Zasady zdrowego stylu życia, czyli porady na to, jak żyć długo i aktywne

zasady zdrowego stylu życia

Swoje życie każdy człowiek buduje sam, ale mądrzy ludzie preferują zdrowy styl życia, który pomaga zachować spokój, zdrowie fizyczne i przedłużyć młodość. Zasady zdrowego stylu życia doskonale pasują do życia ludzi w współczesnym świecie.

Korzyści zdrowego stylu życia

Pojęcie zdrowego stylu życia obejmuje następujące zasady:

  • zdrowe odżywianie;
  • rezygnacja z nałogów i uzależnień;
  • regularna aktywność ruchowa;
  • optymalny tryb pracy i wypoczynku;
  • higiena osobista i hartowanie;
  • pozytywne postrzeganie życia i świata.

Jedną z głównych podstaw zdrowego trybu życia jest prawidłowe odżywianie, które powinno być zrównoważone i pełnowartościowe. Jeść należy często – 4-5 razy dziennie, ale w małych ilościach, ostatni raz – 2-3 godziny przed snem. Produkty lepiej wybrać maksymalnie świeże (owoce, warzywa, mięso, ryby, jaja, zboża, produkty mleczne) i poddawać je minimalnej obróbce cieplnej, aby zachować witaminy i składniki odżywcze. W jedzeniu trzeba zachować umiar – nadmiar składników odżywczych prowadzi do otyłości.

Uzależnienia i zdrowie – to są niezgodne pojęcia. Główną motywacją do rezygnacji z nałogów i prowadzenia zdrowego stylu życia jest zwiększenie długości trwania życia. Toksyny, które ludzie otrzymują podczas palenia lub w alkoholu, zatruwają organizm i wywołują wiele różnych chorób. Regularne ćwiczenia fizyczne zwiększają zdolności adaptacyjne organizmu, wzmacniają jego wytrzymałość, elastyczność i siłę. Niewystarczająca ilość ruchu i brak aktywności fizycznej prowadzą do otyłości i powstania szeregu chorób – nadciśnienia tętniczego, udaru mózgu, chorób układu krążenia, układu hormonalnego i innych.

Wszystkie rodzaje obciążeń (psychiczne, fizyczne, emocjonalne) powinny występować naprzemiennie z wypoczynkiem. Tylko w takim przypadku rezerwy organizmu będą całkowicie przywrócone, a styl życia człowieka będzie nie tylko zdrowy, ale i interesujący.

Hartowanie jest jeszcze jednym ze sposobów na wzmocnienie zdrowia. Zabiegi hartujące (kąpiele powietrzne, oblewania, natrysk deszczowy zimny lub chłodny, o zmieniającej się temperaturze) należy przeprowadzać regularnie, w przeciwnym razie tracą swoją skuteczność. Czystość skóry, włosów, jamy ustnej i innych organów kontaktujących się ze środowiskiem zewnętrznym również ma ogromne znaczenie.

Dla pozytywnego postrzegania życia należy ograniczyć komunikowanie z nieprzyjemnymi ludźmi, nauczyć się wypoczywać i znajdować przyjemność nawet w bardzo drobnych szczegółach. Ciesz się słońcem i deszczem, posłuchaj dobrej muzyki i czytaj swoje ulubione książki, naucz się odprężać przy pomocy technik relaksujących.

 
Powiązane artykuły:
Zalety regularnego pływania – jakie korzyści przynosi pływanie w basenie?
Ten artykuł opowie o tym, czym jest pożyteczne pływanie. Jak wiadomo ten rodzaj aktywności przeznaczają dla naprawienia postawy, rehabilitacji po różnych chirurgicznych ingerencjach, dla obniżenia wagi i innych.
Chodzenie z kijkami, czyli sztuka Nordic Walking
W tym artykule opowiemy o chodzeniu z kijkami, który nabiera popularność w naszej szerokości, chociaż przyszła ze Skandynawii, gdzie ma ogromną popularność i jest masowym rodzajem sportu.
Znaczenie i zasady dobrej rozgrzewki – z jakich części ciała należy rozpocząć rozgrzewkę?
Po to, żeby trening był bezpieczny, rekomenduje się rozpoczynać go od rozgrzewki. W tym artykule opowiadamy o tym, z których części ciała należy zaczynać rozgrzewkę i które ćwiczenia można wykorzystać.
Przeciwwskazania do nordic walking – prawidłowa technika i zalety chodzenia z kijkami
Nie zważając na ogromną korzyść dla organizmu człowieka skandynawskiego chodu, ten rodzaj sportu ma i niektóre przeciwwskazania, o których pójdzie mowa w tym nowym artykule.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty