Żyworodka – leczenie

żyworodka leczenie

Żyworodka – gruboszowata domowa roślina, która w dowolną porę roku ma zielone listki i pędy. W nich mieści się mnóstwo pożytecznych substancji. Właśnie dlatego je wykorzystują do przygotowania różnych środków leczniczych.

Sok żyworodki

Jeśli macie w domu tą roślinę, obowiązkowo zróbcie sok z liści i łodyg żyworodki – leczenie tym środkiem jest efektywne przy chorobie przyzębia, wrzodach i ranach od nekrotycznych tkanek. Również on pomaga wyleczyć odleżyny i przetoki. Sok żyworodki – najlepszy środek do leczenia zapalenia (ostrego i przewlekłego) zatok, ponieważ nie powoduje powikłań charakterystycznych dla leków zawierających antybiotyki. Należy go kapać do nosa kilka razy dziennie.

Przepis przygotowania soku żyworodki

Składniki:

  • łodygi i liście – 500 g;
  • 20% spirytusu – (1 część spirytusu na 20 części soku).

Przygotowanie

Odciąć łodygi i liście rośliny i tydzień trzymać przy temperaturze nie wyżej 10 stopni. Przetrzeć surowiec w kaszę drewnianą łyżką. Za pomocą gazy wycisnąć sok i zostawić go na 2 dni do wypadania osadu. Gotowy sok rozcieńczyć alkoholem.

Do leczenia dowolnych chorób sokiem żyworodki w warunkach domowych należy wziąć kilka warstw cienkiej gazy i przemoczywszy je w niej nałożyć okład na ranę.

Maść na podstawie żyworodki

Maść z żyworodki – doskonały środek do leczenia żylaków i zapalenia migdałków chronicznego charakteru. Wykorzystać ją można i przy różnych formach rogówki, urazach i erozjach rogówki, ponieważ ona jest mało toksyczna i nie podrażnia błony śluzowej oczu.

Przepis maści z żyworodki do leczenia problemów okulistycznych

Składniki:

  • sok żyworodki – 15 ml;
  • lanolina – 25 g;
  • wazelina – 25 g.

Przygotowanie

Sok żyworodki zmieszać z lanoliną. Dodać do otrzymanej mieszanki wazelinę i mieszać do stanu gładkiej masy. Tę maść trzeba stosować grubą warstwą kilka razy dziennie. Przebieg leczenia jest około 6 dni.

 
Powiązane artykuły:
Biały bez – właściwości lecznicze
Rozkoszujecie się aromatem i pięknością kwiatostanów białego bzu? One są pożyteczne nie tylko dla estetycznego zadowolenia, ale i służą cennym, lekarskim surowcem. Chcecie dowiedzieć się więcej o właściwościach tych krzaków? Czytajcie nasz artykuł.
Skrzyp polny – właściwości lecznicze i przeciwwskazania
Skrzyp jest stosowany w jakości antybakteryjnego, przeciwzapalnego, moczopędnego środka. Mimo to, że roślina posiada dużo pożytecznych właściwości, u niego jednak są przeciwwskazania, o których obowiązkowo należy wiedzieć.
Liście borówki brusznicy – właściwości lecznicze
Wszystkim znana borówka jest pożyteczna nie tylko jagodami, ale także i liśćmi mającymi mnóstwo cennych substancji i co ma dzięki temu lecznicze właściwości. Dokładniej o tym lekarskim surowcu i jego właściwościach poznajcie dziś.
Czerwona koniczyna – właściwości lecznicze i przeciwwskazania
Czerwona koniczyna jest rozpowszechniona wszędzie, z wyjątkiem bagnistych stref. Jej jaskrawe kwiaty bardzo cenią fitoterapeuci i ludowi uzdrowiciele. Chcecie znać dlaczego? Odpowiedź na pytanie mieści się w artykule.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty