Zasady bezpiecznego użytkowania baterii

Corocznie sprzedaje się na całym świecie ogromną ilość baterii i niestety nie wszystkie zużyte wrzucane są do odpowiednich pojemników do recyklingu. Każdy z nas powinien znać zasady prawidłowego użytkowania i recyklingu baterii, ponieważ zużyte baterie zabijają.

Zużyte baterie i akumulatory zaliczane są do odpadów niebezpiecznych, dlatego należy pamiętać o ich oddzieleniu od "zwykłych śmieci" poprzez segregację u źródła, czyli bezpośrednio w domu. Powinny być zbierane do oddzielnych pojemników tj. pudełek kartonowych, metalowych puszek, woreczków. W niniejszym artykule podstawowe zasady prawidłowego użytkowania baterii.

1. Baterie zawierają różne składniki aktywne, które magazynują energię elektrochemiczną i mogą być niebezpieczne, więc nie wolno je wrzucać do ognia – mogą eksplodować. Przy tym wydzielają toksyczne gazy. Niektóre z tych gazów, w większym stężeniu, mogą powodować nawet raka.

Baterie

2. Baterie i akumulatory są zaliczane do odpadów niebezpiecznych, ponieważ zawierają metale ciężkie. Z czasem ich zawartość zaczyna przedostawać się do otoczenia. Jedna bateria jest w stanie skazić 1 m3 gleby i zatruć 400 l wody.

akumulatory

3. Używając baterii, należy oczyścić miejsca kontaktu odbiornika energii z ogniwem. Unikniesz w ten sposób strat energii.

Używając baterii

4. Używając baterii, nie powinieneś umieszczać w jednym urządzeniu ogniw starych i nowych. Obniży to sprawność nowej baterii. Nie powinieneś łączyć z bateriami innych marek lub rodzajów.

baterii

5. O zakazie wyrzucania informuje znak przekreślonego kontenera na śmieci zamieszczony na baterii.

Bateria

6. Zgodnie z prawem zużytych baterii nie wolno wyrzucać o tzw. ogólnego śmietnika. Odpady te powinny być przekazywane w sposób selektywny do specjalnych pojemników czy kontenerów. Zorientuj się, kto w Twojej okolicy prowadzi zbiórkę zużytych baterii oraz gdzie rozmieszczone są pojemniki na te odpady, np.w placówkach oświatowych i handlowych, urzędach pocztowych, administracji i innych.

zużytych baterii

7. Jeśli dla eksperymentu będziesz chciał zajrzeć do środka baterii, lepiej tego nie rób, ponieważ wewnątrz znajdują się metale ciężkie, które mogą eksplodować i być przyczyną oparzeń.

eksperyment

8. Wyciek jest zazwyczaj spowodowany przez nadmierne przeciążenie baterii w wyniku np.: pozostawienia urządzenia na słońcu. Wyjmować baterie należy w rękawiczkach, aby nie odnieść obrażeń.

Wyciek

9. Ze względu na opłatę depozytową akumulatory oddawane są w miejscu zakupu, dzięki czemu można odzyskać wpłacone pieniądze.

akumulator
 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty