Zasady zachowania w rodzinie, czyli rodzinny savoir-vivre
Szczęśliwe małżeństwo nie ma idealnych zasad z powodu tego, że takie rodziny po prostu nie istnieją. Chociaż oczywiście każdy ma swoje postrzeganie ideału i wszyscy dążą właśnie do niego. Dzisiaj porozmawiamy o zasadach, według których powinna żyć każda zgodna rodzina.
Gdyby w szkołach uczono przedmiotów pokazujących wartości i tradycji rodzinne, rozwiązania problemów wspólnego współżycia, to liczba szczęśliwych małżeństw z pewnością wzrosłaby. Młodzi ludzie, którzy zawierają ślub, często nie mają pojęcia o tym jakie to jest trudne zadanie.
Przestrzegamy zasadŻycie małżeńskie musi zaczynać się od prawdy i szczerości w stosunku do każdego z małżonków. Przyszłym małżonkom należy zdawać sobie sprawę ze swojego zachowania, mieć pewność w wyborze wybrańca.
Rodzina to mała komórka społeczeństwa, która aby żyć razem musi mieć swoje prawa i szanować je. Do moralnych zasad rodziny można zaliczyć:
- konieczne uznanie każdego ze członków rodziny za najwyższą wartość;
- bezinteresowna miłość do współmałżonka i troska o niego;
- współczucie i udział w życiu wszystkich członków rodziny, gotowość do niesienia pomocy i wsparcia;
- świadome dążenie do pomocy dla wspólnego dobra rodziny;
- odrzucenie egoizmu i zorientowanie na interesy innych.
Zasady komunikacji i relacji w rodzinie powinny opierać się na uznaniu roli każdego członka rodziny. Wszyscy tak czy inaczej gramy role społeczne. Z rodzicami każdy z nas pełni rolę dziecka, w pracy kolegi, współpracownika, na uniwersytecie – studenta. W rodzinie, jak i w każdym społeczeństwie, nam tak samo są wyznaczone pewne funkcje. Kobieta występuje w roli żony i matki. Oznacza to, że dbanie o męża i dzieci jest najważniejsze dla niej. Szacunek dla małżonka, uświadomienie sobie, że jest głową rodziny, miłość i pragnienie, aby być z nim jednym całym – ma takim przykładzie powinny wychowywać się dzieci. Są bardzo spostrzegawczy, "wchłaniają" każde słowo i we wszystkim naśladują swoich rodziców. Dlatego warto pokazać im ten lepszy przykład.
Jeszcze kilka poradMałżonek z kolei, musi wcielić się w rolę troskliwego męża i ojca, obrońcy drogich i bliskich mu ludzi. Delikatny stosunek do kobiety, szacunek i podziw dla niej. W żadnym wypadku nie wolno stosować przemocy fizycznej, nie mówiąc już o tym, że podobny "styl komunikacji" demonstrować dzieciom. To jest podłe, haniebne i niemoralne.
Zaufanie i szacunek między dziećmi i rodzicami są bardzo ważne. Jeśli matka może stać się dla swojej córki wierną przyjaciółką i doradczynią, to wielu problemów w wychowaniu uda się uniknąć. I nie zapomnij, aby zaszczepić dzieciom podstawowe zasady etykiety, które biorą początek w rodzinie. Szacunek dla starszych, kultura komunikowania się i zachowania, zasady dobrego wychowania przy stole – za to dziecko na pewno potem powie ci: "Dziękuję!".