Zdolności organizacyjne – czyli jak doskonalić umiejętności interpersonalne?

zdolności organizacyjne

Dla menedżerów i liderów bardzo ważne są umiejętności komunikacyjne i zdolności organizacyjne, dlatego oni często zastanawiają się, jak je rozwijać. Aby to zrobić należy nauczyć się swobodnie nawiązywać stałe relacji z innymi ludźmi i rozwijać pewne cechy, charakterystyczne dla liderów.

Na czym polegają zdolności organizacyjne?

Lider z wysokimi umiejętnościami organizacyjnymi posiada szereg cech, które przyczyniają się do skutecznego działania w roli kierownika. Taka osoba potrafi rozwiązywać konflikty, ustawiać reguły, regulować klimat psychologiczny w zespole, stawiać sobie wyzwania i dążyć do ich realizacji.

Zdolności organizacyjne obejmują:

  • wnikliwość, która oznacza umiejętność "odczytywania" stanu emocjonalnego ludzi i ocenianie ich psychologicznych zgodności, wrażliwość, poczucie miary, psychologiczna wiedza o relacjach;
  • inteligencja emocjonalna, pewność siebie, aktywność, konsekwentność, krytyczność, adekwatność, odpowiedzialność, stanowczość;
  • skłonność do rządzenia, która zawiera w sobie motywację, cechy osobowe, specjalne wykształcenie.

Ponadto, lider z wysokimi zdolnościami organizacyjnymi i komunikacyjnymi ma szerokie horyzonty, erudycję, niezależne myślenie odbiegające od standardów i stereotypów, nie boi się podejmować inicjatywy, jest wytrwały w dążeniu do swoich celów, odporny na stres, cechuje się gotowością prorozwojową w sytuacji zmian i do kształcenia, potrafi przewidzieć rezultat działania.

Rozwój zdolności organizacyjnych i komunikacyjnych

Dla rozwoju umiejętności organizacyjnych należy doskonalić zdolności przywódcze. Zrób listę cech, których ci brakuje, i ustaw czas, po upływie którego powinieneś stać się bardziej wytrwały przy rozwiązywaniu problemów, zdecydowany. Spróbuj na przykład wykonać następujące ćwiczenia:

  1. "Pantomima" – poćwicz przed lustrem, pokazując różne emocje (gniew, podniecenie, radość, itp.), co przyczyni się do odpowiedniego przekazywania twoich informacji swoim podwładnym.
  2. "Śpiew" – jeszcze jedno ćwiczenie, pozwalające rozwinąć wysokie umiejętności do adekwatnego przekazania emocji: trzeba zadawać i odpowiadać na pytania za pomocą śpiewu.
  3. "Przekonywanie" – napisz na kartce swoje życzenie i postaraj się przekonać przeciwnika w tym, że on musi wykonać to, co jest napisane.
  4. "Wyjdź z koła" – zadaniem lidera w tym ćwiczeniu jest przekonywanie człowieka do wyjścia z narysowanego koła.

Dobrze rozwinięte zdolności organizacyjne polegają i na umiejętności unikania obcych wpływów. Dlatego trzeba wykonywać pracę nad sobą: analizować swoje zachowanie, reakcje na różne zdarzenia, itd. Jeśli będziesz znać swoje wrażliwe miejsca, można skuteczniej zrozumieć i innych ludzi.

 
Powiązane artykuły:
System utrzymywania idealnego porządku Flylady
System Flylady jest stworzony dla tych kobiet, które katastroficznie nie zdążają sprawiać się ze wszystkimi licznymi domowymi sprawami. Opowiemy, jak za pomocą tego systemu można zorganizować swój byt.
Jak pokonać senność? Czyli skuteczne sposoby na poradzenie sobie ze zmęczeniem
Walczyć z sennością, na pewno należało każdej. W tym artykule opowiemy o tym, jak pokonać sen za pomocą najbardziej efektywnych sposobów, nie przybiegając energetycznym napojom i kawie.
Jak nauczyć się szybko zasypiać? Cztery tajemnice dobrego snu
Niektórym udaje się usnąć, jak tylko głowa dotknie poduszki, a inni pół nocy kręcą się, a snu nadal nie ma. W tym artykule opowiemy o tym, jak nauczyć się szybko zasypiać.
Jak zmusić się do płaczu?
W tym artykule opowiemy o tym, jak zmusić się płakać jeśli to koniecznie, na przykład żeby ulżyć duszę i dać wyjście całemu negatywowi, co gromadzi się wewnątrz.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty