Zachowanie komunikacyjne – standardy w różnych aspektach życia

zachowanie komunikacyjne

W codziennym życiu każdego człowieka odbywa się mnóstwo komunikacyjnych procesów, za pomocą których spełnia się wymiana różną informacją w samych różnych terenach działania człowieka. Zachowanie komunikacyjne – to termin praktycznej psychologii, wyznaczający zestaw form, tradycji i norm komunikacji między ludźmi z różnych grup społecznych i etnicznych oraz społeczności.

Psychologia zachowania komunikacyjnego

Psychologia zachowania komunikacyjnego ma na myśli różne formy wymiany informacją, ideami, wiedzami, emocjami na werbalnym i niewerbalnym poziomie. Rozporządzenia, forma, zasady i tradycję komunikacji między ludźmi z różnych grup mogą mieć swoje wymiary, ograniczenia i specyfikę. Na przykład forma wymiany informacją w środowisku zawodowym, zespole w pracy bardzo różni się od komunikacji w grupie studentów. Wyznaczenie dopuszczalnych i niedopuszczalnych norm, a także tematyki komunikacji zależą od wielu czynników:

  • tradycji narodowych;
  • norm społecznych;
  • kategorii wiekowej;
  • statusu społecznego;
  • poziomu intelektualnego;
  • standardów instytucji.

Werbalne zachowanie komunikacyjne

Zwłaszcza dobrze te aspekty są widoczne przy werbalnym zachowaniu komunikacyjnym, które włącza sposób wyrażenia własnych myśli, pewną leksykę i miarę emocjonalnego zabarwienia komunikacji. Strategii zachowania komunikacyjnego w podobnych organizacjach i instytucjach w różnych tradycjach narodowych, wiekowych, zawodowych i państwowych formatach mogą mieć absolutnie różne standardy.

W kulturze rosyjskiej rozmówca może zupełnie nieszkodliwie dostosować zachowanie swojego przeciwnika i robić komentarze na temat jego wypowiedzi i zachowań, podczas gdy w zachodniej i amerykańskiej kulturze podobne aspekty są niedopuszczalne, ponieważ mogą oceniać się jak naruszenie suwerenności osobistej. Jeśli w relacjach osobistych takie momenty decydują się na poziomie rodzinnych wartości i zdolności ludzi do negocjacji, to w zawodowym zakresie relację wymagają surowego dotrzymania się standardów w celu uniknięcia konfliktów.

 
Powiązane artykuły:
Jak poniżyć człowieka mądrymi słowami?
Grubo zwymyślać człowieka nie tak już ciężko - dowolny cham sprawi się. A oto obrazić rozmówcę wyrafinowanie i dowcipnie - to prerogatywa prawdziwej lady. Na ten wypadek nieźle mieć pod ręką odpowiednie frazy.
Jak przeprosić mamę za swoje złe zachowanie?
Niesnaski z rodzicami – całkiem normalne zjawisko. Jednak, żeby sprzątać wszystkie ostre kąty, co stwarzają się, jest potrzebne poprawnie, a główne w porę przepraszać, jeśli jest za co. Ten artykuł opowie, jak przeprosić mamę.
Zostań umiejętnym oratorem – jak nauczyć się rozmawiać?
Żeby było lżejsze posuwać się w życiu i budować stosunki z otoczeniem, należy umieć poprawnie rozmawiać. W tym artykule są zaproponowane sprawdzone rekomendacje, które pomogą poprawnie budować swoją mowę.
Kilka porad psychologa jak naprawić swoje relacji z dorosłym synem
Malutkie dziecko będzie zawsze garnęło się do mamy. Jednak dorośli synowie często konfliktują się z rodzicami, którzy starają ograniczać ich wolność. Nawiązać stosunki z dorosłym synem pomoże informacja przedstawiona w artykule.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty