Zasady prowadzenia budżetu domowego – jak oszczędzać pieniądze w rodzinie?

jak oszczędzać pieniądze w rodzinie

Jak pokazuje życiowa praktyka pieniędzy nigdy bywa za wiele. A jeśli masz rodzinę i dzieci finanse mają tendencję znikać szybciej niż się pojawiają. Kwestia oszczędzania pieniędzy może występować w rodzinach z jakimkolwiek dochodem, tak jak nie zawsze poziom wynagrodzenia w pracy jest gwarancją dobrobytu. Znacznie ważniejsza jest umiejętność wykorzystania pieniędzy i rozsądnego ich wydawania.

Porady jak oszczędzać pieniądze w rodzinie

Zastanawiając się nad tym, jak oszczędzać pieniądze w rodzinie, mąż i żona nie zawsze jednakowo patrzą na to pytanie. Mężowi może się wydawać, że żona traci dużo pieniędzy na siebie, a żonie, że mąż jest rozrzutny. Dlatego ważnym punktem oszczędności powinno być planowanie budżetu rodziny. Z każdym pojawieniem się środków pieniężnych w rodzinie małżonkom należy wspólnie negocjować o tym, na co i ile pieniędzy zostanie wydane.

Należy wziąć pod uwagę takie paragrafy wydatków:

 1. Obowiązkowe opłaty – media, opłaty telefoniczne, internet, edukacja dzieci, ubezpieczenia, itp.
 2. Wyżywienie – najlepiej przeznaczyć pewną sumę na każdy tydzień.
 3. Niezbędne zakupy (odzież lub obuwie, naprawa samochodu, zakup sprzętu) – ten szczegół może powodować nieporozumienia, dlatego należy zacząć od najważniejszego i uwzględnić tyle, na ile starcza budżetu w tym paragrafie wydatków.
 4. Wypoczynek – ten paragraf wydatków nie wolno ignorować, gdyż życie zamieni się w rutynę. Jeśli nie wydasz pieniądzy z tej rubryki, przenieś je na następny miesiąc i dodaj w przyszłym miesiącu.
 5. Nietykalny zapas – nie w każdej rodzinie wystarcza pieniędzy na to, ale trzeba nauczyć się odkładać przynajmniej 5-10% dochodu.

Kiedy masz wyznaczone wymienione artykuły wydatków, można rozważyć gdzie i ile pieniędzy można wycofać, a także być w stanie śledzić przepływ środków pieniężnych. Nieumiejętność planowania jest głównym wrogiem oszczędności.

Oprócz tego istnieją takie porady, jak oszczędzać pieniądze:

 1. Kupuj rzeczy wysokiej jakości, bo marnej jakości obuwie i odzież mogą służyć niedługo i doprowadzić do nowych wydatków.
 2. Nie kupuj rzeczy w markowych butikach, gdzie płaci się nie za coś, a za markę.
 3. Chemię gospodarczą i środki higieny lepiej kupować w dużych opakowaniach, ponieważ to się bardziej opłaca.
 4. Sprzęt nabyć można po niższych cenach dzięki odpowiednim rabatom, kiedy ceny zmniejszają się z powodu nieistotnych wad.
Oszczędzamy pieniądze na menu dla rodziny

Istnieje kilka ważnych wskazówek, jak oszczędzać pieniądze w rodzinie na produktach:

 1. Wybierz produkty na określoną kwotę i staraj się nie wychodzić poza jej granice. Pomoże to uniknąć zbędnych dodatków i niepotrzebnych wydatków.
 2. Planuj menu od razu na cały tydzień. Nie zapominaj, że musi ono być zróżnicowane i zrównoważone.
 3. Kupuj produkty raz na tydzień, aby rzadziej odwiedzać supermarket, w którym chciałoby się kupić wszystko i więcej.
 4. Idź do sklepu z dokładną listą, aby nie robić nieplanowanych zakupów, które mogą naruszyć domowy budżet.
 5. Prowadź notatnik, w którym należy napisać listę pierwszych, drugich dań i deserów, które można gotować. jak oszczędzać pieniądze w rodzinie poradyIstnieje bardzo wiele przepisów na dania, o których zapominamy. Dlatego taki notatnik pozwoli przypomnieć sobie, co może zadowolić rodzinę, a przy tym wydasz niewielką kwotę.
 6. Wyznacz produkt, który zabiera u was największą sumę pieniędzy i postaraj się znaleźć mu alternatywę. Jeśli to jest mięso, naucz się gotować dania jarzynowe lub rybne. Jeśli słodycze, to będziesz musiała nabywać w hurcie mąkę i cukier i piec ciasteczka i ciasta samodzielnie.

Wiedząc, jak prawidłowo zaoszczędzić pieniądze w rodzinie, możesz stać się panią swoich finansów i znaleźć wolne pieniądze, których nie miałaś wcześniej.

 
Powiązane artykuły:
Jak otworzyć kanał przypływu pieniędzy i przywołać szczęście?
Finansowe problemy są znajome każdemu człowiekowi i większość z nas nauczyły się wychodzić z kryzysowych sytuacji. W tym artykule opowiemy o sposobach samodzielnej aktywacji pieniężnego kanału.
Nauka zarządzania pieniędzmi - jak sprawić, aby pieniądze pracowały na siebie?
Na pewno wiele osób zastanawiało się nad tym, że byłoby nieźle odłożyć jakąś sumę i w dalszym ciągu zrobić tak, by ta suma przynosiła dochód. Ten artykuł opowie o tym, jak zrobić, by pieniądze pracowały na nas.
Współczesne pieniądze – funkcje i podstawowe rodzaje pieniądza
W tym artykule opowiemy o właściwościach nowoczesnych pieniędzy, które polegają nie tylko na pełnowartościowym obrocie bezgotówkowych środków razem z gotówką, ale i pojawieniu płatniczych elektronowych systemów.
Oszczędzanie pieniędzy, czyli nauka prowadzenia budżetu domowego
Oszczędzanie pieniędzy – pytanie, które zostaje aktualnym z momentu pojawienia pieniężnych znaków. W tym artykule opowiemy o regułach oszczędzania pieniędzy, których dotrzymywać się nie jest bardzo trudno.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty