Znaki związane z dniem 10 lipca – dzień Świętego Samsona

znaki związane z dniem 10 lipca

Dzień 10 lipca uważają dniem Samsona. Tradycyjnie w tym dniu rozpoczynał się sianokos i ludzie koniecznie odwoływali się do świętego, aby nie było w tym dniu deszczu i oni mogli spokojnie suszyć trawę.

Znaki ludowe związane z dniem 10 lipca

Chłopi w tym dniu nie tylko zajmowali się koszeniem trawy na siano, a również orali ziemię. W tym dniu bogacze dawali jałmużnę, ponieważ uważano, że im więcej oddasz w dniu 10 lipca, tym więcej otrzymasz w ciągu roku. Każda gospodyni musiała w tym dniu ugotować kaszę i pozostawić ją pod oknem, aby biedni ludzie i podróżnicy mogli zaspokoić głód.

Znaki związane z dniem 10 lipca:

 1. Jeśli w tym dniu padał deszcz, to uważano, że on będzie padać jeszcze w ciągu siedmiu dni i aż do początku babiego lata będzie mokro.
 2. W tym dniu siekano sierpy, aby niebawem zbierać zboże.
 3. Jeśli sianokos jest mokry warto spodziewać się niepogody.
 4. Czarne obłoki, którym towarzyszą czarne pasma, świadczyły o tym, że niebawem rozpocznie się burza.
 5. Zobaczyć w tym dniu tęczę nad rzeką oznacza, że będzie wiać silny wiatr.
 6. Na podstawie istniejących znaków, jeśli wesele odbędzie się w dniu 10 lipca, to da możliwość stworzyć mocną, szczęśliwą rodzinę.
 7. Ryby w akwarium wykazują zaniepokojenie, niebawem zacznie się burza.
 8. O niepogodzie świadczy ważka, która leci szarpnięciami i głośno trzepocze skrzydłami.
 9. Wydzielający się sok szczawiowy świadczy o tym, że niebawem będzie padać deszcz.
 10. Jeśli w dniu Samsona jest ciepło i słonecznie, to oznacza, że taka sama pogoda będzie panować jeszcze w ciągu tygodnia.
 11. Jeśli jest dużo siana, to oznacza, że będzie obfity urodzaj gryki.
 12. Gdy kwiat powoju niespodziewanie się zamyka – to jest zwiastunem deszczu.

W dawnych czasach ludzie wierzyli w to, że jeśli w tym dniu pokropić konia wodą święconą, to on będzie w ciągu długiego czasu dobrze pracować i długo pożyje. Jeśli w tym dniu zamierzasz odbyć podróż, musisz pomodlić się do Świętego Samsona, aby on ciebie chronił w czasie podróży przed nieprzyjemnościami.

 
Powiązane artykuły:
Znaki zimy – jak należy je interpretować?
Ten artykuł opowie o znakach zimowych, którymi korzystali nasi przodkowie bardzo pomyślnie. Dowiadujecie się, jak wyznaczyć pogodę na przyszłość za pomocą różnych zjawisk przyrody.
Grzmot w październiku – znaki
Z grzmotem w dni jesienne jest powiązanych bardzo dużo różnych znaków ludowych i zabobonów. W tym artykule opowiemy o znakach pogodowych, związanych z grzmotem w październiku.
Znak – deszcz w dniu wesela
W tym artykule opowiada się o tym, co obiecuje na wesele deszcz. Dowiadujecie się, które traktowania tych znaków są prawidłowe, a które nie. Przecież deszcz na wesele może zastać znienacka nawet mocną parę.
Znaki ludowe października – jak je interpretować?
Znaki ludowe implikują mądrość kilku pokoleń, a pojawiły się one dzięki spostrzegawczości przodków. W tym nowym artykule opowiada się o ludowych znakach października.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty