Zioła na żołądek – korzystne przepisy

zioła na żołądek

Zioła jako środek na leczenie chorób żołądka, profilaktyki różnych zaburzeń są znane i stosowane już od dawna i są dosyć skutecznymi środkami.

Stosowanie ziół w leczeniu żołądka

 1. Nostrzyk lekarski, chaber granatowy, pączki olszy, podbiał pospolity, wierzbownica pospolita, galangal, skrzyp polowy, szałwia lekarska. Owe rośliny posiadają właściwości przeciwzapalne.
 2. Lem, ślaz leśny, olej rokitnika, prawoślaz lekarski, owies, miodunka lekarska, podkolan, dzięgiel litwor, babka. Rośliny, które chronią błonę śluzową żołądka. Babkę należy stosować tylko w wypadkach nieżytu żołądka z niską kwasowością.
 3. Mięta pieprzowa, bagno zwyczajne, wrotycz pospolity, szarota błotna, chmiel pospolity. Owe rośliny stosowane są w wypadku bólów żołądka, ponieważ posiadają właściwości przeciwbólowe. Oprócz tego można stosować fenkuł włoski, biedrzeniec anyż, nasiona kopru, kumin zwyczajny.
 4. Bagno pospolite, macierzanka piaskowa, dziurawiec, krwawnik, tatarak zwyczajny. Rośliny z właściwościami antybakteryjnymi.
 5. Do zwiększenia kwasowości i produkowania soku żołądkowego stosowane są babka, goryczka, bylica piołun.
 6. Wśród ziół, które posiadają właściwości regeneracyjne (sprzyjają odnowieniu błony śluzowej), co jest szczególnie ważne w wypadku nieżytu żołądka lub wrzodów, możemy zaliczyć pokrzywę zwyczajną, żyworódkę, aloes, sok ziemniaczany, rumianek, glistnik (w wypadku zwiększonej kwasowości), babkę, korzeń pietruszki (w wypadku zmniejszonej kwasowości).

Przepisy stosowania ziół na żołądek

Dla zwiększenia efektu do leczenia żołądku zazwyczaj jest stosowane nieoddzielne zioło, a mieszanka ziołowa.

Mieszanka ziołowa na nieżyt żołądka ze zwiększoną kwasowością

Składniki:

 • korzeń lukrecji gładkiej – 2 części;
 • mięta – 1 część;
 • kwiaty nagietku – 2 części;
 • kwiaty wrotycza – 1 część;
 • korzeń tataraku zwyczajnego – 2 części;
 • babka – 2 części;
 • centuria – 1 część.

Przygotowanie i zażywanie

Wymieszać wszystkie zioła w słoiku. Jedną łyżkę stołową mieszanki zalać szklanką wody, wlać do termosu i odstawić na 30 minut. Gotowy wywar należy wypić w ciągu dnia, 30 minut przed jedzeniem, podzielić na 3 razy. Zażywać mieszankę należy w ciągu miesiąca.

Mieszanka ziołowa naprzepisy stosowania ziół na żołądek leczenie nieżytu żołądka ze zmniejszoną kwasowością

Składniki:

 • glistnik – 1 część;
 • kwiaty rumianka – 3 części;
 • dziurawiec – 3 części;
 • krwawnik – 3 części.

Przygotowanie i zażywanie

Mieszankę należy zaparzyć w następujący sposób: 1 łyżeczka +1 szklanka wrzątku. Zażywany jest wywar według takiego schematu jak i poprzedni.

 
Powiązane artykuły:
Nalewka z lilaka białego na stawy
Mocno bolą Cię stawy, a farmakologiczne preparaty źle działają na wątrobę i towarzyszą pobocznymi efektami? Spróbujcie naturalny środek – nalewkę z kwiatów białego lilaku. O jej właściwościach czytajcie dalej.
Zioła na alergię
Alergia – to reakcja układu odpornościowego na pewne czynniki. Dziś istnieje ogromna ilość preparatów, które usuwają jej symptomy. Lecz dla leczenia alergii można stosować i domowe, roślinne środki.
Nalewka z glistnika na wódce – przepis i stosowanie
Czy wiecie jak przygotować nalewkę z glistnika na wódce i od czego pomaga ten leczniczy środek? W artykule opisuje się przepis samodzielnego wyrobu preparatu, sposoby jego zewnętrznego stosowania i schemat użytku.
Pączki sosnowe – stosowanie
Lubicie przechadzać się po lesie, wdychając świeży aromat sosny? Na wiosnę nie zapomnijcie zebrać świeże pączki z młodych ucieczek na drzewach. O ich stosowaniu, a także o sposobach wyrobu lekarstw czytajcie w materiale.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty