Zarządzanie czasem – skuteczne sposoby na samozorganizowanie się

zarządzanie czasem

Większość ludzi mieszka w szybkim i chaotycznym rytmie. Wynikiem takiego trybu życia są zmęczenie i apatia. Aby nie stać się ofiarą nerwicy, ważne jest nauczyć się zarządzania czasem.

Podstawy zarządzania czasem

  1. Motywacja. Bez tego punktu trudno zrobić cokolwiek w ogóle. Wszystkie kolejne metody okażą się nieskuteczne, jeśli nie będzie motywacji. Trzeba zrobić tak, aby mieć chęć pokonania tych lub innych trudności. W tym celu należy wyznaczyć drogę ku marzeniom i zrozumieć własne intencje. Gdy tylko zadanie zostanie wykonane, pojawi się wewnętrzne zadowolenie i ekscytacja.
  2. Planowanie. Ta metoda zarządzania czasem jest jedną z najważniejszych. Aby osiągnąć najwyższą wydajność, ważne jest planowanie każdego swojego dnia. Najpierw trzeba zaplanować swoje cele na pięć lat, a następnie na jeden rok, pół roku, trzy miesiące, miesiąc, tydzień i dzień. Wykreślając wykonane zadania człowiek będzie czuć się znacznie lepiej i zrozumie, że stał się jeszcze o jeden krok bliżej do osiągnięcia głównego celu.
  3. Zjadacze czasu. Wiele osób spędza ogromną ilość czasu za sprawdzaniem maili na poczcie elektronicznej, oglądaniu wiadomości w internecie, nowej informacji na portalach społecznościowych, itp. Aby pozbyć się tych nawyków trzeba napisać specjalną afirmację i umieścić ją na jednym z najbardziej widocznych miejsc. Ona będzie stale przypominać o zjadaczach czasu. Dla nich można wydzielić określony czas.
  4. Rozwiązanie skomplikowanych zadań. Prawie wszystkim ludziom od czasu do czasu trzeba zajmować się tym, co im się nie podoba. Najbardziej skomplikowane sprawy należy robić z samego rana, żeby nie przypominały o sobie przez cały dzień i nie tworzyły napięcia emocjonalnego. Jeśli zadanie jest zbyt trudne należy podzielić je na części i dać sobie czas na odpoczynek.
  5. Dzień wolny od pracy. Nigdy nie należy lekceważyć wypoczynkiem. Ten czynnik jest bardzo ważny dla efektywnego zarządzania czasem. Jeśli człowiek będzie walić się z nóg ze zmęczenia jest mało prawdopodobne, że będzie on w stanie zrobić coś jakościowo. Odpowiedni odpoczynek to też zarządzanie czasem.

Przestrzegając podstawowych reguł zarządzania czasem człowiek może nauczyć się efektywnie zarządzać swoim życiem, ciesząc się każdą chwilą czasu. Co najważniejsze – nauczyć się regularnie działać według stworzonego przez niego planu. Wtedy życie nabierze jasnych kolorów, będzie wypełnione harmonią i stanie się o wiele bardziej interesujące!

 
Powiązane artykuły:
Kilka korzystnych porad jak prowadzić gospodarstwo domowe
Wielu zdaje się, że w porę sprawiać się z wszystkimi domowymi sprawami jest po prostu niemożliwie. Lecz to nie tak. Dobra gospodyni zna parę chytrości, które przydadzą się tym, dość często nie wpisuje się do ram czasowych i budżetowych.
Robimy wszystko wspólnie - jak wszystko zdążać z małym dzieckiem?
Z urodzeniem dziecka życie w całości zmienia się. Mama powinna nie tylko krzątać się po gospodarstwie, ale i troszczyć się o bobasa, który wymaga dużo czasu i uwagi. Porozmawiamy o tym -jak można wszystko zdążać z malutkim dzieckiem?
Jak wszystko zdążać i korzystać z pełni życia?
Współczesne życie wymaga od człowieka pełnego odrzutu. W tym artykule potraficie znaleźć rekomendacje, jak należy poprawnie rozplanować swój dzień, żeby pozostał czas na to, aby rozkoszować się życiem.
Skuteczne zachęty jak się zmusić do sprzątania w mieszkaniu
Zmusić się włazić w mieszkaniu dosyć prosto, wystarczy znaleźć odpowiedni powód. Ta i samemu sobie przyjemnie oddychać czystym powietrzem, a nie kurzem, sypiać na wypranej pościelowej bieliźnie i korzystać czystymi przedmiotami higieny.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty