Zalety i wady odciągaczy pokarmu – jaki laktator wybrać?

jaki laktator wybrać

O korzyściach płynących z karmienia piersią po raz kolejny mówić nie trzeba – to rzecz niezaprzeczalna i naukowo udowodniona. Jednak czasami okoliczności dyktują młodym mamom swoje warunki, odpowiednio powstaje pytanie – jak utrzymać laktację. Na dzień dzisiejszy jedynym rozwiązaniem tego problemu jest odciąganie.

Odciąganie pokarmu

Sama procedura ręcznego odciągania pokarmu nie jest przyjemna, a do tego jest bardzo długa. Dlatego też wiele kobiet, z radością zapominają o metodzie "z babci prababci" i korzystają z zaawansowanych technologii, a w szczególności z laktatora.

Dotyczy to takich sytuacji, gdy:

  • mama musiała odejść od malucha na dłuższy czas, ale chce utrzymać laktację;
  • dziecko było urodzone przedwcześnie i nie może ssać piersi;
  • niektóre wady rozwojowe okolicy szczękowo-jarzmowej sprawiają, że proces połykania i ssania mleka staje się niemożliwy;
  • kobieta przechodzi terapię lekami, które są przeciwwskazane w czasie karmienia piersią;
  • przepełnienie piersi mlekiem prowadzi do zastoju pokarmu i mastitisa.
Jaki najlepiej wybrać model?

Laktatory do odciągania pokarmu są w szerokim asortymencie. Dlatego przed kobietami często pojawia się prawdziwy dylemat, jak wybrać właściwy model. Po pierwsze trzeba zacząć od osobistych priorytetów i od tego, jak często to urządzenie będzie w użyciu.

Tak więc według zasady działania laktatory do odciągania pokarmu dzielą się na: ręczne i elektryczne.

Z kolei wybór ręcznych odciągaczy przedstawiony następującymi modelami:

  1. Model tłokowy. Jest napędzany ruchem rąk. Z wyglądu przypomina strzykawkę z silikonową końcówką, która masuje piersi i przy tym naśladuje naturalny proces ssania. Znaczącą zaletą tego modelu jest to, że wszystkie części łatwo rozbierają się i sterylizują. Do tego taki model pozwala odciągać pokarm bezpośrednio do butelki. Wadą jest to, że przy dłuższym stosowaniu mogą boleć ręce i to, że części nie charakteryzują się zwiększoną wytrzymałością przy użytkowaniu.
  2. Model z pompką. Dokonać wyboru na rzecz odciągacza z pompką lepiej tym kobietom, które nie planują odciągać pokarmu często i w dużych ilościach. Ponieważ model ten ma wiele wad, a w szczególności: brak pojemnika na mleko i możliwości sterylizacji części, niska efektywność. Poza tym, korzystanie z odciągacza z pompką często prowadzi do pojawienia się pęknięć na sutkach.
  3. Model gruszkowy. Zasada działania tego modelu jest identyczna działaniu laktatora z pompką. Jednak niektóre zalety czynią go bardziej wygodnym w użyciu, na przykład obecność butelki na mleko i urządzenia, które pozwala na usunięcie ciśnienia.
Jaki laktator ręczny wybrać?

Na podstawie powyższych właściwości wiele kobiet w kwestii, jaki laktator ręczny wybrać, nie potrafi znaleźć jednoznacznej odpowiedzi i preferuje model elektryczny.

Na dzień dzisiejszy laktator elektryczny jest uważany za idealny, ponieważ pozwala odciągać pokarm bezpośrednio do butelki, a przy tym dość szybko naśladuje naturalny proces ssania, jest łatwy w demontażu i sterylizowaniu (z wyjątkiem części elektrycznych), posiada kontrolę intensywności. Nadaje się do częstego i stałego stosowania. Jego wadą jest wysoki poziom hałasu i niemała cena.

Poprawnie wybrać laktator czasami nie jest łatwo, bo kierować się opiniami i zaleceniami w tej sprawie nie ma sensu. Przede wszystkim trzeba jasno rozumieć, do jakich celów jest potrzebny laktator. Jeśli laktator będzie stanowić zabezpieczenie na wypadek, gdyby potem się przydał, to można wybrać ręczny. Jeśli piersi kobiety są bardzo wrażliwe na dotyk, warto zwrócić uwagę na modele, które naśladują naturalny proces. Jeśli mama planuje odchodzić na długo i chce przygotować mleczko na zapas, a do tego możliwości finansowe pozwalają, wtedy lepiej wybrać laktator elektryczny.

 
Powiązane artykuły:
Poduszka do karmienia piersią – wygodny wynalazek czy strata pieniędzy?
Poduszki do karmienia dziecka pojawiły się w sprzedaży wszystkiego kilka lat temu, i wiele mam dotychczas nie rozumieją, po co oni są potrzebne i uważają za daremne kupno. Czym jest dobra poduszka do piersiowego bobasa, i jak jej poprawnie wybrać?
Używanie laktatora ręcznego i elektrycznego – jak korzystać z laktatora?
Jeśli karmiąca kobieta ma potrzebę odciągania, można kupić laktator, który wyraźnie ułatwia życie młodej mamy. Opowiemy jak poprawnie korzystać tym współczesnym przyrządem.
Laktator – zalety i wady korzystania z odciągaczy pokarmu dla wszystkich karmiących mam
Laktator – wygodny i niezastąpiony dla wielu młodych mam wynalazek do pomocy piersiowemu wykarmianiu. Jednak pytanie, czy tak potrzebny ten przyrząd i czy nie przynosi on więcej szkody aniżeli korzyści, dotychczas jest przedmiotem sprzeczki.
Osłonki na piersi do karmienia – zasady użytkowania nakładek na piersi
Mamy, którym osłonki na piersi pomogły nawiązać laktację i wyleczyć pęknięcia, uważają te dostosowania największym wynalazkiem dla karmiących kobiet. Jednak są potrzebne one nie wszystkim.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty