Zastosowanie kosmetyczne i lecznicze aksamitki: 4 skuteczne sposoby

Łacińska nazwa aksamitki – Tagetes, wywodzi się od imienia rzymskiego bóstwa Tagesa (wnuk Jowisza), który ponoć pomagał ludziom odnajdywać skarby.
motyl

Aksamitki to bardzo cenne rośliny lecznicze, których właściwości są nie do końca znane i doceniane.

Aksamitka to prawdziwa skarbnica aktywnych składników, która rośnie praktycznie w każdym ogrodzie, więc każdy z nas może korzystać z jej szczodrobliwości, aby zadbać o swoje ciało i zapomnieć o chorobach.

1. Napar z aksamitki działa oczyszczająco

Napar z aksamitki

Nie od dziś wiadomo, że stan i kolor skóry bezpośrednio zależy od zdrowia naszych narządów. Właśnie dlatego warto zaczynać od oczyszczania wątroby, nerek i naczyń krwionośnych. Aksamitka jest unikalną rośliną oczyszczającą. Istnieje mnóstwo przepisów ludowych, w których podstawowym składnikiem są aksamitki. Jeden z najprostszych – napój z aksamitki. Napój sporządzamy jak zwykłą herbatę – wrzucamy 4-5 kwiatów aksamitki, zalewamy wrzącą wodą. Pozostawiamy pod przykryciem na pół godziny. Przecedzamy. Napar należy wypić w ciągu dnia.

Aksamitka działa przeciwpasożytniczo. Przyspiesza metabolizm, obniża poziom cukru we krwi. Jeśli chcesz poprawić wzrok, możesz każdego dnia przed snem w ciągu 12 dni zjadać 2 suszone lub świeże kwiatuszki aksamitek.

Aksamitka ma właściwości moczopędne, dlatego jest przeciwwskazana kobietom w ciąży. Również zawiera olejki eteryczne, dlatego osoby, cierpiące na uczulenie, powinny stosować ją z ostrożnością. Osoby, borykające się z obniżonym ciśnieniem powinny dokładnie przestrzegać dawkowania i stosować aksamitkę dopiero po skonsultowaniu się ze swoim lekarzem.

2. Lotion z aksamitką

kwiaty

Lotion z aksamitką ma działanie uspokajające, wspaniale sobie radzi z podrażnieniami, idealnie odżywia i nawilża skórę. Każdy z nas z łatwością może zrobić w domu taki lotion: 4 łyżki suchego surowca zalewamy jedną szklanką wrzątku, dodajemy łyżkę wódki i kilka kropelek soku z cytryny. Pozostaw na 5-7 godzin w ciemnym miejscu. Następnie przecedź. Lotion przechowujemy w lodówce.

3. Olejek z aksamitki

Olejek

Olejek z aksamitki zmiękcza zgrubiałą skórę łokci i pięt, oczyszcza skórę. Jeśli chcesz zrobić olejek z aksamitki w domu, musisz wziąć kwiaty aksamitek, wrzucić je do słoika, zalać oliwą z oliwek, pozostawić na tydzień w ciemnym miejscu. Po upływie tygodnia olejek należy przecedzić, po czym można śmiało go stosować.

4. Kąpiele wodne z naparem z aksamitki

aksamitki

Napar z aksamitki dodany do wanny z wodą swym działaniem łagodzącym napięcie doskonale uspokaja nasz organizm oraz rozjaśnia umysł, walczy z przebarwieniami, poprawia jędrność skóry. Aby przygotować napar, wystarczy 8-10 świeżych kwiatów aksamitek.

Aksamitki to cenne, bardzo łatwe w uprawie rośliny lecznicze, dostępne nie tylko dla posiadaczy ogrodu, ale również i dla tych, którzy dysponują jedynie skrzynką kwiatową na balkonie. Każdy z nas może mieć tę unikalną roślinę na wyciągnięcie ręki i korzystać z jej prozdrowotnych właściwości.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty