Żółwie ozdobne – jak określić wiek i płeć?

żółwie ozdobne jak określić wiek i płeć

Pytanie o to, jak określić wiek i płeć żółwia ozdobnego powstaje zazwyczaj wtedy, kiedy chce się kupić parę dla już istniejącego osobnika i spróbować otrzymać potomstwo, przecież należy dobrać żółwika nie tylko już zdolnego do rozmnażania, ale i przeciwnej płci.

Jak określić wiek żółwia ozdobnego?

Wyznaczyć wiek żółwia ozdobnego bywa o wiele prostsze przy zewnętrznym przeglądzie, niż rozwiązywać zagadnienie o jego płci. Wyznaczenie płci odbywa się zazwyczaj po pancerzu. Istnieją dwa główne sposoby, jak wyznaczyć wiek żółwia ozdobnego po pancerzu. Pierwszy jest oparty na obrachunku koncentrycznych kółek, tworzących się w miarę wzrostu zwierzęcia (to podobnie do wyznaczenia wieku drzewa po ścięciu pnia). Zazwyczaj 1–2 koncentryczne kółka odpowiadają jednemu rokowi życia żółwia. Poza tym w miarę wzrostu zabarwienie pancerza staje się mniej jaskrawym, bledną również czerwone plamy na głowie.

Drugi sposób wyznaczenia wieku po pancerzu jest związany z analizą jego rozmiaru. Istnieją średnie wskaźniki wzrostu żółwia i do 1 roku długość pancerza wynosi około 6 cm, w 2 lata – 9 cm dla samicy i 8 cm dla samca, w 3 lata – 14 i 10 cm odpowiednio, w 4 lata – 16 i 12 cm, w 5 lat – 18 i 14 cm, w 6 lat – 20 i 17 cm (wiek 5–6 lat – optymalny dla początku rozmnażania). Żółwie ozdobne żyją średnio 30–35 lat, a ich maksymalny rozmiar sięga 30 cm.

Jak określić płeć żółwia ozdobnego?

Istnieją trzy główne sposoby określania płci żółwia ozdobnego: po pancerzu, po ogonie i po pazurach. Sposób wyznaczenia płci żółwia ozdobnego po pancerzu, zależy od analizy formy tylnej dolnej jego części. U samca ona ma wklęsły wygląd, ponieważ akurat taka forma ułatwia kopulacje, samica ma okrągłe i płaskie zakończenie pancernego nakrycia.

żółwie ozdobne oznaki

Wyznaczenie płci po ogonie – jedno z najbardziej dokładnych. Uważa się, że u samców ogon gruby około podstawy, a w kierunku końcówki robi się cienki i zakończa się ostrym końcem. Ogon samicy jest bardziej jednorodny w grubości, ma płaski i okrągły koniec.

Sądzić o płci żółwia ozdobnego można również wychodząc z formy pazurów. Samiec zazwyczaj ma bardzo długie i ostre na końcach, a także zagięte pazury, samica ma krótsze pazury okrągłej formy. Jednak ta ostatnia oznaka może nic nie powiedzieć niedoświadczonym hodowcom, ponieważ w warunkach życia w akwarium, pazury i u samca, i u samicy mogą z łatwością szlifować się o kamienie i rozpoznać płeć zwierzęcia, będzie nie tak łatwo.

 
Powiązane artykuły:
Czym karmić żółwia rzecznego w domu?
Poręcze zdrowia i długoletności domowego zwierzęcia – to jakość utrzymania, obejścia i zazwyczaj żywienia. Czym trzeba karmić rzecznego żółwia w domowych warunkach? Opowiemy w naszym nowym artykule.
Ile może żyć czerwonouchy żółw bez wody?
Żółw – niewybredny w utrzymaniu i pielęgnacji, jednak lekceważyć zdrowiem i samopoczuciem pupila nie kosztuje, jeżeli dbacie o jego humor. Ile może przeżyć bez wody czerwonouchy żółw? Opowiemy w naszym nowym artykule.
Akwarium dla żółwia, czyli urządzenie terrarium żółwia lądowego
Coraz więcej popularnym staje się utrzymanie w domowych warunkach egzotycznych zwierząt, w tym i żółwia. W artykule opowiemy, jak poprawnie i ładnie urządzić terrarium swojego żółwia.
Jak rozpoznać u żółwia czy to chłopiec czy dziewczyna?
Jeśli planujecie potomstwo żółwi, skrajnie ważnie znać inność płci męskiej i żeńskiej u wychowanków. Jak wyróżnić żółwia chłopaka od dziewczynki, opowiemy w naszym nowym artykule.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty