Zapłodnienie in vitro (IVF) – co to jest i jak się robi?

zapłodnienie in vitro IVF co to jest i jak się robi

Skrót IVF chociaż raz słyszała każda kobieta, ale co to jest i jak ono robi się, znają daleko nie wszystkie przedstawicielki płci pięknej. Pod tym terminem w leczeniu niepłodności przyjęto rozumieć zapłodnienie zabranej dojrzałej komórki jajowej spermatozoidami w laboratorium. Mówiąc innymi słowami – wprowadzenie męskich komórek rozrodczych odbywa się poza organizmem kobiety. Ten zabieg znacznie zwiększa szanse poczęcia i wykorzystuje się w tych wypadkach, kiedy u małżeńskich par, z tych czy innych przyczyn, długi czas nie wychodzi zajść w ciążę naturalnym sposobem. Rozpatrzmy IVF w sposób bardziej szczegółowy i opowiemy o tym, jak odbywa się ten zabieg po kolei.

Co włącza IVF?

Najpierw warto odznaczyć, że w każdej oddzielnie wziętej sytuacji, ten zabieg może mieć niektóre niuanse, które są związane z właściwościami fizjologii kobiety, obecnością czy nieobecnością u niej zaburzeń.

Jednak w większości wypadków procedura IVF włącza następne etapy:

  • indukcja superowulacji (druga nazwa – stymulacja jajników);
  • punkcja pęcherzyków w jajnikach;
  • zapłodnienie pobranych oocytów i ich kultywowanie;
  • przenoszenie zarodków do jamy macicy;
  • wsparcie fazy lutealnej;
  • diagnostykę ciąży małego terminu.

W pewnych wypadkach przeprowadzenie inseminacji jest możliwe i bez pierwszego etapu, w warunkach przyrodniczego menstruacyjnego cyklu. Rozpatrzymy, jak robią IVF bardziej szczegółowo.

Indukcja superowulacji

Cel tego etapu polega na tym, żeby otrzymać jak można większą ilość dojrzałych za jeden cykl płciowych komórek. Przy czym mogą wykorzystywać się kilka typów, tak zwanych protokołów. Klasyczny, czy jak jego jeszcze nazywają – długi, zaczynają na 21 dzień cyklu. Trwa on blisko miesiąca. Przy czym wybór schematu, po którym przeprowadza się stymulacja, a także leczniczych środków, które wprowadzają się i ich dawkowanie spełnia się indywidualistycznie. Co odnosi się do krótkiego protokołu, to rozpoczynają go od 3–5 dnia cyklu i trwa on zaledwie 12–14 dni.

Należy odznaczyć, że ten etap przypuszcza spełnienie kontroli za procesem rozwoju pęcherzyków i błony śluzowej macicy, co przeprowadza się za pomocą urządzenia ultradźwiękowego. Przy tym robią rejestrację liczby pęcherzyków, ich rozmiarów, utrwalają grubość błony śluzowej macicy.

Punkcja pęcherzyków

Ten zabieg przypuszcza usuwanie z organizmu kobiety płciowych komórek. Spełnia się ona transvaginalnie, za pomocą badania ultradźwiękowego. Przy tym wykorzystują się igły do punkcji. Wskutek manipulacji otrzymują 5–10 komórek jajowych. Sama procedura spełnia się pod dożylnym, czy miejscowym znieczulaniem. Dosłownie przez godzinę po zabiegu kobieta opuszcza szpital.

Zapłodnienie oocytów i kultywowanie in vitro

Komórki jajowe, a razem z nimi i spermatozoidy, zabrane u małżonka czy krwiodawcy, umieszczają się do odżywczego środowiska. Właśnie na tym etapie odbywa się zapłodnienie. Za pomocą specjalnych długich rurek pod mikroskopem odbywa się zapłodnienie komórki jajowej i wprowadzenie spermatozoidy do jej środka.

Po tym zapada proces kultywowania, który może zajmować 2–6 dni, zależnie od wybranego przez lekarza protokołu IVF.

Przenoszenie zarodków

Najpierw należy odznaczyć, że ta manipulacja może spełniać się na różnych etapach rozwoju zarodka: od etapu zygoty do etapu blastocysty. W celu osiągnięcia maksymalnego wyniku, zgodnie ze standardami międzynarodowej praktyki, embriologie przenoszą od razu 2–3 embriony.

Jeśli mówić o tym, jak odbywa się szczepienie embrionów przy IVF, to dlatego zabiegu z reguły nie trzeba znieczulenia. Za pomocą specjalnych cewników, które wprowadzają się do jamy macicy za pomocą kanału szyjki robi się transportowanie kultywowanych zarodków.

Wspieranie fazy lutealnej

Spełnia się środkami progesteronu. Jej przeprowadzenie jest potrzebne dla udanej implantacji przesadzonego embriona do śródmacicza.

Diagnostyka ciąży

Przeprowadza się przez ustalanie w krwi kobiety koncentracji hCG i spełnia się już na 12–14 dzień z momentu przeprowadzenia zabiegu. Ultradźwiękowe potwierdzenie powodzenia IVF może przeprowadzać się od 21 dnia po transferze. Nawiasem mówiąc, właśnie na ten moment (dnia załadunku) i uwzględnia się taki parametr, jak termin ciąży przy IVF.

 
Powiązane artykuły:
Jak odbywa się szczepienie embrionów przy IVF?
Ważnym i rozstrzygającym momentem na drodze do szczęścia macierzyństwa zgłasza się szczepienie embrionów przy IVF – właśnie teraz decyduje się, czy nastanie ciąża i czy przejdzie procedura pomyślnie.
Dzieci in vitro – czy istnieje możność występowania wad i schorzeń genetycznych?
Rodzice mający problemy z reproduktywnym systemem i ci, którzy cierpią niepłodnością, robiąc ITF burzą się: jaki los będą miały dzieci urodzone w taki sposób, czy potrafią one w przyszłości mieć swoje potomstwo i na ile zdrowe będzie dziecko?
Proces przebiegania zapłodnienia pozaustrojowego – na czym polega zapłodnienie in vitro?
Narodzenie nowego życia już dawno odbywa się nie tylko wolą losu. Pomyślnie opanowawszy proces, pary co nie miały możliwości narodzić dziecka, stają się szczęśliwymi rodzicami. Rozpatrzymy dalej, na czym polega zapłodnienie in vitro.
Medyczne konsekwencje in-vitro, czyli jakie zagrożenia płyną z zapłodnienia pozaustrojowego?
Sztuczna ingerencja do różnych procesów, które przeciekają w organizmie, zawsze przypuszcza niektóre ryzyko. Jednak taka procedura, jak medyczne konsekwencje in-vitro, jest dosyć opanowana i uważana za bezpieczną.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty