Zakrzywiony monitor – zalety i wady wklęsłego ekranu

zakrzywiony monitor

Jeszcze zupełnie niedawno cienkie monitory, które niegdyś zastąpiły nieporęczne wypukłe ekrany, były podobne do cudu. Jednak producenci niestrudzenie pracują i już prezentują szerszej publiczności swój nowy wynalazek – monitor z zakrzywionym ekranem.

Co to jest zakrzywiony monitor?

Monitor z takim egzotycznym kształtem jest wygięty na całej długości w taki sposób, że środkowa i boczne części mieszczą się w tej samej odległości od oczu użytkownika. W ten sposób ugięcie odwzorowuje naturalny kształt oka ludzkiego, co powoduje, że oglądanie filmów staje się bardziej komfortowym. To właśnie ogłaszają producenci. Ale czy tak jest w rzeczywistości? Czy to kolejny chwyt marketingowy?

Zakrzywiony monitor – plusy i minusy

O czym można z całą pewnością powiedzieć, tak to o całkowitym zanurzeniu w obraz, który jest odtwarzany na wklęsłym monitorze. Obraz jakby otacza widza, zapewniając efekt pełnej obecności, czyli odczucie obecności w samym środku wydarzeń na ekranie. To uczucie nasila się i tym, że na początku widzom wydaje się, że obserwują nie standardowe 2D, a trójwymiarowy obraz z głębią, czyli możliwością postrzegania przestrzennego. Ponadto zakrzywione rogi ekranu poprawiają też nasze postrzeganie kolorów i kontrastu jak na dużych ekranach kin. Odnosi się to szczególnie do zakrzywionego monitora 4K, który ma 4 tysiące pikseli w poziomie, a więc i wysoką klarowność obrazu. Oprócz tego taki nietypowy monitor może przyjść do gustu tym, którzy lubią zaskakiwać przyjaciół i znajomych innowacjami technicznymi.

Są i "minusy". Rzecz w tym, że kształtowanie integralności obrazu z ekranu w mózgu człowieka jest możliwe tylko pod warunkiem, gdy użytkownik siedzi w odpowiedniej odległości. To właśnie wtedy wszystkie punkty od centrum i krawędzi ekranu do oczu człowieka będą naprawdę w tej samej odległości. W takim przypadku mówić o wspólnym oglądaniu filmów razem z przyjaciółmi trudno! Ci, którzy nie będą siedzieć w tej "strefie komfortu" przeświadczą się, że ta nowinka ma swoje wady: optyczne zniekształcenie, słaby kąt widzenia oraz możliwość występowania tzw. martwych pikseli.

Czy warto kupować zakrzywiony monitor?

Zastanawiając się nad tym jaki kupić monitor, zakrzywiony lub płaski, należy pamiętać, że techniczne nowości zawsze kosztują dużo pieniędzy. Jednak z czasem ich produkcja staje się tańsza. Jeśli wysoka cena nie przeraża, możesz śmiało udać się do sklepu komputerowego. Zakrzywiony monitor nadaje się zarówno do gier, jak i do oglądania filmów, tworząc obraz panoramiczny.

 
Powiązane artykuły:
Ekran projekcyjny rozwijany elektrycznie – współczesny rynek ekranów z napędem elektrycznym
Domowy projektor z ogromnym ekranem – marzenie wielu amatorów. Jednak zajmować całą ścianę do tego celu nie zawsze jest praktycznie. Dobrym wyjściem może stać się zmotoryzowany ekran, co jednoczy w sobie wysoką jakość pokrycia i mobilność.
Na monitorze pojawiają się pionowe paski, czyli przyczyny problemów z matrycą
Pojawienie na ekranie monitora pionowego paska może wskazywać na uszkodzenia, czy naruszenie związków między sąsiednimi elementami. W pewnych wypadkach usunąć uszkodzenie można samodzielnie, a w niektórych tylko przy pomocy fachowca.
Testowanie monitora na uszkodzone piksele, czyli jak ustrzec się martwych pikseli?
Współcześni ludzie nie mogą przedstawić swojego życia bez telewizora i komputera. Jednak czasami po nabyciu należy zderzać się z problemem obecności uszkodzonych pikseli na ekranie.
Czy można monitora używać jako telewizora – czyli jak przekształcić monitor w telewizor?
Jest niepotrzebny monitor od komputera, lecz nie ma telewizora w kuchni? Sytuacja taka – przekształcijcie monitor na telewizor i rozkoszujcie się ulubionym serialem po prostu podczas przygotowania kolacji.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty