Żółwie domowe – warunki utrzymania zwierząt

żółwie domowe

We współczesnym społeczeństwie już nikogo nie zdziwisz utrzymaniem żółwia w domu. Te zwierzęta jeszcze nie stały się na tyle popularne jak koty, lecz coraz więcej ludzi utrzymują żółwie w jakości domowych zwierząt. Okazuje się, że żółwie – to niezwykle czujne istoty. One doskonale łapią humor gospodarza i lubią kiedy je głaskają. Przy dobrym stosunku i regularnej pielęgnacji żółwie zdolne są zostać przyjaciółmi człowieka.

Kupić żółwie można w dowolnym sklepie zoologicznym. Z reguły w jakości domowego zwierza, utrzymują albo wodnego żółwia ozdobnego, albo żółwia stepowego. Inne rodzaje tych zwierząt spotykają się o wiele rzadsze i gorzej przystosowują się do warunków domowych. Więc nie warto szukać sobie niezwykłego egzotycznego zwierzaka wśród żółwi.

Utrzymanie żółwi stepowych w domu

Żółw stepowy w domu – dość częste zjawisko. Aby żółw stepowy był zdrowy i aktywny, jemu jest potrzebne terrarium. Nieobowiązkowo kupować drogi model, w jakości domu dla żółwia całkiem podejdzie stare akwarium. Dno terrarium należy zasypać podłożem na 5 cm, żeby żółw mógł ryć sobie norę. Również w terrarium powinna być niewielka kryjówka, w której zwierzę potrafi schować się przy konieczności.

Utrzymanie żółwia ozdobnego w domu

Dla żółwia ozdobnego, jak i dla każdego innego wodnego żółwia jest potrzebne przestronne akwarium. W akwarium dla domowego żółwia, w obowiązkowym trybie,powinna być przewidziana działka lądu, na którą zwierzę może wspiąć się. Wodę w akwarium trzeba regularnie zmieniać. Wodne żółwie poczuwają się komfortowo w warunkach domowych tylko w czystej wodzie.

Utrzymanie żółwia błotnego w domu

Ten rodzaj jest rozpowszechniony w zbiornikach wodnych naszego kraju, lecz popada do mieszkań o wiele rzadziej swoich zagranicznych przyjaciół. Żółw błotny jest wodny i potrzebuje akwarium z wodą. Dużą uwagę trzeba okazywać żywieniu zwierzęcia – żółw błotny jest wyrażonym drapieżnikiem i od jedzenia jednej trawy szybko osłabnie i zachoruje.

Rekomendacje po utrzymaniu wodnego i stepowego żółwia w domu

  1. U żółwia zawsze powinna być czysta woda do picia. Nawet jeśli zwierzę pije zupełnie niedużo, ono nigdy nie powinno odczuwać silnego pragnienia.
  2. Nad akwarium albo terrarium należy rozmieścić lampę, która będzie podtrzymywała potrzebną temperaturę i oświetlenie. Dla tej funkcji podejdzie żarówka energooszczędna. Światło lampy powinno być skierowane na jeden konkretny kąt terrarium albo na wysepkę w akwarium. Lampa musi podtrzymywać temperaturę maksymalnie przybliżoną do przyrodniczej dla żółwia – od 22 do 30 stopni.
  3. Żółwia domowego nie warto wypuszczać na samodzielny, trwały spacer po mieszkaniu. Takie spacery w większości wypadków zakończają się chorobą zwierzęcia przez przeciągi w domu. Oprócz tego w ciemności na żółwia można łatwo nastąpić.
  4. Przy utrzymaniu żółwi morskichżółwie domowe warunki utrzymania i ozdobnych w domu, w akwarium na zasadzie obowiązkowej powinna być wyposażona wysepka lądu. Bez niej żółwie mogą utonąć.
  5. W jednym terrarium, w żadnym wypadku nie wolno utrzymywać kilku żółwi różnego rozmiaru.
  6. Dla zwierząt nie trzeba wykorzystywać te same naczynia co i dla ludzi.

Praktyka wykazała, że żółwie – doskonałe domowe zwierzęta i dobrze współistnieją obok człowieka. Dla gospodarzy główne – nie zapominać, że żółwie, jak i inne zwierzęta potrzebują troskliwej opieki, miłości i uczucia. Tylko wtedy żółw potrafi przeżyć długie życie w warunkach domowych.

 
Powiązane artykuły:
Jak rozpoznać u żółwia czy to chłopiec czy dziewczyna?
Jeśli planujecie potomstwo żółwi, skrajnie ważnie znać inność płci męskiej i żeńskiej u wychowanków. Jak wyróżnić żółwia chłopaka od dziewczynki, opowiemy w naszym nowym artykule.
Żółwie ozdobne – jak określić wiek i płeć?
Postanawiając mieć żółwie ozdobne, należy wiedzieć o nich wszystko, żeby wybrać zdrowego i młodziutkiego pupila. W naszym nowym artykule opowiemy, jak można wyznaczyć wiek i płeć żółwi ozdobnych.
Czym karmić żółwia rzecznego w domu?
Poręcze zdrowia i długoletności domowego zwierzęcia – to jakość utrzymania, obejścia i zazwyczaj żywienia. Czym trzeba karmić rzecznego żółwia w domowych warunkach? Opowiemy w naszym nowym artykule.
Ile może żyć czerwonouchy żółw bez wody?
Żółw – niewybredny w utrzymaniu i pielęgnacji, jednak lekceważyć zdrowiem i samopoczuciem pupila nie kosztuje, jeżeli dbacie o jego humor. Ile może przeżyć bez wody czerwonouchy żółw? Opowiemy w naszym nowym artykule.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty