Żółw ma miękki pancerz – co robić?

żółw ma miękki  pancerz co robić

Błędne jest twierdzenie, że żółwie są zwierzakami niewybrednymi, które żyją bez problemów sto lat. Jednak tak na prawdę nie jest! Podobnie jak i inne zwierzęta, mają różnorodne choroby. Więc ponosząc odpowiedzialność za swego pupila, musisz posiadać wiedzę o chorobach żółwi i ich objawach. Żółw ma miękki pancerz – co robić? Jeśli to jest objawem choroby, w jaki sposób pomocą swojemu pupilowi?

Miękki pancerz u żółwia

Po pierwsze nie warto panikować w tym wypadku, jeśli żółw nie skończył pierwszego roku życia – żółwie-dzieciaki mają miękki pancerz brzuszny, który w całości pokrywa się płytkami rogowatymi w wieku jednego roku. W innych wypadkach, miękki pancerz – to objaw choroby. Wśród najczęstszych przyczyn miękkiego pancerza u żółwi czerwonolicych, wyróżniamy następujące:

  1. Niepoprawne warunki utrzymania i odżywianie. Co to oznacza? Po pierwsze niedobór promieni ultrafioletowych. Latem najlepiej zabierać żółwia na świeże powietrze, ale chronić go przed bezpośrednim oddziaływaniem promieni słonecznych. Zimą organizuj sztuczne oddziaływanie promieni słonecznych, za pomocą specjalnej lampy (Uwaga! Należy chronić oczy żółwia podczas tego zabiegu, na przykład zaklej je plastrem). Do pokarmu należy dodawać poliwitaminy, głównie witaminę D, a jeśli chcesz zwiększyć ilość wapnia, to należy dodawać rybie mięso mielone z ośćmi. Również nie zapominaj o wapnie w tabletkach.
  2. Jeśli pokarm zawiera wystarczającą ilość wapnia, natomiast w organizmie żółwia spostrzegany jest jego niedobór, w wyniku czego pancerz staje się miękki? Taki objaw występuje w wypadku chorób tarczycy, nerek, jelita. Dosyć często w takim wypadku żółw ma gorączkę, zaczerwienie błony śluzowej oczu, końcówki pancerza zaginają się, na nim pojawiają się wzdęcia. W wypadku takich objawów, niezwłocznie trzeba udać się do lekarza.
 
Powiązane artykuły:
 Żółwie domowe – warunki utrzymania zwierząt
Żółwie domowe mogą stać się wiernym przyjacielem dla człowieka, jak koty czy psy. Przecież żółwiki jak i inni domowi wychowankowie wymagają ciepła i pieszczoty od swoich gospodarzy, a w odpowiedzi oni dają ludziom swoją przychylność i miłość.
Jak rozpoznać u żółwia czy to chłopiec czy dziewczyna?
Jeśli planujecie potomstwo żółwi, skrajnie ważnie znać inność płci męskiej i żeńskiej u wychowanków. Jak wyróżnić żółwia chłopaka od dziewczynki, opowiemy w naszym nowym artykule.
Żółwie ozdobne – jak określić wiek i płeć?
Postanawiając mieć żółwie ozdobne, należy wiedzieć o nich wszystko, żeby wybrać zdrowego i młodziutkiego pupila. W naszym nowym artykule opowiemy, jak można wyznaczyć wiek i płeć żółwi ozdobnych.
Czym karmić żółwia rzecznego w domu?
Poręcze zdrowia i długoletności domowego zwierzęcia – to jakość utrzymania, obejścia i zazwyczaj żywienia. Czym trzeba karmić rzecznego żółwia w domowych warunkach? Opowiemy w naszym nowym artykule.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty