Zapalenie tłuszczaka – co robić? Czyli zmiany skórne wymagające niezwłocznego leczenia

zapalenie tłuszczaka

Tłuszczak jest nowotworem łagodnym, który powstaje z tkanki tłuszczowej i tworzy się pod skórą. W zależności od umiejscowienia na ciele człowieka, ta patologia ma swoje własne cechy przebiegu. Tłuszczak może powstać w dowolnym miejscu na ciele, ale najczęściej na twarzy, plecach i szyi. Ten nowotwór nie stanowi zagrożenia dla życia, ale czasami może powodować stan zapalny.

Co robić, jeśli doszło do zapalenia tłuszczaka na twarzy?

Jeśli tłuszczak na twarzy nie ma objawów zapalenia, to oprócz defektu kosmetycznego, większych problemów nie sprawia. Ale jeśli doszło do stanu zapalnego – to jest poważny powód, by zgłosić się po pomoc lekarską. Przy zapaleniu tłuszczaka na twarzy następuje jego wzrost, zewnętrzna powierzchnia skóry staje się czerwona i pojawia się pulsujący ból. Jeśli przy tym lekko na niego nacisnąć, ból staje się ostry i można odczuć obecność płynu. Co robić w takich przypadkach? Po pierwsze należy zwrócić się do lekarza. Nie próbuj pozbyć się zapalonego tłuszczaka samodzielnie. Należy go usunąć, ale najpierw trzeba wyleczyć stan zapalny. Nie jest to trudne.

Najlepszą metodą walki z zapaleniem tłuszczaka są okłady i maseczki:

  1. Okład można przygotować z czosnku i słoniny, które uprzednio należy rozdrobnić, a potem umieścić na liściu kapusty.
  2. Korzystnym będzie okład z soku aloesu lub rozdrobnionych liści złotego wąsa.
  3. Można nałożyć na podrażniony tłuszczak na twarzy maseczkę, przygotowaną z mieszanki śmietany, soli i miodu.

Co zrobić, jeśli doszło do zapalenia tłuszczaka na plecach?

Objawy zapalenia tłuszczaka na plecach zasadniczo takie same, jak w przypadku tłuszczaka na twarzy. Do nich dołącza się silny ból, który występuje z powodu przygniecenia tłuszczakiem mięśni pleców i ściskania zakończeń nerwowych. W celu zmniejszenia stanu zapalnego stosowane są takie same okłady jak i do twarzy, ale do pleców można dodać kompres z papki cebuli lub na bazie czerwonego pieprzu.

Co zrobić, jeśli doszło do zapalenia tłuszczaka na szyi?

To dość powszechne zjawisko, które świadczy o obecności stanu zapalnego w ogóle organizmie. Zapalenie tłuszczaka na szyi stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia człowieka. W tym przypadku stosowanie kremów i maści jest przeciwwskazane. To może zaszkodzić skórze nad tłuszczakiem, a tego robić nie wolno w żadnym wypadku. Jedynym słusznym rozwiązaniem będzie usuwanie tłuszczaka poprzez zabieg chirurgiczny lub usuwanie laserowe.

Jeśli doszło do zapalenia tłuszczaka i czuć ból, nie warto ignorować te objawy lub zwlekać z jego usunięciem. Taka operacja odbywa się w klinice z zastosowaniem znieczulenia i trwa 10-15 minut.

 
Powiązane artykuły:
W jaki sposób pozbyć się tłuszczaka w warunkach domowych?
Lekarz polecił wydalić tłuszczak, lecz nie chcecie zwracać się do chirurga? Szukacie efektywne warianty samodzielnego leczenia tłuszczaka? Chcecie spróbować kilka ludowych przepisów? Lepiej najpierw przeczytajcie nasz dzisiejszy materiał.
Jak pozbyć się tłuszczaków na ciele? Czyli sposoby na leczenie lipomy
Bardzo często na skórze pojawiają się tłuszczaki. Wyglądają one bardzo niepięknie. O tym, jak szybko i na zawsze je usunąć, czytajcie w naszym artykule.
Usuwanie kaszaków za pomocą lasera – metody leczenia zmian skórnych
Kaszak (torbiel zastoinowa) zaliczany jest do łagodnych zmian nowotworowych skóry. Usuwanie kaszaka odbywa się na kilka sposobów: laserem, za pomocą zabiegu chirurgicznego i fal radiowych.
Czy może torebka kaszaka zniknąć samoistnie? Czy koniecznym jest usuwanie kaszaka?
Łagodny guz, który powstał w miejscu zaczopowania gruczołów łojowych, nazywa się kaszakiem. Zazwyczaj on podlega usunięciu. Czytajcie o tym w proponowanym artykule.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty