Zasady zachowania w rodzinie, czyli rodzinny savoir-vivre

zasady zachowania w rodzinie

Szczęśliwe małżeństwo nie ma idealnych zasad z powodu tego, że takie rodziny po prostu nie istnieją. Chociaż oczywiście każdy ma swoje postrzeganie ideału i wszyscy dążą właśnie do niego. Dzisiaj porozmawiamy o zasadach, według których powinna żyć każda zgodna rodzina.

Gdyby w szkołach uczono przedmiotów pokazujących wartości i tradycji rodzinne, rozwiązania problemów wspólnego współżycia, to liczba szczęśliwych małżeństw z pewnością wzrosłaby. Młodzi ludzie, którzy zawierają ślub, często nie mają pojęcia o tym jakie to jest trudne zadanie.

Przestrzegamy zasad

Życie małżeńskie musi zaczynać się od prawdy i szczerości w stosunku do każdego z małżonków. Przyszłym małżonkom należy zdawać sobie sprawę ze swojego zachowania, mieć pewność w wyborze wybrańca.

Rodzina to mała komórka społeczeństwa, która aby żyć razem musi mieć swoje prawa i szanować je. Do moralnych zasad rodziny można zaliczyć:

  • konieczne uznanie każdego ze członków rodziny za najwyższą wartość;
  • bezinteresowna miłość do współmałżonka i troska o niego;
  • współczucie i udział w życiu wszystkich członków rodziny, gotowość do niesienia pomocy i wsparcia;
  • świadome dążenie do pomocy dla wspólnego dobra rodziny;
  • odrzucenie egoizmu i zorientowanie na interesy innych.

Zasady komunikacji i relacji w rodzinie powinny opierać się na uznaniu roli każdego członka rodziny. Wszyscy tak czy inaczej gramy role społeczne. Z rodzicami każdy z nas pełni rolę dziecka, w pracy kolegi, współpracownika, na uniwersytecie – studenta. W rodzinie, jak i w każdym społeczeństwie, nam tak samo są wyznaczone pewne funkcje. Kobieta występuje w roli żony i matki. Oznacza to, że dbanie o męża i dzieci jest najważniejsze dla niej. Szacunek dla małżonka, uświadomienie sobie, że jest głową rodziny, miłość i pragnienie, aby być z nim jednym całym – ma takim przykładzie powinny wychowywać się dzieci. Są bardzo spostrzegawczy, "wchłaniają" każde słowo i we wszystkim naśladują swoich rodziców. Dlatego warto pokazać im ten lepszy przykład.

Jeszcze kilka porad

Małżonek z kolei, musi wcielić się w rolę troskliwego męża i ojca, obrońcy drogich i bliskich mu ludzi. Delikatny stosunek do kobiety, szacunek i podziw dla niej. W żadnym wypadku nie wolno stosować przemocy fizycznej, nie mówiąc już o tym, że podobny "styl komunikacji" demonstrować dzieciom. To jest podłe, haniebne i niemoralne.

Zaufanie i szacunek między dziećmi i rodzicami są bardzo ważne. Jeśli matka może stać się dla swojej córki wierną przyjaciółką i doradczynią, to wielu problemów w wychowaniu uda się uniknąć. I nie zapomnij, aby zaszczepić dzieciom podstawowe zasady etykiety, które biorą początek w rodzinie. Szacunek dla starszych, kultura komunikowania się i zachowania, zasady dobrego wychowania przy stole – za to dziecko na pewno potem powie ci: "Dziękuję!".

 
Powiązane artykuły:
Rodzina niepełna, czyli konsekwencje samotnego rodzicielstwa
Gry miłosne u dorosłych obowiązkowo znajdują odzwierciedlenie w duszy dziecka. Jak nie zaszkodzić swojemu dziecięciu i wychować go w pełnowartościowej rodzinie?
Rola ojca w rodzinie, czyli funkcja mężczyzny we współczesnej rodzinie
Współczesne kobiety na tyle nawykły być samodzielne, że całkiem dopuszczają nieobecność mężczyzny obok siebie. Tak i rodziny, w których jest tylko matka i dziecko, też na dzisiaj to nie rzadkość.
Problem rozbitych rodzin – czyli co grozi dzieciom rozwiedzionych rodziców?
Niepełne rodziny – smutna rzeczywistość współczesnego społeczeństwa. Dużo rodzin rozpadają się z tych, czy innych przyczyn. O tym, z którymi problemami należy zetknąć się tym, kto znajduje się w statusie niepełnej rodziny, porozmawiamy dalej.
Szczęśliwe małżeństwo, czyli recepta na udany związek
Szczęśliwe małżeństwo – marzenie dowolnej przepięknej panienki. Lecz po weselu u większości z par otwierają się oczy i zapada rzeczywistość. Jednak szczęśliwy brak to nie mit i każda z nas może zbudować jego swoimi rękami.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty