ciążą polega na oddziaływaniu na plemniki w taki sposób, że one stają się niezdolne do zapłodnienia komórki jajowej. Do środków chemicznych należą różnorodne kremy, żele, które są zakładane do pochwy przed stosunkiem płciowym. Substancje znajdujące się w środkach chemicznych – spermicydy, które działają lokalnie. Skuteczność owych środków – 85%. Aby osiągnąć maksymalnych wyników, środki chemiczne zalecamy łączyć z mechanicznymi środkami antykoncepcyjnymi.
- Zabezpieczenie przed ciążą za pomocą środków ludowych. Do najbardziej rozpowszechnionych środków ludowych należy przerwany stosunek płciowy. Zasada działania: penis jest wyciągany przed wytryskiem i zapłodnieniem komórki jajowej. Skuteczność metody – 80%.
- Kalendarzowa metoda zabezpieczania się przed niechcianą ciążą. Zasady działania: za pomocą kalendarza obliczane są niebezpieczne i bezpieczne dni cyklu miesiączkowego. Wiadomo, że w ciągu cyklu miesiączkowego jest tylko kilka dni, w których kobieta może zajść w ciąży. Metoda kalendarzowa daje możliwość określić owe dni i zabezpieczyć się przed niechcianą ciążą. Skuteczność owej metody około 60%, ponieważ organizm każdej kobiety jest indywidualny.
Czym najlepiej się zabezpieczać przed ciążą?
Metodę zabezpieczającą przed ciążą należy wybierać uwzględniając indywidualne szczególności organizmu kobiety i stosunków z partnerem płciowym. Najlepszym środkiem zabezpieczającym w wypadku seksu przypadkowego jest prezerwatywa, ponieważ chroni przed różnymi chorobami. Środki biologiczne i chemiczne należy zażywać jedynie po zasięgnięciu porady lekarza.