Zaburzenia hormonalne u kobiet - objawy i następstwa

W praktyce ginekologicznej, pojęcie „zaburzenie hormonalne”, które jest obserwowane u kobiet w różnym wieku, otrzymało dosyć szerokie rozpowszechnienie. Przyczyn powodujących zaburzenia hormonalne, jest dosyć dużo. Nie zważając na ich różnorodność, pojawiają się w wyniku nadmiaru lub odwrotnie, niedostatecznej ilości hormonów. Do podstawowych przyczyn powstawania zaburzeń hormonalnych u dziewczyn należą:
- nieodpowiedni tryb życia;
- zażywanie hormonalnych środków antykoncepcyjnych;
- stres;
- zażywanie leków hormonalnych.
Zazwyczaj żadne zaburzenie hormonalne nie znika bez śladu. W wyniku tego następują różnorodne zaburzenia w organizmie, zaczynając od ogólnego pogorszenia się stanu zdrowia i kończąc zaburzeniem pracy poszczególnych narządów i układów. Dosyć często właśnie zaburzenia hormonalne, stają się przyczyną bezpłodności.
Objawy zaburzeń hormonalnychKażda kobieta, która podejrzewa zaburzenia hormonalne, powinna być ostrożna. Do najbardziej jawnych objawów zaburzeń hormonalnych należą:
- zaburzenie cyklu miesiączkowego ( miesiączka zaczyna się nieregularnie, obfite lub odwrotnie zbyt skąpe krwawienia, bóle);
- dosyć częste depresje, irytacja;
- krwawienia macicy;
- choroby gruczołów piersiowych;
- zbędna waga;
- wypadanie włosów;
- zwiększone zmęczenie;
- obrzęki;
- zmniejszenie popędu seksualnego;
- nadmiernie wydzielenie potu.
Jeśli kobieta zauważyła takie objawy, musi niezwłocznie udać się do ginekologa, który zaleci odpowiednie leczenie. Czasami młode dziewczyny skarżą się na to, że przez długi czas nie mają okresu, to również jest jednym z objawów zaburzeń hormonalnych.
Kiedy objawiają się zaburzenia hormonalne u kobiet?
Zaburzenia hormonalne następują zazwyczaj po aborcji lub poronieniu dziecka. Cała sprawa w tym, że podczas ciąży w organizmie kobiety zaszły istotne zmiany. W organizmie kobiety, w dużej ilości zaczyna produkować się hormon należący do grupy estrogenów.
Wiele kobiet zauważa występowanie zaburzeń hormonalnych, po zakończeniu laktacji. Odbywa się to w wyniku zmniejszenia ilości prolaktyny we krwi. Aby kobieta wróciła do normy, lekarz zaleca zażywanie środków hormonalnych.
Diagnostyka, leczenie i korekcjaAby wykryć zaburzenia hormonalne w organizmie, należy przeprowadzić szereg badań. Najważniejszym jest badanie krwi na hormony. Taki sposób daje możliwość wykryć zaburzenia w organizmie kobiety i określić zaburzenia hormonalne albo ciążę.
Jakie grożą następstwa?Czasami kobiety nie wiedzą czym grozi zaburzenie hormonalne i nic nie robią myśląc, że wszystko samo minie. Jednak tak na prawdę nie jest. Dowolne zaburzenie hormonalne potrzebuje poprawnego leczenia i korekcji. Jeśli nie będziesz leczyć zaburzeń hormonalnych, może to doprowadzić do następujących następstw:
- bezpłodność;
- сhoroby gruczołów piersiowych;
- mięśniaki macicy;
- migrena;
- astma;
- nowotwory;
- сukrzyca;
- zespół policystycznych jajników.

Zaburzenia hormonalne są więc dziś dosyć poważnym problemem, którego rozwiązanie martwi wiele kobiet. Głównym czynnikiem w rozwiązaniu owego problemu jest wizyta u ginekologa, który po wyjaśnieniu przyczyn i określeniu diagnozy, zaleci odpowiednie leczenie.