Żółte krostki na głowie niemowlaka

Już w ciągu pierwszego miesiąca po pojawieniu się na świat malucha, mamusia może mieć do czynienia z żółtymi krostkami na głowie niemowlaka, które stwarzają niechlujny wizerunek. Jednak mamy również dobrą wiadomość – ich pojawienie się w żaden sposób nie wpływa na stan zdrowia dziecka, a jedynie świadczy o procesie adaptacji poza łonem matki.
Co to jest?W rzadkich wypadkach, takiego typu krostki, mówiąc językiem naukowym, gnejs albo łojotokowe zapalenie skóry, wskazują na to, że maluch jest skłonny do alergii, która na razie występuje w takiej postaci.
Następnie może pojawić się łuszczenie się na policzkach, wysypka i inne atrybuty indywidualnej nietolerancji pokarmowej, leków, etc. Czasami krostki powstają nie tylko na owłosionej części głowy i również potrzebują uwagi mamy.
W jaki sposób zwalczać gnejs?
Żółte krostki na głowie, brwiach, czole, za uszami u niemowlaka wywołują zmartwienie tak samo jak krostki na głowie, ponieważ podczas ich usuwania może dojść do poważnych urazów i zakażenia. Aby do tego nie doszło należy przestrzegać dokładnego planu pielęgnacji skóry:
- Na początku wszystkie miejsca problemowe – głowę, brwi, policzki, za uszami, obficie smarujemy dziecięcym olejem albo zwykłym olejem. Olej na ciele musi być około godziny, następnie przechodzimy do następnego punktu.
- Malucha umieszczamy w wannie i lejemy na głowę ciepłą wodę w ciągu 10-15 minut, następnie myjemy delikatnym dziecięcym środkiem do włosów i ciała, brwi myjemy za pomocą wacików.
- Wyczesywać krostki dziecięcym grzebieniem można bezpośrednio podczas kąpieli albo po niej. Podczas pierwszego zabiegu będzie potrzebna albo pomoc bliskich, albo wodna zjeżdżalnia, aby mamusia miała wolne ręce. Usuwać za pomocą grzebienia można tylko miękkie krostki. Jeśli są twarde i nie udaje się ich usunąć, należy to zrobić podczas następnej kąpieli.
Jeśli regularnie wykonywać takiego typu zabiegi, to pozbyć się żółtych krostek na głowie i twarzy można w ciągu jednego-dwóch miesięcy. Jednak warto uważać, ponieważ mogą pojawić się znowu. Jeśli powtórnie będziesz miała do czynienia z tym problemem, najlepiej udać się do lekarza, aby zdiagnozował problem i określił odpowiednie leczenie.