Życie seksualne po cięciu cesarskim – kiedy można zacząć współżyć?

życie seksualne po cięciu cesarskim

Wznowienie stosunków seksualnych po porodzie w tym i po cesarskim cięciu to dość powszechny problem, który interesuje wiele młodych matek. Rzecz w tym, że bardzo często różne źródła podają różne okresy, w których należy powstrzymać się od współżycia seksualnego. Przyjrzyjmy się bliżej temu pytaniu i porozmawiajmy o tym, kiedy można rozpocząć życie seksualne po operacji cesarskiego cięcia i jakie aspekty należy wziąć pod uwagę.

Jak długo nie wolno współżyć seksualnie po cięciu cesarskim?

Odpowiadając na to pytanie, większość ginekologów nazywa okres 4-8 tygodni. Właśnie tyle czasu potrzebuje organizm kobiety na rekonwalescencję. Jednak to wcale nie oznacza, że po upływie tego okresu kobieta może spokojnie wznowić życie seksualne. Najlepiej, jeśli przed tym ona odwiedzi lekarza, który zbada ją na fotelu ginekologicznym i oceni stan endometrium (błony śluzowej wyściełającej macicę). To właśnie ta struktura anatomiczna najbardziej cierpi po operacji. W miejscu, gdzie do ściany macicy było przyłączone łożysko pozostaje rana, gojenie której wymaga czasu.

Dlatego, aby dokładnie określić, kiedy można zacząć prowadzić życie seksualne po cięciu cesarskim, najlepiej zwrócić się do lekarza, który przeprowadzi badania, wysnuje wnioski.

Co należy wziąć pod uwagę przy seksie po cięciu cesarskim?

Kiedy po cięciu cesarskim minęło 8 tygodni, kobieta może śmiało zacząć współżyć seksualnie. Jednak przy tym należy zwrócić uwagę na następujące szczegóły:

  1. Pierwsze uprawianie seksu częściej sprawiają ból i dyskomfort, niż przyjemność. Dlatego lepiej poprosić swojego małżonka, aby „działał” bardziej ostrożnie i delikatnie.
  2. Nie warto od razu po upływie wskazanego wyżej terminu starać się odzyskać seks po cięciu cesarskim dawną częstotliwość stosunków płciowych.
  3. Rozpoczęcie życia seksualnego po przebytym cięciu cesarskim powinno być bezwzględnie uzgodnione z lekarzem. Chodzi o to, że każdy organizm jest inny i u poszczególnych dziewczyn procesy regeneracji tkanek mogą trwać dłuższy czas.
  4. Nie zaczynaj stosunków seksualnych po cięciu cesarskim, jeśli plamienie jeszcze nie ustało, mimo że 8 tygodni już minęło.

Więc przed tym, jak wznowić stosunki seksualne po zabiegu, kobieta musi koniecznie przestrzegać wymienionych wyżej warunków. Tylko w takim przypadku jej uda się uniknąć powikłań, wśród których najczęstszym jest zakażenie narządów rozrodczych.

 
Powiązane artykuły:
Kiedy można uprawiać seks po porodzie?
Wiele par nie rozpatrują seks podczas ciąży, bojąc się zaszkodzić bobasowi, niektórym on jest przeciwwskazany z medycznego punktu widzenia. I oto, odbyło się! Jednak to jeszcze nie cała część drogi. Kobiecie należy trochę czasu na wznowienie.
Jak schudnąć, jeśli karmisz piersią – odpowiedzi specjalistów
Podczas ciąży kobieta często nabiera zbędnej wagi, lecz nie jest to dziwne, bo to nie bez powodu. Jednak jak przywrócić wagę kobiecie, która karmi piersią? O to również zatroszczyła się przyroda. Mamusi zostaje tylko skorygować sposób życia i żywienie.
Kilka korzystnych porad, jak wrócić do formy  po porodzie karmiącej mamie?
Narodziwszy bobasa, mamusie koniecznie chcą przywrócić byłe, przed położnicze formy. Lecz jak to zrobić, jeśli karmisz dziecko piersią? Czy realnie schudnąć i przywrócić aktywność mięśniom podczas laktacji? Zorientujemy się razem.
Jak szybko schudnąć po porodzie, jeśli karmisz?
Młode mamusie koniecznie stawiają pytanie, jak przywrócić sobie byłą formę, przecież za czas ciąży kobieta może nabrać kilku kilogramów? Jednak przy karmieniu piersią jest szereg niuansów, które należy uwzględniać przy odchudzaniu.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty