Zatrucie pokarmowe podczas karmienia piersią – zasady stosowania leków w czasie laktacji

zatrucie pokarmowe podczas karmienia piersią

Żadna kobieta karmiąca piersią nie jest zabezpieczona przed spożywaniem produktów niskiej jakości. Co zrobić, jeśli u mamy nagle pojawiają się wymioty, luźne stolce, podniosła temperatura? W tym artykule dowiemy się o leczeniu tego stanu i o tym, czy można karmić dziecko piersią w przypadku zatrucia.

Objawy zatrucia pokarmowego podczas karmienia piersią

O tym, co dzieje się z organizmem mamy, świadczą charakterystyczne objawy. Wszystko może zacząć się nagle z obfitego luźnego stolcu, wielokrotnych wymiotów i nudności. W większości przypadków mają miejsce ból w jelitach i ogólne osłabienie. Jeśli zatrucie jest powyżej średniej stopnia, podnosi się temperatura.

Zatrucie pokarmowe podczas karmienia piersią nie jest rzadkością, zwłaszcza jeśli kobieta nie przestrzega zasad higieny:

  • je nieumyte owoce, warzywa, jagody;
  • spożywa produkty, które przez długi czas przechowywały się w nieodpowiednich warunkach wilgotnościowo-temperaturowych;
  • nie ma nawyku mycia rąk wodą z mydłem przed posiłkiem.

Co zrobić, jeśli doszło do zatrucia w czasie karmienia piersią?

Przy ciężkim przypadku zatrucia nie może obejść się bez hospitalizacji. W szpitalu jest przeprowadzane intensywne odtruwanie organizmu. Na ten okres karmienie piersią należy przerwać, ponieważ będzie zastosowana antybiotykoterapia.

Jeśli stan jest zadowalający, to mama może samodzielnie leczyć się w domu, nie odstawiając dziecka od piersi. Toksyny atakujące jej organizm, nie przedostają się do mleka i nie zaszkodzą dziecku. Ale w tym okresie ważne jest, aby zachować nadzwyczajne środki bezpieczeństwa – dobrze myć ręce przed każdym kontaktem z dzieckiem, regularnie brać prysznic, ograniczyć pocałunki i uściski, bo przez ślinę toksyny mogą dostać się do dziecka.

Jak leczyć zatrucie pokarmowe podczas karmienia piersią u mamy?

O ile przy zatruciu pokarmowym o łagodnym oraz umiarkowanym przebiegu antybiotyki nie są przypisywane, to leczenie wymaga tylko czasu i łagodzenia objawów choroby. Matce karmiącej piersią, można skorzystać z następujących porad i przyjmować bez recepty:

  1. Nudności. Przed nimi uratuje napój z ziaren kopru ogrodowego lub kopru włoskiego, a także zielona herbata. Należy pić jak najwięcej płynów, aby jak najszybciej wypłukać toksyny z organizmu, a także przyjmować mineralną niegazowaną wodę.
  2. Wymioty. Zatruciu matki podczas karmienia piersią często towarzyszą obfite wymioty. Aby je powstrzymać należy pić wodę dosłownie po łyżce co kilka minut. Leki na wymioty mamom, karmiącym piersią, są przeciwwskazane.
  3. Bóle brzucha. Do zalecanych preparatów przy karmieniu piersią należą tylko No-Spa i napar z rumianku rzymskiego.
  4. Biegunka. Leczyć luźny stolec można przy pomocy różnych grup leków.

Przed rozpoczęciem leczenia obowiązkowo należy zrobić lewatywę oczyszczającą, która pomoże szybciej usunąć toksyny, które spowodowały zatrucie. Z pokarmu w tym czasie powinno się wykluczyć produkty, które wywołują fermentację. Zalecane są wywar z ryżu lub kaszka ryżowa na wodzie, tłuczone ziemniaki i chleb. Jak tylko kobieta poczuje poprawę, menu będzie można stopniowo rozszerzać.

 
Powiązane artykuły:
Zaparcia podczas karmienia piersią u mamy, czyli sposoby na niestrawność u młodej matki
Po porodzie nie tylko nowonarodzone zaznają problemy z żołądkiem, ale i mamy nierzadko cierpią na zaparcia, przez co powstaje rozbrat. Jak nawiązać akta defekacji za pomocą bezpiecznych środków? O tym czytajcie dalej.
Stwardnienia w piersi w czasie laktacji, czyli problemy z gruczołem sutkowym podczas karmienia
W ciągu laktacji kobieta nie raz może zetknąć się ze stwardnieniem w piersi. Jednak podczas wykarmiania podobne zdarza się dosyć często i w większości wypadków nie oznacza nic strasznego.
Skurcz naczyń podczas karmienia piersią, czyli najczęstsze problemy z laktacją
Takie zjawisko jak skurcz, czasami zdarza się z karmiącymi mamusiami w okresie wykarmiania piersiami. Co to, jak leczyć problem i co robić, żeby unikać jej przejawu? O tym opowiemy dokładnie dalej.
Czy może pojawić się miesiączka podczas karmienia piersią?
To, że przy karmieniu piersią u kobiety koniecznie jest nieobecny menstruacyjny cykl – już dawno jest wiadomo. Omówimy dokładniej, kiedy miesięczne przy potocznej laktacji – całkiem rzeczywista rzecz.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty