Zamiast sztucznych wianków: jakie kwiaty zasadzić na cmentarzu?

Po śmierci bliskiej osoby robimy wszystko, by jej grób był zadbany i ładny. Moda na sztuczne kwiaty i wianki powoli odchodzi do lamusa, a w ich miejscu pojawiają się różne rośliny. Jakie kwiaty więc wybrać do posadzenia na grobie?

Po stracie bliskiej osoby każdy z nas przeżywa nie najlepsze czasy. Trudno jest nam się pogodzić ze stratą. Psycholodzy przekonują, że sztuczne kwiaty i wianki na grobie jeszcze bardziej nasilają nasz ból. Właśnie dlatego warto zasadzić na cmentarzu piękne rośliny. Przy wyborze roślin na rodzinne groby warto postawić na te najwytrzymalsze, bo warunki do ich rozwoju często są trudne. Również warto zwrócić uwagę na glebę. Najczęściej jest to gleba piaszczysta, gliniasta lub czarnoziem. W zależności od tego dobiera się rośliny. Co więc zasadzić na rodzinnym grobie?

1. Barwinek

Barwinek

Barwinek to roślina wieloletnia, mało wymagająca. Kwiat barwinka ma barwę fioletowo niebieską i kwitnie od marca do maja. Barwinek to idealny kwiat okrywowy na grób, bo stanowi ozdobę cały rok. Jeszcze jedną zaletą rośliny jest to, że ona bardzo szybko się rozrasta, więc już za kilka lat cały grób będzie okrywać zielony dywan. Barwinek uważany jest za symbol raju, wieczności i nieśmiertelności, a także pozytywnej energii.

2. Irysy

irysy

Irysy (kosaciec) – idealny wariant dla tych, którzy chcą, aby grób ich bliskich mienił się intensywnymi kolorami. Zasadź grób irysami w różnych odcieniach, a niebawem będą cieszyć oko różnokolorowym dywanem. Kwitną od połowy maja do końca lipca. Irysy należy sadzić blisko siebie, a między nimi można zasadzić narcyzy. Kosaciec jest mało wymagającą rośliną. Dobrze rosną w każdej glebie. Jedyne, czego nie lubią irysy, to za dużo wilgoci. Irysy przesadza się co 5-7 lat.

3. Rudbekia, nagietek czy jeżówka

kwiaty

Rudbekię, nagietek i jeżówkę można sadzić zarówno razem, jak i oddzielnie. Są to rośliny wieloletnie i mało wymagające. Kwiaty będą cieszyć oko przez całe lato. Jedyne, o czym musisz pamiętać: rośliny potrzebują dobrego nasłonecznienia, więc nie warto je sadzić pod drzewami albo na stanowisku zacienionym. Rudbekia, nagietek i jeżówka, rosnące na stanowisku dobrze nasłonecznionym, szybciej kwitną, a kolor ich kwiatów jest intensywniejszy.

4. Tulipany, łoskotnica pękająca, niezapominajki

tulipan

Tulipany, łoskotnicę pękającą, niezapominajki można sadzić zarówno razem, jak i oddzielnie. Kwitną już od kwietnia i cieszą oko pięknymi kwiatami. Tulipany, łoskotnica pękająca, niezapominajki są to rośliny mało wymagające. Potrzebują podłoża umiarkowanie wilgotnego, podobnie jak nasłonecznienia. Większość gatunków tych roślin to rośliny wieloletnie.

5. Tuja, topola osika, brzoza, jałowiec

brzoza

Na grobie można sadzić nie tylko rośliny kwitnące, ale także drzewa i krzewy. Najlepiej się do tego nadają tuja, topola osika, brzoza, jałowiec, które mają niezbyt rozgałęzione korzenie, które z czasem mogą zacząć rujnować nagrobek.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty