Żywotność nasienia - jak długo żyje plemnik?

jak długo żyje plemnik

Podczas planowania ciąży należy dowiedzieć się, ile żyje plemnik – to jest bardzo ważny czynnik. Wiadomo, że po owulacji komórka jajowa żyje 24 h. Natomiast jest powszechnie znane, że plemnik żyje 2-7 dni.

To ile żyje plemnik, to jedno z kryterium zdolności do zapłodnienia spermy. I ten wskaźnik można poznać robiąc spermogram. Zgodnie ze standardami Światowej Organizacji Ochrony Zdrowia, 50% plemników powinno być wystarczająco ruchliwe i zdolne do życia.

Życie plemnika i temperatura

Jeśli mężczyzna pracuje w fabryce, gdzie są produkowane szkodliwe dla zdrowia wyroby, to wskaźnik zdolności do życia jego plemników może się obniżyć. Normalna temperatura dla plemników- 37 stopni Celsjusza. Przy wyższej temperaturze plemniki giną. Więc można zrobić jeden wniosek: jeśli chcesz w najbliższym czasie zostać ojcem, nie należy nadużywać łaźni i warto zwrócić uwagę na warunki pracy.

Niska temperatura również wpływa na żywotność plemnika. Temperatura poniżej 4 stopni powoduje nieruchliwość plemników i niezdolność do zapłodnienia. Jednak w niskich temperaturach „maluchy” zachowują zdolność do życia. Ten fakt daje możliwość zamrażania spermy mężczyzny i tworzenia banku spermy. Przechowywać zamrożoną spermę można przez nieograniczony okres czasu. Po jej rozmrożeniu, spermę można wykorzystywać w programach leczenia bezpłodności za pomocą istniejących metod reprodukcyjnych.

Życie plemników i otaczające środowisko

Wynika oczywiste pytanie – jak długo żyje plemnik w pochwie i macicy? Właśnie od tego zależy, kiedy planować stosunek płciowy aby zajść w ciążę. Jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie nie ma. Wszytko zależy od jakości spermy i i od wewnętrznego środowiska macicy i pochwy. Wiadomo, że pochwa ma kwaśne środowisko, a plemniki mają środowisko lekko zasadowe (alkaliczne). Więc środowisko w pochwie nieco ogranicza żywotność spermy (nasienia). Część plemników ginie, natomiast inna część kontynuuje swoją wędrówkę do celu – do komórki jajowej. Jeśli kobieta ma zapalenie płciowe, to środowisko staje się bardziej kwaśne, więc żywotność plemników o wiele się zmniejsza.

Okres życia plemników może się zmniejszyć, jeśli dojdzie do kontaktu z różnymi substancjami chemicznymi. Na przykład w prezerwatywie plemniki żyją niedługo.

Jeśli w pochwie plemniki mogą żyć przez kilka dni, to na świeżym powietrzu jedynie przez kilka godzin. Jednak żyją! Więc należy uważać i uwzględniać ten fakt jeśli nie planujecie dziecka. Powtórny stosunek płciowy. Jeśli mężczyzna po poprzednim nie weźmie kąpieli, może doprowadzić do tego, że plemniki, które pozostały na penisie mogą być przeniesione do pochwy kobiety i dojdzie do zapłodnienia komórki jajowej.

Jak przedłużyć żywotność plemników?

ile żyje plemnik

Termin życia plemników jest indywidualny i zależy od wielu czynników. Jednym z pozytywnie wpływających czynników jest skupienie się fruktozy. Jeśli plemnik zawiera dużo fruktozy, to żywotność plemników przedłuża się i odwrotnie. Fruktoza jest źródłem energii dla spermy.

Chyba właśnie z tym związane są porady, dotyczące tego w jaki sposób począć dziewczynkę: jeśli chcesz aby urodziła się dziewczynka, mężczyzna przed stosunkiem płciowym powinien spożywać dużo słodyczy i owoców. Wiadomo, że plemniki z żeńskimi chromosomami są bardziej zdolne do życia, ale mniej ruchliwe. Spożycie fruktozy jeszcze bardziej przedłuża życie plemników i one spokojnie czekają na komórkę jajową.

 
Powiązane artykuły:
Co to jest owulacja u kobiet?
Poznawać swój organizm jest ciekawie dla każdej kobiety. Tym bardziej, jeśli w artykule opowiemy o owulacji. Czym ona różni się od miesięcznych? Co nazywają późną owulacją? Jak odbywa się jajeczkowanie w normie? Ile owulacji może przeżyć kobieta? - Szukajcie odpowiedzi na te pytania w naszym nowym materiale.
Wiek rozrodczy – czyli w jakim wieku można zajść w ciążę?
Odcinek czasu życia, w ciągu którego kobieta zdolna mieć dzieci, nazywa się wiekiem rozrodczym. Dokładniej o tym, co to za okres, czytajcie dalej w naszym nowym artykule.
Kiedy zaczyna dojrzewać komórka jajowa? Fizjologia cyklu miesięcznego
Dziewczyny nierzadko interesują się tym, jak pracuje ich system reproduktywny. Przecież od tego zależy ich miesięczny cykl, to znaczy i wiarygodność zajścia w ciążę, czy przeciwnie, nie zajść w ciążę.
Proces zapłodnienia komórki jajowej - czyli jak powstaje nowy człowiek?
Narodziny nowego życia, aczkolwiek zbadano wzdłuż i wszerz, jednak zostają dużą tajemnicą dla każdego z nas. Ponieważ jak odbywa się dziwo? Rozlewamy światło na ten proces.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty