Zaburzenia odżywiania – czy są groźne dla zdrowia?

zaburzenia odżywiania

Zaburzenia odżywiania oznaczają istnienie psychologicznych problemów, którym towarzyszy obsesja na punkcie jedzenia. Najczęściej spotykają się następujące odchylenia: bulimia, anoreksja, przejadanie się, itp.

Przyczyny zaburzeń odżywiania

W ogóle istnieje kilka założeń pojawienia się takich problemów, wśród których można wyróżnić:

  1. Przyczyny związane z fizjologią, na przykład zaburzenia hormonalne i problemy z przemianą materii.
  2. Narzucony stereotyp, że kobieta powinna być szczupła, w przeciwnym razie nie będzie szczęśliwa.
  3. Predyspozycje genetyczne.
Psychologia odżywiania

W wielu przypadkach takie odchylenia charakteryzują się towarzyszącymi im zaburzeniami psychiki. Często u ludzi pojawiają się fobie, które w większości związane są z upokorzeniem. Wielu przeżywa ataki paniki, gdy pojawia się nieuzasadniony strach. Prawie wszyscy, kto cierpi na anoreksję i bulimię, mają takie zaburzenia psychiczne jak depresja.

Jak wrócić do prawidłowego odżywiania?

Początkowo warto powiedzieć, że proces ten jest dość skomplikowany i w większości przypadków potrzebna jest pomoc specjalisty. Leczenie głównie polega na połączeniu psychologicznej pomocy i opracowaniu prawidłowego odżywiania. Odbywa się to w kilku etapach:

  • wrócenie wagi do odpowiedniej normy (w przypadku anoreksji);
  • oczyszczanie organizmu i walka z przejadaniem (bulimia nervosa);
  • zmniejszenie powikłań fizycznych;
  • wprowadzenie nowych nawyków żywieniowych;
  • pozytywne, emocjonalne nastawienie;
  • rozwój samokontroli;
  • zapobieganie nawrotom.

Ważne jest, aby zrozumieć, że nawet po udanym leczeniu istnieje duże ryzyko i u człowieka może ponownie wystąpić taki stan. Dlatego zalecane są zmiany swojego trybu życia, wypełnienie go w jaskrawe kolory i zapomnienie o przeszłości.

 
Powiązane artykuły:
Co zrobić, aby mąż nie pił, jak pomóc wyjść z nałogu?
Alkoholizm – niebezpieczna choroba, z którą sprawić się jednemu udaje się nie zawsze. Dość często trzeba wsparcia. Na pomoc przyjdzie ten artykuł, który opowiada, jak żonie pomóc sprawić się z problemem swojego małżonka, żeby zachować rodzinę.
Mowa a kształtowaniu wizerunku współczesnej kobiety – czy wolno dziewczynie przeklinać?
Przeklinanie fest umocowało się w mowie wielu osób. I kobiety, na żal, dziś przeklinają niemniej niż mężczyżni. W artykule rozpatrzymy pytanie- czy można przeklinać dziewczynom, i które wrażenie o sobie zostawia pani, zażywająca mocne słówko?
Mąż pije piwo codziennie – co począć?
Jeśli człowiek często używa alkoholu to mówi się o zależności i nieważnie czy mocne, czy słabe te napoje są. W tym artykule porozmawiamy o tym co warto robić, jeśli mąż codziennie pije piwo.
Porady psychologa – co zrobić, gdy mąż pije?
Na żal liczba mężczyzn, co wpadają w ciąg alkoholowy nieubłaganie rośnie, a żony nieskończenie szukają metody na walkę z taką zależnością u mężów. Ten artykuł opowie o tym, co można zrobić w takiej trudnej sytuacji.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty