Zdolności organizacyjne – czyli jak doskonalić umiejętności interpersonalne?
Dla menedżerów i liderów bardzo ważne są umiejętności komunikacyjne i zdolności organizacyjne, dlatego oni często zastanawiają się, jak je rozwijać. Aby to zrobić należy nauczyć się swobodnie nawiązywać stałe relacji z innymi ludźmi i rozwijać pewne cechy, charakterystyczne dla liderów.
Na czym polegają zdolności organizacyjne?
Lider z wysokimi umiejętnościami organizacyjnymi posiada szereg cech, które przyczyniają się do skutecznego działania w roli kierownika. Taka osoba potrafi rozwiązywać konflikty, ustawiać reguły, regulować klimat psychologiczny w zespole, stawiać sobie wyzwania i dążyć do ich realizacji.
Zdolności organizacyjne obejmują:
- wnikliwość, która oznacza umiejętność "odczytywania" stanu emocjonalnego ludzi i ocenianie ich psychologicznych zgodności, wrażliwość, poczucie miary, psychologiczna wiedza o relacjach;
- inteligencja emocjonalna, pewność siebie, aktywność, konsekwentność, krytyczność, adekwatność, odpowiedzialność, stanowczość;
- skłonność do rządzenia, która zawiera w sobie motywację, cechy osobowe, specjalne wykształcenie.
Ponadto, lider z wysokimi zdolnościami organizacyjnymi i komunikacyjnymi ma szerokie horyzonty, erudycję, niezależne myślenie odbiegające od standardów i stereotypów, nie boi się podejmować inicjatywy, jest wytrwały w dążeniu do swoich celów, odporny na stres, cechuje się gotowością prorozwojową w sytuacji zmian i do kształcenia, potrafi przewidzieć rezultat działania.
Rozwój zdolności organizacyjnych i komunikacyjnych
Dla rozwoju umiejętności organizacyjnych należy doskonalić zdolności przywódcze. Zrób listę cech, których ci brakuje, i ustaw czas, po upływie którego powinieneś stać się bardziej wytrwały przy rozwiązywaniu problemów, zdecydowany. Spróbuj na przykład wykonać następujące ćwiczenia:
- "Pantomima" – poćwicz przed lustrem, pokazując różne emocje (gniew, podniecenie, radość, itp.), co przyczyni się do odpowiedniego przekazywania twoich informacji swoim podwładnym.
- "Śpiew" – jeszcze jedno ćwiczenie, pozwalające rozwinąć wysokie umiejętności do adekwatnego przekazania emocji: trzeba zadawać i odpowiadać na pytania za pomocą śpiewu.
- "Przekonywanie" – napisz na kartce swoje życzenie i postaraj się przekonać przeciwnika w tym, że on musi wykonać to, co jest napisane.
- "Wyjdź z koła" – zadaniem lidera w tym ćwiczeniu jest przekonywanie człowieka do wyjścia z narysowanego koła.
Dobrze rozwinięte zdolności organizacyjne polegają i na umiejętności unikania obcych wpływów. Dlatego trzeba wykonywać pracę nad sobą: analizować swoje zachowanie, reakcje na różne zdarzenia, itd. Jeśli będziesz znać swoje wrażliwe miejsca, można skuteczniej zrozumieć i innych ludzi.