Zasady obowiązujące przy zatrudnieniu – jak sprawić wrażenie na rozmowie kwalifikacyjnej?

jak sprawić wrażenie na rozmowie kwalifikacyjnej

Zastanawiając się, jak zrobić pierwsze wrażenie i przygotowując się do tak ważnego spotkania, na pewno już sporządziłaś kilka swoich standardowych zwrotów i starasz się psychicznie nastawić bardziej pozytywnie i bojowo. Ale bez rad psychologicznych raczej nie da się obejść. Dlatego zanim przekroczyć próg swojego domu, przeczytaj parę praktycznych poleceń.

Jak zrobić dobre wrażenie na pracodawcy

Potencjalny pracodawca na rozmowie kwalifikacyjnej widzi cię po raz pierwszy. Dla niego jest tajemnicą swój wewnętrzny świat (który na pewno jest bogaty i godny szacunku). Poznać cię w danych okolicznościach i w tak krótkim czasie nie ma możliwości. Dlatego bardzo ważne jest, aby "zaprezentować" się w odpowiednim stylu i zadbać o swój wygląd. Chcesz sprawić wrażenie na poważnym człowieku biznesu? To znaczy, że należy przestrzegać następujących zasad:

  1. Żadnych mini spódniczek, głębokich dekoltów i kabaretowych pończoch. Brak rajstop tak samo jest niepożądany.
  2. Zapomnij o jaskrawym makijażu i kolorowym manicure. Twarz i ręce powinny być zadbane. Podkreślaj zalety i ukrywaj wady. Bądź naturalna.
  3. Oddech – ułatwia zrozumienie. Jeśli palisz, to będzie dobrze mieć przy sobie miętówki. Żadnej gumy do żucia, a najlepiej w ogóle powstrzymać się od papierosów, aż do zakończenia rozmowy kwalifikacyjnej.
  4. Rozluźnij się. Uśmiech i pozytywne nastawienie mogą zdziałać cuda. Nie denerwuj się i nie rób gwałtownych ruchów. Bądź pewna siebie. Nawet jeśli cię nie przyjmą, to znaczy, że znajdziesz opcję o wiele lepszą.
  5. Kompetentnie i jasno wyrażaj swoje myśli. Nie trzeba bełkotać, bo jesteś dorosłym człowiekiem.
  6. Jeśli twój dokument o wykształceniu jest daleki od doskonałości, to więcej rozmawiaj z pracodawcą. Niech nie będzie miał czasu i ochoty na obejrzenie twoich stopni. Zafascynowany rozmową z tobą, on zapomni o tych formalnościach.
  7. Zachowuj się tak, niby to nie ty potrzebujesz pracy, lecz pracodawca twoich umiejętności. To nie oznacza, że trzeba „zadzierać nosa” i zachowywać się protekcjonalnie. Wyjaw swoje zawodowe cechy. Kłamać oczywiście nie warto, ale można podkoloryzować swoje odpowiedzi.

Jak zrobić wrażenie na rozmówcy?

Ważne jest nie tylko to co mówisz, ale jak to robisz. Komunikacja niewerbalna ma większą wartość niż słowa. To w jakiej pozycji siedzisz jak sprawić dobre wrażenieprzed rozmówcą, gesty, mimika – wszystko ujawnia nasze nieświadome pragnienia i motywacje. Odczucia są bardzo ważne. Jeśli z tobą rozmówca będzie czuł się niezręcznie, to przygotuj się na niepowodzenie. Aby tego uniknąć należy postępować w następujący sposób:

  • unikaj zamkniętej postawy;
  • mów w ten sam sposób, co i twój rozmówca;
  • staraj się kopiować jego ruchy, ale nie bądź zbyt natrętny;
  • nie odwracaj wzroku i się uśmiechaj.

Bądź interesujący dla siebie, więc i innym będzie miło z tobą rozmawiać.

 
Powiązane artykuły:
Tradycyjne i nietradycyjne sposoby na znalezienie pracy – jak szybko znaleźć pracę?
Wszystkie łase miejsca w pracy już dawno są zajęte, a z innej strony samoocena człowieka jest głównym czynnikiem poszukiwania. Jak szybko znaleźć pracę w nasz niełatwy czas? O tym porozmawiamy dalej.
Porady rekrutacyjne – jak przejść pomyślnie rozmowę kwalifikacyjną?
Rozmowa kwalifikacyjna - pierwszy i najważniejszy schodek na drodze kariery. I od tego, jak go przejdziecie, będzie zależeć nie tylko zarobek, ale i całe późniejsze życie. Jak zachowywać się z pracodawcą? O tym dowiadujecie się dalej.
Inspiracje do strategii poszukiwania zatrudnienia – jak znaleźć dobrą pracę?
Dziś nie zważając na masę ciekawych branż, wśród których można znaleźć sprawę do duszy, pracę znaleźć nie tak prosto, w związku z wysokimi wymogami pracodawców i konkurencji. W tym artykule opowiemy o tym, jak znaleźć dobrą pracę.
Jak prawidłowo zachowywać się na rozmowie kwalifikacyjnej?
Ważną rolę przy rozmowie kwalifikacyjnej w celu urządzenia na pracę gra wrażenie, które złoży się u pracodawcy, czy managera. Ten artykuł opowie o tym, jak poprawnie zachowywać się na rozmowie kwalifikacyjnej.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty