Złote reguły tego, jak przyzwyczaić dziecko do smoczka

jak przyzwyczaić dziecko do smoczka

Dużą ilość pytań i kontrowersji wywołuje dzisiaj wśród młodych mam taki prosty przedmiot - smoczek. Jednych rodziców niepokoi to, że dziecko nie ssie smoczka, a drugich cieszy fakt, że ich pociecha nie wie co to jest. I kto tutaj ma rację? Jak przyzwyczaić dziecko do smoczka, jeżeli jest taka konieczność? Postaramy się odpowiedzieć na wszystkie pytania i zorientować się w sytuacji.

Czy dziecku potrzebny jest smoczek?

Przeciwników smoczka można spotkać dzisiaj na każdym kroku. Jeszcze w szpitalu położniczym, kiedy młode mamy pytają, czy można noworodkowi dać smoczek, spotykają się z pogróżkami ze strony pediatrów. Twierdzą oni, że dawanie smoczka niemowlęciu jest kategorycznie zabronione. Jednak istnieją sytuacje, w których bez tego cudownego wynalazku ludzkości, praktycznie nie można się obejść, na przykład:

  • długie szykowanie się na spacer;
  • oczekiwanie w kolejce w szpitalu czy urzędzie;
  • spacery po sklepach, co dla mam jest praktycznie nie do uniknięcia;
  • przymiarka nowego ubrania dla malucha;
  • jakiekolwiek podróże i wyjazdy.

Mimo tego, smoczek jest prawdziwym ratunkiem podczas zabaw w piaskownicy, kiedy dziecko co chwilę podnosi coś z ziemi. I tutaj już nie mówimy się o głównym zajęciu rocznego dziecka, jakim jest ssanie. Maluchy do półtora roku wkładają do buzi wszystko co leży w jego zasięgu, zaczynając od zabawek, a kończąc na własnych rączkach. Jak pokazuje praktyka, łatwiej jest oduczyć dziecko od smoczka, niż od ssania własnego palca. Jeśli wciąż macie wątpliwości, czy dawać dziecku smoczek, kiedy jest taka konieczność, niechaj głównym i najważniejszym argumentem będzie to, że smoczek jest higieniczny, ratuje podczas częstych nocnych przebudzeń malucha a także stymuluje prace jelit.

Jak przyzwyczaić malucha do smoczka?

Zapoznawszy się z problemem ważności smoczka, przejdźmy do drugiej kwestii. Polega ona na tym, że dziecko nie chce ssać smoczka. Może się tak zdarzyć z kilku powodów:

  • maluchowi nie pasuje materiał, z którego zrobiono smoczek;
  • smoczek jest za mały lub za duży dla dziecka;
  • maluchowi nie pasuje kształt smoczka.

Wybierając smoczek dla dziecka, należy dokładnie przeczytać informację na opakowaniu. Istnieją trzy podstawowe rozmiary smoczka: od 0 - do 3 i 6 - ciu miesięcy. Wykorzystuje się dwa rodzaje materiału: silikon i lateks. Kształty smoczków są różne i zostały wykonane do różnych celów. Mimo tego, istnieją też inne ważne szczegóły. Myśląc o tym, jak przyuczyć noworodka do smoczka, należy pamiętać z jaką wagą się urodził. Duże maluchy od razu wyplują smoczek pierwszego rozmiaru, gdyż będzie dla nich za mały. Ale są dzieci, które wolą większe rozmiary. Inaczej mówiąc, musicie być gotowi na to, że trzeba będzie popróbować kilka smoczków, zanim znajdziecie ten, który spodoba się waszemu maluchowi.

Załóżmy, że dokonaliście już swojego wyboru. Pozostaje zdecydować, jak dawać dziecku smoczek i w jaki sposób z nim postępować, żeby dziecko go polubiło. W tym celu radzimy posłuchać następujących rad:

  1. Przed pierwszym wykorzystaniem i przed każdym kolejnym włóż smoczek na 2-3 minuty do wrzątku.
  2. Wymieniaj smoczek co każde 4-6 tygodni jego używania.
  3. Nie wykorzystuj wstążeczek i gumek do noszenia smoczka. Lepiej kupić na smoczek specjalny futerał.
  4. W żadnym wypadku nie maczaj smoczka w słodkim (syrop, cukier, miód), żeby maluch go wypluwał. Może to doprowadzić u dziecka do skazy, próchnicy, a także zależności od smaku.
  5. To samo dotyczy oblizywania smoczka przed tym, gdy podajesz go dziecku. Pamiętaj, że w twojej ślinie jest wiele bakterii niebezpiecznych dla malucha.
  6. Można przyuczyć dziecko do smoczka podając mu go od razu po karmieniu. Jeżeli nasmarujemy smoczek swoim mlekiem, wtedy dziecko nie zauważy różnicy i zaśnie ze smoczkiem. Pamiętaj, że podczas snu smoczek lepiej wyjmować z buzi dziecka lub można wykorzystać specjalne smoczki nocne.
  7. czy_dawać_dziecku_smoczek
  8. Nie nadużywaj smoczka. Dawaj go tylko w ostateczności, kiedy jest to rzeczywiście konieczne, aby zadowolić odruch ssania dziecka.
  9. Trzymaj w domu kilka smoczków. Optymalna ilość – około pięciu. Wszystkie powinny być wysterylizowane i przechowywane w specjalnych futerałach.

Przekonać malucha do smoczka nie jest trudno. Jeżeli, nie patrząc na starania dziecko nie chce ssać smoczka, po prostu cieszcie się. Nie będziecie musieli oduczać dziecka od kochanego smoczka. A to, uwierzcie, zadanie jest bardziej skomplikowane, niż dobrać sam smoczek.

 
Powiązane artykuły:
Jakie zabawki potrzebne są dziecku w 1 miesiącu?
Przed urodzeniem dziecka troskliwi rodzice chcą napełnić pokój niemowlęcia licznymi zabawkami, czasem wyprzedzając wydarzeni i nabywając zabawki "na potem". Jakie naprawdę są potrzebne zabawki dla miesięcznego dziecka? Dowiedzmy się.
Dlaczego nie można obcinać włosów  dziecku przed skończeniem pierwszego roku życia?
Czy strzyc dziecko do roku? Od rodziców można usłyszeć różne odpowiedzi. Jedni czczą tradycję, a inni uważają to za zabobon. Zorientujmy się, w czym kryje się przyczyna i czy warto obcinać dziecko przed skończeniem pierwszego roku życia?
Po co obcinają włosy dzieciom w wieku jednego roku?
Jednej z procedur opieki nad dzieckiem do pierwszego roku jego życia wśród mam i babć było konieczne strzyżenie dziecka. Objaśniało się to prosto: włosy będą rosnąć lepiej i staną się gęste. Czy odpowiada to prawdzie? Zorientujemy się w naszym artykule.
Jak oduczyć dziecko od smoczka?
Refleks ssania produkuje się u dziecka jeszcze w brzuszku i dlatego ssanie smoczka, jednakowo jak i piersi, uspokaja go. Jeśli rozstrzygnęliście oduczyć dziecko od smoczka, przekonacie się, że on jest przygotowany do tego.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty